Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Banany, zielone banany, bananowiec
fot. Fotolia

Banan

Uczulenie na banany nie należy do rzadkości. U dzieci nie zdarza się często, najczęściej dokucza w wieku 20-40 lat. Jego objawem może być pokrzywka kontaktowa, która pojawia się na palcach i ustach, a czasem obejmuje całą jamę ustną. Towarzyszy jej łzawienie oczu, katar, mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem. Osoby uczulone na banany miewają alergię krzyżową na lateks, z którego wytwarza się m.in. balony i rękawiczki używane w służbie zdrowia (warto o tym uczuleniu mówić podczas wizyt u lekarza i dentysty). Rzadziej dochodzi do alergii krzyżowych z pyłkami brzozy oraz alergenami występującymi w kiwi, melonie czy awokado.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy