Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Banany, zielone banany, bananowiec
fot. Fotolia

Banan

Uczulenie na banany nie należy do rzadkości. U dzieci nie zdarza się często, najczęściej dokucza w wieku 20-40 lat. Jego objawem może być pokrzywka kontaktowa, która pojawia się na palcach i ustach, a czasem obejmuje całą jamę ustną. Towarzyszy jej łzawienie oczu, katar, mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem. Osoby uczulone na banany miewają alergię krzyżową na lateks, z którego wytwarza się m.in. balony i rękawiczki używane w służbie zdrowia (warto o tym uczuleniu mówić podczas wizyt u lekarza i dentysty). Rzadziej dochodzi do alergii krzyżowych z pyłkami brzozy oraz alergenami występującymi w kiwi, melonie czy awokado.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.