wysypka u dziecka
fot. Fotolia

Bakterie pod skórą – o jakich chorobach musisz wiedzieć?

Ropne strupki, pęcherzyki albo liszaje – to symptomy skórnych infekcji bakteryjnych. Choroba sama nie przejdzie: trzeba ją zdiagnozować i dobrać odpowiednie leczenie.
Sylwia Niemczyk
wysypka u dziecka
fot. Fotolia

Na skórze każdego dziecka bytuje tysiące bakterii. Dopóki dziecięcy organizm działa sprawnie, dopóty bakterie te mu nie grożą. Wystarczy jednak niewielkie osłabienie, mała ranka albo np. oparzenie słoneczne, aby zarazki dostały się np. do mieszków włosowych albo gruczołów potowych. Stąd już tylko krok do choroby, która choć objawia się na skórze, może mieć poważne skutki dla całego organizmu.

Paciorkowcowe zakażenie skóry

Objawy
Sączące się nadżerki, krostki z ropnymi czubkami, łuszczenie się naskórka albo rozległe i bolesne zaczerwienienie – objawy bakteryjnego zakażenia skóry mogą być różne, dlatego czasem trudno jest je rozpoznać.
Przyczyny
Paciorkowcowe zapalenie skóry to jedna z częstych komplikacji odparzenia pod pieluszką. Może też pojawić się np. po ospie albo innej chorobie z wysypką, kiedy paciorkowiec (czasem inne bakterie) wniknie przez drobne ranki w skórze i zaczynie się namnażać.
Leczenie
W przypadku podejrzenia paciorkowcowego zapalenia skóry konieczna jest wizyta u pediatry albo dermatologa dziecięcego, który przepisze maść z antybiotykiem. Warto pamiętać też, żeby przy podejrzeniu jakiegokolwiek bakteryjnego zapalenia skóry nie smarować jej maściami sterydowymi. Sterydy to pożywka dla bakterii!
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Czyrak

Objawy
Na początku pojawia się bolesna, twarda krostka, która może się powiększyć aż do rozmiarów niewielkiego guza. Okolica czyraka także jest zaczerwieniona i bolesna.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną czyraków jest gronkowiec złocisty – bakteria, której nosicielami jest stosunkowo wiele dzieci. Może osiąść nie tylko w gardle, ale też np. na skórze głowy na pośladkach, w zgięciach łokci, kolan czy w pachwinach.
Leczenie
Pojedynczy czyrak umiejscowiony np. na nodze czy pupie maluszka zwykle goi się sam, jeśli jednak jego średnica powiększy się do ok. 1 cm, to może oznaczać, że infekcja przybiera na sile. Wtedy bez lekarza się nie obejdzie. Do specjalisty trzeba też się zgłosić jeśli czyraki powracają albo kiedy na skórze pojawia się ich więcej niż jeden  – w takim przypadku mówimy o czyraczności, którą leczy się czasem nawet antybiotykiem podawanym doustnie. Jeśli czyraki pojawią się na na twarzy albo w uchu, konieczne będzie najpewniej leczenie szpitalne, ze względu na to, że infekcja rozwija się bardzo blisko mózgu i istnieje ryzyko zapalenia opon mózgowych.

Liszajec zakaźny

Ta przykra dolegliwość występuje zwykle w lecie, ponieważ sprzyja jej ciepłe i wilgotne powietrze (oraz podróże!). Może też pojawić się u noworodków, jako skutek zakażenia gronkowcem złocistym w szpitalu tuż po porodzie.
Objawy
Wokół ust, na policzkach, czasem też między włosami na głowie pojawiają się drobne pęcherzyki, które następnie mogą pękać i wydzielać żółtawy, kleisty płyn. Pęknięte pęcherzyki szybko zasychają tworząc strupy.
Leczenie
Jeśli zauważysz objawy liszajca, jak najszybciej umów malca na wizytę w przychodni. Pediatra przepisze antybiotyk (to konieczne!) i maści łagodzące zmiany skórne. Zadzwoń do lekarza także wtedy, jeśli podczas leczenia pojawi się gorączka lub zaczerwienienie wokół zmienionych chorobowo miejsc. Maluch powinien przyjmować antybiotyk przez ok. 7-10 dni. Nie przerywaj kuracji, nawet jeśli jeszcze przed upływem tego terminu zauważysz poprawę.
Domowa pielęgnacja
Kilka razy dziennie przemywaj zmiany czystymi gazikami. Warto też przykryć chore miejsca warstwą gazy, by udaremnić rozprzestrzenianie się infekcji na inne części ciała. W czasie leczenia liszajca zakaźnego wszyscy domownicy powinni myć często ręce mydłem przeciwbakteryjnym, żeby nie roznosić zakażenia.

Uwaga! Zapalenia bakteryjne skóry występują częściej u dzieci z AZS – obejrzyj nasz film i dowiedz się, co to za choroba.

Brodawka jest od wirusa!

Twarde grudki, zwykle o barwie skóry, umiejscowione na rękach, w pachwinach czy na podeszwach stóp, to sprawka nie bakterii, ale wirusów (tak samo jak popularna opryszczka wargowa). Na nie żaden antybiotyk nie zadziała, ale na szczęście zwykle brodawki (często też nazywane kurzajkami) znikają same po kilku miesiącach albo kilku latach. Czas dolegliwości można skrócić smarując chorobowe zmiany preparatami z kwasem salicylowym – można je jednak stosować wyłącznie za zgodą lekarza. Czasami kurzajki są mylone z mięczakiem zakaźnym: perłowymi guzkami wywołanymi przez wirusa podobnego do wirusa ospy. Zarówno mięczak, jak i brodawki mogą nawracać, zwłaszcza u dzieci alergicznych albo z obniżoną odpornością.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka