Bangla – katalog produktów dla dzieci i dla rodziców

Zmieniamy się dla Ciebie! Katalog produktów Babyonline oraz Bangla zostały połączone! Nowy katalog od teraz jest integralną częścią serwisu MamoToJa.pl (dawniej Babyonline.pl). Dowiedz się więcej o zmianach!

DUOMOX amoxicillina, antybiotyk (Astellas Pharma)

3/5 na 130 recenzji
3,0
0% kupi ponownie

Opis: DUOMOX jest antybiotykiem o szerokim spektrum, tzn. działa wobec wielu szczepów bakteryjnych. DUOMOX uniemożliwia bakteriom budowanie błon komórkowych, co powoduje ich rozpad. Niektóre bakterie wytwarzają jednak pewne enzymy zwane betalaktamazami, które to enzymy unieczynniają antybiotyk. Kwas klawulanowy wchodzący w skład leku inaktywuje wspomniane enzymy i bakterie nie mogą się obronić przed lekiem.
Zastosowanie: Zapalenie uszu u dzieci, w takich razach, gdzie zwyczajna penicylina zawodzi. Infekcje skóry i tkanek miękkich, zwłaszcza infekcje górnych dróg oddechowych oraz dróg moczowych, gdy są one spowodowane szczepami bakterii wrażliwymi na DUOMOX.
Skutki uboczne:

1/100
- Rozwolnienie, wysypka, świąd.
- W razie wystąpienia wysypki należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, podobnie trzeba postąpić w razie wystąpienia uciążliwej biegunki.

1/1000- <1/1000
- Poważniejsze reakcje alergiczne z towarzyszącą gorączką, przejściowe zmiany w obrazie krwi oraz pokrzywka.

Zwykle plamkowo-grudkowe zmiany skórne lub zmiany o charakterze pokrzywki (typowe dla innych penicylin). Rzadko - wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy. Sporadyczne stwierdzane reakcji nadwrażliwości obejmują: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwicę toksyczno-rozpływną naskórka. Nudności, wymioty, biegunka, świąd odbytu. Istnieją doniesienia o występowaniu rzekomobłoniastego zapalenia jelit w przebiegu leczenia amoksycyliną. Jest ono prawdopodobnie wynikiem zaburzenia fizjologicznej flory jelitowej i jest powodowane przez toksynę wytwarzaną w przewodzie pokarmowym przez C. difficile. W przebiegu leczenia notowano przypadki przemijającego zwiększenia aktywności aminotransferaz (AspAT, AlAT). Sporadycznie obserwowano śródmiąższowe zapalenie nerek. Donoszono o wystąpieniu zmian w obrazie krwi, takich jak niedokrwistość, trombocytopenia, eozynofilia, leukopenia i agranulocytoza; są one przemijające i ustępują po zaprzestaniu leczenia. Są prawdopodobnie wynikiem reakcji nadwrażliwości. W przebiegu leczenia może dojść do nadkażeń grzybami lub innymi bakteriami niewrażliwymi na amoksycylinę.
Dawkowanie:
Doustnie. 25-50 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych. W zakażeniach przewlekłych, nawracających lub o ciężkim przebiegu powyższe dawkowanie może być zwiększone. W zakażeniach wywoływanych przez H. pylori lek stosuje się w schematach wielolekowej terapii skojarzonej. W schorzeniach o lekkim lub umiarkowanie ciężkim przebiegu zwykle wystarcza 5-7 dni leczenia. W zakażeniach paciorkowcowych leczenie powinno być prowadzone przez przynajmniej 10 dni. W przypadku zakażeń ciężkich lub przewlekłych czas leczenia zależy od obrazu klinicznego. Zwykle leczenie należy kontynuować przez 3-4 dni od chwili ustąpienia objawów klinicznych. W przypadku niewydolności nerek dawkę antybiotyku należy odpowiednio zmniejszyć lub wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi dawkami. W przypadku niewydolności wątroby nie ma konieczności zmiany dawkowania, gdyż niewydolność wątroby nie wpływa na okres półtrwania amoksycyliny. Lek można połykać w całości lub po rozkruszeniu, ssać bądź wypić po rozpuszczeniu w wodzie lub w innym płynie. W tym celu tabletkę należy wrzucić do niewielkiej ilości płynu (około 15-200 ml, w zależności od dawki leku i upodobań pacjenta), powstałą zawiesinę wymieszać i od razu wypić. Lek można przyjmować przed posiłkiem, w trakcie lub po jedzeniu.

Dawkowanie: Leczenie zakażeń: dorośli i dzieci o mc. większej niż 20 kg: p.o. przeciętnie 750 mg na dobę w 3 dawkach podzielonych, można zwiększyć do 1,5 g na dobę w 3 dawkach podzielonych. Maksymalna doustna dawka dobowa - 6 g w dawkach podzielonych. Dawkę 6 g na dobę w 2 dawkach podzielonych zaleca się w przypadku ciężkich lub nawracających, ropnych zakażeń układu oddechowego. Borelioza: 4 g na dobę w ograniczonym rumieniu przewlekłym pełzającym i 6 g na dobę w przypadkach uogólnionych; stosować przynajmniej przez 12 dni. Leczenie krótkoterminowe: niepowikłane, ostre zakażenia układu moczowego: 6 g na dobę w 2 dawkach podzielonych. Rzeżączka: 3 g w dawce jednorazowej. Dzieci o mc. mniejszej niż 20 kg: p.o. 20 mg/kg mc. (przeciętnie 325 mg) na dobę w 3 dawkach podzielonych, można zwiększyć do 40 mg/kg mc. (przeciętnie 750 mg) na dobę w 3 dawkach podzielonych. Na podstawie dostępnego piśmiennictwa u dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego lub zatok podaje się dawkę 90 mg/kg mc. na dobę w 2 dawkach podzielonych przez 5 dni. Borelioza: 25-50 mg/kg mc. na dobę w ograniczonym rumieniu przewlekłym pełzającym i 100 mg/kg mc. na dobę w przypadkach uogólnionych; stosować przynajmniej przez 12 dni. Eradykacja H. pylori. 1 g 2 razy na dobę przez 14 dni w skojarzeniu z klarytromycyną i inhibitorem pompy protonowej. W niewydolności nerek: klirens kreatyniny >30 ml/min (niewydolność lekka do umiarkowanej): nie ma potrzeby dostosowania dawkowania; klirens kreatyniny - 10-30 ml/min (niewydolność umiarkowana): maksymalnie 1 g na dobę w 2 dawkach podzielonych; klirens kreatyniny <10 ml/min (niewydolność ciężka): maksymalnie 500 mg na dobę. Leczenie powinno być kontynuowane co najmniej przez 2-3 dni po ustąpieniu objawów choroby, a w razie zakażenia paciorkowcami nie krócej niż 10 dni. Zapobieganie zapaleniu wsierdzia. W stomatologii zapobiegawczo u osób poddawanych ekstrakcji, usuwaniu kamienia nazębnego lub zabiegom chirurgicznym, włączając tkankę dziąsła, którzy nie otrzymywali penicyliny w ciągu poprzedniego miesiąca. (uwaga: chorzy ze sztucznymi zastawkami serca powinni być skierowani do szpitala): 3 g p.o. 1 h przed zabiegiem. Druga dawka, jeśli jest potrzebna, może być podana po 6 h. Dzieci do 10. rż.: połowa dawki dla dorosłych, do 5. rż.: 1/4 dawki dla dorosłych. Chorzy, u których nie przewiduje się znieczulenia ogólnego oraz chorzy, u których przewiduje się znieczulenie ogólne: jeśli podanie antybiotyku p.o. uważane jest za właściwe. Początkowo 3 g p.o. 4 h przed wprowadzeniem do znieczulenia, a następnie 3 g p.o. 6 h po podaniu dawki początkowej. Dzieci do 10. rż.: połowa dawki dla dorosłych, do 5. rż.: 1/4 dawki dla dorosłych. Jeśli amoksycylina jest podawana zapobiegawczo 2 razy w ciągu miesiąca, powstanie opornych szczepów paciorkowców jest mało prawdopodobne. W przypadkach, gdy postępowanie zapobiegawcze jest częstsze lub gdy chory był leczony penicyliną w poprzednim miesiącu, należy zastosować inny antybiotyk.
Forma leku: tabletki 125 mg, tabletki 250 mg, tabletki 375 mg, tabletki 500 mg, tabletki 750 mg, tabletki 1000 mg

  • Cena:
  • 20.00 szt 5.00 zł
Marka:Astellas Pharma
Kategoria:Antybiotyki
2009-11-06

Opinie (130)

Filtruj:
Sortuj: