GRY
 
 

Objawy bakteryjnej infekcji intymnej - jak ją rozpoznać?

Infekcje intymne to temat wstydliwy, ale należy powiedzieć to jasno - tak naprawdę bardzo wiele kobiet boryka się z bakteryjnym zapaleniem pochwy. Zobacz, jakie są objawy tej infekcji, czasem może ona być bardzo groźna.

bakteryjne zapalenie pochwy
fot. Fotolia
Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest najczęstszą z kobiecych dolegliwości. Jej inna nazwa to waginoza bakteryjna. Oprócz zapalenia pochwy bakteryjnego, możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem.
Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie, do tego bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększeniem pH pochwy.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy. W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku.
Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej. Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania przez samą kobietę. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz charakterystyczne parcie na cewkę moczową.
 
Do objawów bakteryjnego zapalenia pochwy należą:
  • szarawa/żółtawa wydzielina z pochwy
  • rybi zapach wydzieliny
  • zaczerwienienie pochwy i sromu
  • ból podczas stosunku
  • pieczenie w okolicach intymnych (szczególnie podczas oddawania moczu)
  • uczucie suchości pochwy
  • ból warg sromowych
 
Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze, a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem jajowody i przydatki. Jeśli jesteś w ciąży – musisz uważać szczególnie – bakterie mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami