Król Lew (Disney)

4.5/5 na 23 recenzji
4,5
78% kupi ponownie

Opis: Król Lew (ang. The Lion King) - film animowany ze studia Walta Disneya, wydany w 1994. Był to 32. pełnometrażowy film, wydany przez wytwórnię.
Fabuła filmu pokazuje losy Simby - młodego lwa, który poznaje swoje miejsce w "Wielkim kręgu życia", i pokonuje szereg przeszkód, by zostać królem Lwiej Ziemi.
Scenariusz nawiązuje do dramatu Williama Shakespeara pod tytułem Hamlet. Muzykę do Króla Lwa skomponowali Elton John i Hans Zimmer, słowa napisał Tim Rice. Muzyka oraz utwór Can you feel the love tonight zostały uhonorowane dwoma Oscarami za rok 1994 w kategoriach: najlepsza oryginalna muzyka filmowa i najlepsza oryginalna piosenka filmowa.
Disney wydał jeszcze dwa filmy - sequel Króla Lwa pt. Król Lew II: Czas Simby oraz midquel Król Lew 3: Hakuna Matata.
W filmie poznajemy Simbę - młode, bardzo ciekawe świata lwiątko. Simba jest synem króla Mufasy, władcy Lwiej Ziemi i jego następcą. Na tytuł króla chętny jest także Skaza (ang. Scar), brat Mufasy. Żywi on nienawiść do swego brata, a tym bardziej do Simby, który odebrał mu miano następcy tronu. Skaza obmyśla podstępną intrygę, w wyniku której Mufasa ginie. Skazie udaje się wmówić Simbie, że to on odpowiedzialny jest za śmierć ojca i że musi opuścić Lwią Ziemię, jeżeli nie chce, aby spotkała go kara i gniew stada. Ledwo żywego Simbę odnajdują surykatka Timon i guziec Pumba - dwójka wesołych przyjaciół, których los również nie oszczędził. Oni jednak nie przejmują się swoją dolą. Ratują Simbę i przekazują mu wielką życiową prawdę: hakuna matata - czyli nie martw się. Simba wiedzie z Timonem i Pumbą beztroskie życie do czasu, kiedy przypadkowo pojawia się Nala - przyjaciółka Simby z dzieciństwa. Opowiada mu o okrucieństwach i zniszczeniach krainy, skąd pochodzi. Za panowania Skazy Lwia Ziemia stała się okropnym miejscem, z którego uciekła zwierzyna. Simba nie chce zgodzić się na powrót, ciągle ucieka przed przeszłością. Prawidłową decyzję pomagają mu podjąć Rafiki, wszechwiedząca małpa, oraz duch jego ojca. Simba powraca na Lwią Skałę, pokonuje Skazę i odzyskuje miano następcy tronu. Przekonuje się, że uciekanie przed przeszłością nie miało sensu. Los nie oszczędza czasem przykrych zdarzeń, lecz od przyszłości nie można uciekać - należy uczyć się na doświadczeniach.
W polskim dubbingu głosów postaciom użyczyli między innymi: Krzysztof Tyniec (Timon), Marek Barbasiewicz (Skaza), Tadeusz Borowski (Zazu), Emilian Kamiński (Pumba) czy Wiktor Zborowski (Mufasa). W oryginalnej wersji głosu użyczali m.in. Jeremy Irons, Whoopi Goldberg, Matthew Broderick czy Rowan Atkinson.

  • Cena:
  • 1.00 szt 0.00 zł
Marka:Disney
Kategoria:Bajki animowane
mama_emilkimama_emilki
2009-12-02

Opinie (23)

NAJBARDZIEJ POMOCNA OPINIA

mysiunia25
2012-08-05

przepiękna bajka

Piękna , wzruszająca bajka, opowiadająca o przyjaźni, miłości,poświęceniu i o o tym co w życiu jest ważne. Nie lubie momentu kiedy ginie ojciec simby, zawsze płaczę w tym momencie nawet gdy juz film oglądam po raz 4, mojej córci muszę przewijać ten fragment, bardzo przeżywa fakt że ginie mufasa.
Klasyka disneya, która przechodzi z pokolenie na pokolenie

Filtruj:
Sortuj:

Top produkty

Top recenzentki

Ulubione rodziców