mleko
fot. Panthermedia

Lepsze mleko z banku niż modyfikowane

Jeśli noworodek, zwłaszcza wcześniak nie może dostawać mleka mamy, lepsze od sztucznej mieszanki jest dla niego mleko innej mamy – takie są rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia.
Katarzyna Pinkosz
mleko
fot. Panthermedia
Kobiecy pokarm dla noworodka jest skarbem, dla wcześniaka – wręcz lekiem. Zawiera ponad 100 czynników przeciwzapalnych, witaminy oraz przeciwciała. Jednak tylko 10% wcześniaków jest karmionych wyłącznie mlekiem mamy, większość jest dokarmianych sztuczną mieszanką.
Mama, która nie może karmić piersią, nie jest zdana wyłącznie na mleko modyfikowane: może karmić dziecko mlekiem z Banku Kobiecego Mleka. W Unii Europejskiej jest ponad 180 banków kobiecego mleka, w Polsce – 3, ale niedługo powstaną kolejne.  

Korzyści dla dziecka z karmienia mlekiem mamy

Dzieci karmione naturalnym mlekiem rzadziej chorują na nadciśnienie, cukrzycę, astmę, rzadziej maja nadwagę i otyłość – wykazały to badania prowadzone na całym świecie. Dzieci karmione naturalnie osiągają dużo lepsze wyniki w testach na inteligencję.
Udowodniono, że kobiecy pokarm zmniejsza zachorowalność na:
  • bakteryjne zapalenie opon  mózgowo-rdzeniowych,
  • późną posocznicę u wcześniaków,
  • bakteriemię,
  • zakażenie układu moczowego,
  • martwicze zapalenie jelit,
  • biegunki,
  • infekcyjne zapalenie dróg oddechowych,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • SIDS – zespół nagłej śmierci niemowląt.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Banki kobiecego mleka w Polsce

Jeśli mama nie może karmić noworodka swoim pokarmem, lepiej niż sztuczną mieszankę podać mu mleko innej mamy. Jak na razie w Polsce jest to możliwe tylko w trzech szpitalach: w Warszawie, Rudzie Śląskiej oraz Toruniu, i dotyczy głównie wcześniaków, dlatego że im pokarm mamy jest najbardziej potrzebny. Jedynie Bank Kobiecego Mleka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu mleko przekazuje wszystkim potrzebującym noworodkom z województwa kujawsko-pomorskiego.

Kto może oddać mleko do Banku

Mleko do Banku Mleka Kobiecego może oddać każda kobieta w okresie laktacji, która jest zdrowa, prowadzi prawidłowy tryb życia i ma nadmiar swojego pokarmu. Musi przejść proces kwalifikacji (badania serologiczne oraz szczegółowy wywiad - stan zdrowia, przebyte choroby, zabiegi medyczne, przyjmowane leki, styl życia).
Mleko może być oddawane zarówno przez kobiety we wczesnym okresie połogu, jak również kilka lub kilkanaście tygodni po porodzie.

Ważne bezpieczeństwo

Mleko z Banku jest bezpieczne dla noworodków. Na początku jest ono poddawane pierwszej analizie mikrobiologicznej i w zależności od jej wyników zostaje podjęta decyzja dotycząca kolejnego procesu – pasteryzacji. Ta wykonywana jest za pomocą metody Holtera. Jej zadaniem jest zneutralizowanie bakterii i wirusów, w tym również cząsteczek wirusa HIV, HBV czy prątków gruźlicy mogących znaleźć się w mleku. Tak przygotowany pokarm poddawany jest następnie drugiemu badaniu mikrobiologicznemu i zamrożeniu.Może być przechowywany przez okres maksymalnie 3 miesięcy, w temperaturze -20 C.
Pozyskane w ten sposób mleko, mimo że różni się od tego podawanego od razu z piersi mamy, zachowuje wszystkie najważniejsze właściwości oraz składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania dziecka.
Czytaj też: Lista produktów zalecanych w czasie karmienia piersią

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy