bal wszystkich świętych
fot. Adobe Stock

Bal Wszystkich Świętych – jak zorganizować alternatywę dla Halloween

Bal Wszystkich Świętych to odpowiedź kościoła katolickiego na coraz popularniejsze w Polsce Halloween. Chodzi o to, by dzieci i dorośli koniec października spędzili na zabawie zgodnej z tradycją chrześcijańską.
Ewa Janczak-Cwil
bal wszystkich świętych
fot. Adobe Stock
Coraz więcej parafii, szkół i przedszkoli, zwłaszcza katolickich, organizuje Bale Wszystkich Świętych. W niektórych uczestniczą tylko dzieci, w innych najmłodsi wraz z rodzicami. Jeśli ktoś nie chce, aby jego dzieci nie świętowały Halloween, którego obchody są już popularne w Polsce, ale potępiane przez Kościół, Bal Wszystkich Świętych może być tym, co pozwoli dziecku się bawić w zgodzie z sumieniem wierzących i praktykujących rodziców.

Spis treści:

Miejsce i przebieg Balu Wszystkich Świętych

Bal Wszystkich Świętych może być radosną zabawą i nie musi przebiegać w zadumie – od tego są Zaduszki. To też okazja do tego, by dzieci przekonały się, że świętym może zostać każdy, niezależnie od tego, ile wcześniej w życiu „nawywijał” i kim był.

Bale zazwyczaj organizują parafie, szkoły i przedszkola. Mają one promować świętość i być alternatywą dla upiornych halloweenowych przebrań. Czasami za święte postaci przebierają się także rodzice. Za kogo? Np. za Anioła Stróża, który pilnuje dzieci i dba o ich bezpieczeństwo. Zwolennicy Balu Wszystkich Świętych uważają, że to lepszy sposób zrozumienia istoty dnia Wszystkich Świętych. W naszej tradycji zakorzeniło się, że Zaduszki to czas zadumy i smutku po utracie bliskich. Natomiast 1 listopada jest jednym z radośniejszych świąt w kościele katolickim.

Parafialne Bale Wszystkich Świętych często rozpoczynają się udziałem we wspólnej mszy. Następnie dzieci (i dorośli) w strojach swoich ulubionych świętych spędzają wieczór na grach oraz zabawach nawiązujących do życia patronów i aniołów. Dzieci nie chodzą po domach i nie zbierają słodyczy, za to w niektórych parafiach organizowane są pochody Wszystkich Świętych ulicami miasta.

Organizację Balu Wszystkich Świętych warto rozpocząć od rozmowy z dziećmi o świętych – przedstawić im kilka ich sylwetek wraz z krótkim życiorysem. Oczywiście warto pomijać bardziej drastyczne elementy biografii niektórych z nich, np. biczowanie się do krwi. Takie rozmowy o świętych to świetna okazja do tego, aby dzieciaki wybrały sobie postaci, za które się przebiorą. Można np. porozmawiać o świętych, których imiona noszą dzieci.

Warto też im podpowiedzieć, jak mogą się przebrać za wybranego świętego, znajdując w jego życiorysie charakterystyczne elementy, które pomogą zrobić strój – to zdejmie rodzicom z głowy problem – jak przebrać dziecko za świętego. Strój może nawiązywać do zawodu świętego, czasami wystarczy jakiś charakterystyczny rekwizyt.
Redakcja poleca: Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]
Gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, polio to choroby, które dzięki szczepieniom obowiązkowym prawie udało się wyeliminować. Czy to oznacza, że już nigdy nie wrócą? Jak się objawiają i jakimi powikłaniami grożą? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n. med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Pomysły na Bal Wszystkich Świętych

Jednym z elementów Balu Wszystkich Świętych może być pochód świętych. Jeśli zabawa odbywa się przy parafii, pochód może przejść wokół kościoła, jeśli w szkole – przez korytarze szkolne.

Dobrze jest też przygotować poczęstunek dla uczestników imprezy. Ciasteczka halloweenowe oczywiście nie wchodzą w grę – wystarczą zwykłe domowe ciasta, muffinki, owoce i cukierki, a do tego napoje. Fajnym pomysłem jest upieczenie ciasteczek z karteczkami, takich, jakie można też upiec na Andrzejki, z cytatami z Biblii lub cytatami z wypowiedzi świętych (podpowiedzi znajdziesz poniżej).

Warto także pokusić się o dekoracje. Można wspólnie z dziećmi zrobić portrety świętych i narysować symbole kojarzące się z wiarą chrześcijańską: znak ryby, klucze św. Piotra, wiosło – symbol św. Wojciecha, księga jako symbol Biblii, anioły, pastorał, lilia, baranek itp. Niedrogie i efektowne będą baloniki: białe, niebieskie i żółte, które mogą posłużyć do konkursów, ale o tym poniżej.

Zabawy na Bal Wszystkich Świętych

Bal Wszystkich Świętych dla dzieci nie może odbyć się bez zabaw. Oto kilka propozycji:
⇒ Konkursy o świętych. Jeśli w ramach przygotowań do balu odbyły się pogadanki o świętych, konkurs będzie świetną okazją do tego, aby zobaczyć, co dzieci o nich zapamiętały. Jeden konkurs może polegać na odgadywaniu imienia świętego na podstawie charakterystycznego fragmentu jego biografii, a inny na podstawie charakterystycznego dla niego symbolu. Poniżej podpowiedzi dotyczące symboli kojarzących się z 15 świętymi:
 • armata – św. Barbara,
 • baranek – Jan Chrzciciel,
 • drabina – św. Aleksy,
 • halabarda – św. Juda Tadeusz,
 • jednorożec – św. Justyna z Padwy,
 • kogut, łódź – Piotr Apostoł,
 • lew – Marek Ewangelista,
 • młotek – Józef z Nazaretu,
 • orzeł – Jan Ewangelista,
 • osioł – Antoni Padewski,
 • pies – Rafał Archanioł,
 • ptaszki – Franciszek z Asyżu,
 • ul – św. Ambroży,
 • wiosło – św. Wojciech.
 • zbroja – św. Joanna d'Arc.

⇒ Przekłuwanie baloników. Przed ich nadmuchaniem można w części z nich umieścić ciekawe cytaty z wypowiedziami świętych. Dzieci będą przekłuwać baloniki w poszukiwaniu cytatów. Oto 10 podpowiedzi na teksty do zamieszczenia na karteczkach:
 • Wcale nie trzeba wielu słów, aby się dobrze modlić. Wiarą wierzymy, że tam, w św. Tabernakulum, obecny jest dobry Bóg; jemu otwierajmy serce; że nas dopuszcza do siebie, z tego się radujmy; oto najlepszy sposób modlitwy św. Jan Maria Vianney
 • Miłość jest źródłem i początkiem wszelkiego dobra, jest wypróbowaną obroną i drogą wiodąca do nieba. Kto nią postępuje, nie może ani błądzić, ani się lękać. Miłość kieruje, chroni i prowadzi. św. Fulgencjusz z Ruspe
 • Miłość pochodzi od Boga, ponieważ Bóg jest miłością. św. Leon Wielki
 • Wspaniałym środkiem, aby cieszyć się Bogiem, jest przyjaźń z Jego przyjaciółmi. św.Teresa z Avila
 • Zmartwychwstały Chrystus czyni życie ludzkie nieustającym świętem. św. Atanazy
 • Wszyscy według swych zadań celów mają miejsce w pięknie wszechświata. św. Augustyn
 • Sługa Boży ma być zawsze wesoły i spokojny, bo wie, że nad nim opieka Boska. św. Brat Albert - Adam Chmielowski
 • Sławić Ciebie pragnie cząstka tego świata, któryś stworzył. Ty sprawiasz, że Sławić Cię jest błogo. Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest nasze serce, dopóki w Tobie nie spocznie. św. Augustyn
 • Zniechęcać się nigdy nie trzeba, po burzy bywa spokój, po zimie zielona wiosna. św. Brat Albert - Adam Chmielowski
 • Nie zapomnę o tym, że nie jestem nigdy sam, choćby nawet nie było przy mnie nikogo. Zawsze bowiem widzi mnie Bóg, Maryja i mój Anioł Stróż. bł. papież Jan XXIII.

⇒ Zabawy ruchowe. Bal Wszystkich Świętych może obejmować zabawy niekoniecznie związane z tradycją chrześcijańską. Dla wyładowania energii najmłodszych uczestników balu można zorganizować zabawy ruchowe dla dzieci. Jedną z nich da się powiązać ze św. Piotrem, który był rybakiem. Zabawa nazywa się łowienie ryb. Drogą wyliczanki wybiera się dwoje dzieci, które tworzą sieć, trzymając się za ręce. Dzieci-sieć stają naprzeciwko pozostałych, które są rybami. Na sygnał „Rybak zarzucił sieci” maluchy biegną naprzeciwko siebie, a dzieci, które są siecią, trzymając się za ręce, starają się „złowić ryby’’. Złowione dziecko staje się częścią sieci, powiększając ją. Zabawę prowadzi się do momentu, aż wszystkie ryby są złowione.

⇒ Konkurs na najlepszy strój. Aby więcej dzieci zostało uhonorowanych, można zrobić kategorie: najładniejszy strój, najładniejszy strój zrobiony własnoręcznie, najlepszy strój postaci damskiej i męskiej.
Uwaga! Konkursy muszą wiązać się z nagrodami! Mogą nimi być obrazki ze świętymi (warto zapytać w parafii lub u katechety, czy mógłby takie dostarczyć na ten cel) albo wspomniane wyżej ciasteczka z karteczkami.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy