Bank mleka w Lublinie z myślą o wcześniakach
fot. AdobeStock

Powstał bank mleka w Lublinie. To cenna rzecz zwłaszcza dla wcześniaków

Cieszy wiadomość, że w Polsce jest już coraz więcej banków mleka. Młode mamy, szczególnie po urodzeniu wcześniaków, miewają problemy z laktacją. Jeśli mimo to pragną karmić naturalnie, mogą skorzystać z takiego banku.
Milena Oszczepalińska
Bank mleka w Lublinie z myślą o wcześniakach
fot. AdobeStock
Przy Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie został właśnie otwarty bank mleka. Jest to miejsce szczególnie ważne i potrzebne. Wiele kobiet ma problemy z karmieniem piersią, a chciałaby podawać noworodkom mleko naturalne. W takich przypadkach mogą zgłosić się do banku mleka. W pierwszej kolejności został on stworzony z myślą o wcześniakach, ale nie tylko one będą mogły z niego korzystać.

Rola mleka kobiecego w pierwszych dobach życia wcześniaka

Mamy wcześniaków bardzo często miewają kłopoty z laktacją. Z kolei naturalne mleko kobiece jest dla tych maluszków szczególnie potrzebne – zapewnia zdrowy rozwój i może uchronić przed niektórymi chorobami. Dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec, kierownik Oddziału Noworodków SPSK1 i koordynatorka pomiędzy kliniką a bankiem mleka kobiecego, wyjaśnia: „Priorytetem są dla nas dzieci przedwcześnie urodzone, poniżej 32. tygodnia życia, o najniższej wadze 500–1000 g i najbardziej chore. Karmienie ich od początku mlekiem kobiecym zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy oraz martwiczego zapalenia jelit”.

Zobacz też: Nie możesz karmić piersią? Idź do banku

Ilość mleka, jakiej potrzebuje wcześniak jednorazowo, jest naprawdę niewielka. „Przy jednym karmieniu jest to ok. pół mililitra mleka, czyli w ciągu doby takie dziecko potrzebuje 2–3 mililitry. Dla wcześniaka te kilka mililitrów jest jednak na wagę złota” – stwierdza dr Wójtowicz-Marzec.
Redakcja poleca: Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.

Jak zostać dawczynią mleka?

Przede wszystkim dawczynią może zostać mama, która sama karmi piersią własne dziecko. Powinna być też zdrowa. Kobiety, które leczą się z powodu chorób przewlekłych lub są nosicielami chorób wirusowych, nie mogą być dawczyniami. Aby zgłosić się do współpracy, najlepiej skontaktować się z bankiem mleka telefonicznie: 518 130 703 lub mailowo: spsk1bmleka@outlook.com.

Oddawanie mleka do banku będzie polegało na samodzielnym jego odciąganiu i przechowywaniu. Bank zapewnia, że co 3-4 tygodnie będzie wysyłał kuriera, by odbierał zebrane mleko od dawczyń i zawoził je do banku. „Mamy, które będą z nami współpracować, dostaną od nas laktator i jednorazowe buteleczki. Pokarm będą ściągały same i od razu go zamrażały” – tłumaczy dr n.med. Justyna Domosud.

Więcej informacji na temat nowo powstałego banku mleka w Lublinie można przeczytać na stronie www.spsk1bankmleka.wordpress.com.

Źródło: dziennikwschodni.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy