balonik do porodu
fot. Adobe Stock

Balonik do porodu – kiedy i po co się go stosuje

Balonik do porodu to proste i niewielkie urządzenie. Początkowo używane było w urologii, a obecnie często stosowane jest do indukcji porodu. Wywoływanie porodu balonikiem jest bezpieczne dla matki i dziecka, pozbawione skutków ubocznych i mało kosztowne.
Ewa Janczak-Cwil
balonik do porodu
fot. Adobe Stock
Niewielkie urządzenie zwane balonikiem do porodu, a fachowo cewnikiem Foleya, używane jest do wywołania porodu. Jego głównym zadaniem jest sprowokowanie rozwierania się szyjki macicy, co odbywa się dwutorowo: poprzez mechaniczne drażnienie i stymulowanie wydzielania hormonów, ułatwiających rozwieranie się szyjki macicy.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj balonika – Aniball. Ten służy do ćwiczeń mięśni dna miednicy i może być wykorzystywany do przygotowania do porodu lub regeneracji dna miednicy po porodzie.

Spis treści:

Cewnik Foleya do porodu

Jest to opatentowane w latach 30. XX wieku niewielkie urządzenie. Początkowo używany był do cewnikowania pęcherza moczowego. Zrobiony jest z elastycznych materiałów – silikonu lub lateksu i ma postać cienkiej rurki zakończonej balonikiem, który można wypełnić solą fizjologiczną, aby osiągnął rozmiary większe od średnicy rurki. Jest to sprzęt jednorazowego użytku.

balonik do porodu cewnik Foleya
fot. aptekagemini.pl
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Kiedy potrzebny jest balonik do porodu

Najczęściej balonik na rozwarcie szyjki macicy zakłada się ciężarnej w następujących sytuacjach:
Wskazaniem do zakładania balonika na wywołanie porodu może być:
  • za mała ilość wód płodowych,
  • pogorszenie się stanu dziecka,
  • choroby matki: cukrzyca, cholestaza, ostra infekcja, nadciśnienie tętnicze.

Cewnik Foleya zakłada się także w trakcie cesarskiego cięcia, ale wtedy używa się go do odprowadzania moczu z pęcherza ciężarnej.

Wywoływanie porodu balonikiem

Do zastosowania tej metody wywoływania porodu niezbędne jest wstępne rozwarcie szyjki macicy – ok. 1 cm. Umieszczony pod kontrolą KTG balonik (powyżej górnego ujścia szyjki macicy) pompuje się solą fizjologiczną, aby mechanicznie powiększyć rozwarcie szyjki, co stymuluje organizm do wydzielania naturalnych prostaglandyn, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy – zmiękczają ją i ułatwiają jej rozwieranie się. Wywoływanie porodu balonikiem jest prostą i bezpieczną metodą. Nie wolno jej jednak stosować, gdy u ciężarnej występuje łożysko przodujące, krwawienie z szyjki macicy, gdy wcześniej odpłynęły wody płodowe lub występują infekcje intymne.

Aby wywołać poród, cewnik Foleya zakłada się zazwyczaj na ok. 24 godziny i jednocześnie podaje się oksytocynę. Kiedy szyjka macicy rozwiera się, cewnik z balonikiem często samoistnie wypada wskutek wypychających go skurczów macicy. Zakładanie balonika nie boli, ale może wywoływać dyskomfort.

Cewnik Foleya ma wysoką skuteczność w wywoływaniu porodu. Jednak należy zaznaczyć, że nie u wszystkich kobiet udaje się tą metodą indukować poród.

Balonik Aniball

Balonik dopochwowy ma postać miękkiej i bardzo elastycznej gruszki wykonanej z silikonu i wężyka zakończonego pompką. Służy do ćwiczeń mięśni dna miednicy. Ich celem jest nauka napinania mięśni krocza i zwiększenie ich siły, co ułatwia wypchnięcie dziecka na świat i regenerację tkanek po porodzie.

balonik do porodu balonik Anibal
fot. aptekagemini.pl

Jak ćwiczyć z balonikiem Anibal

Balonika Anibal można zacząć używać nie wcześniej niż na 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Sesja ćwiczeń powinna trwać 15-30 minut.
Balonik wprowadza się do pochwy i pompuje – z upływem czasu należy go pompować coraz bardziej. Na same ćwiczenia należy poświęcić około 15-30 min. Należy przyjąć najbardziej odpowiadającą pozycję: leżącą z lekko zgiętymi nogami, stojąc, leżąc na boku, w pozycji kucznej albo na czworakach.

Balonik Aniball kosztuje ok. 210 zł. Przed zakupem warto poradzić się lekarza prowadzącego ciążę, czy można go stosować przed porodem.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy