GRY
 
 

Baranki w niemym kinie

8-9.12.2012r., Kino Pod Baranami zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na wydarzenie towarzyszące 13. edycji Festiwalu Filmu Niemego.

Kino Pod Baranami
Pierwszy raz w historii krakowskiego Festiwalu Filmu Niemego zapraszamy Najmłodszych Widzów do czynnego uczestnictwa w tym wydarzeniu, w ramach bloku przygotowanego specjalnie dla nich. Pasmo Baranki w Niemym Kinie to między innymi pokazy filmów niemych z muzyką na żywo oraz warsztaty, podczas których w przystępny sposób przedstawiona zostanie Młodym Widzom historia kinematografii.
Poprzez zabawę postaramy się przybliżyć Najmłodszym Widzom fascynujące dzieje związane z początkiem kinematografii.

PROGRAM:
 
sobota, 8 grudnia, godz. 15:30 – 17.00
POCZĄTKI KINA
 
Spotkanie odsłaniające przed Najmłodszymi Widzami historię kina. Dzieci dowiedzą się co nieco na temat tego, jakimi metodami posługiwali się twórcy pierwszych produkcji filmowych. Poznają także kluczowe postaci kina niemego. Wraz ze Sztukolotnią spróbują stworzyć pierwsze optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina (camera obscura, laterna magica czy fotoplastikon).   
 
niedziela, 9 grudnia, godz. 11:00 – 13.00
MUZYKA W NIEMYM KINIE
 
O muzyce w kinie niemym opowie Dzieciom gość specjalny – jeden z najstarszych żyjących krakowskich taperów, pianista Lesław Lic. Zaprezentuje też swoje umiejętności. Następnie zespół Frá leikskóla w składzie z uwielbianym przez barankowych Widzów Mateuszem Sarapatą (warsztaty bębniarskie) zaprezentuje muzykę do filmu niemego przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, wraz z Frá leikskóla spróbujemy przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.        
 
O muzykach:
Lesław Lic – wyrazista postać krakowskiego świata muzycznego. Pianista, klarnecista, saksofonista, aranżer, kompozytor, pedagog, ulubiony taper Krakowa.
Frá leikskóla – Mateusz Sarapata, Michał Sarapata, Marcela Rybska tworzą zespół  “Frá leikskóla”, co po islandzku oznacza: "od przedszkola", bo aż tyle bracia znają się z Marcelą. Gra na instrumentach perkusyjnych to życiowa pasja Mateusza. Inspiruje go rytmika latynoska i zachodnioafrykańska, którą wykorzystuję w projektach etnicznych, jazzowych, latinjazzowych, elektronicznych, setach DJ-skich. Jego brat to wszechstronny basista, mentalnie zafascynowany szeroko pojętą czarną muzyką, sceną skandynawską, elektroniką i folkiem. Zjawiskowego głosu użyczy Marcela Rybska, wszechstronna multiinstrumentalistka, wokalistka zespołu Qferau oscylująca między jazzem, fusion a world music.

Skład zespołu:
Marcela Rybska
Michał Sarapata
Mateusz Sarapata

Zapisy: ola@kinopodbaranami.pl
 
bilety: 12 zł

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków
(12) 423 07 68
 
Redakcja poleca: Warsztaty Mamo, To Ja dla rodziców dzieci 0-1 lat [WIDEO]
Relacja z Warsztatów Mamo, To Ja dla rodziców dzieci 0-1. Warszawa Wiosna 2017.
Doładuj
Przeładuj