Barbara – pochodzenie i znaczenie imienia oraz predyspozycje zawodowe

Imię Barbara ma greckie korzenie. Kobieta, która je nosi, jest altruistką i elegancką perfekcjonistką. Bardzo ceni sobie rodzinę, przyjaciół i jest skłonna do poświęceń. Ma świetną intuicję i dąży do nieustannego samodoskonalenia się. W życiu hołduje zasadzie „obowiązki przede wszystkim” i z powodzeniem odnajdzie się w zawodach, które wymagają wyczucia piękna. Sprawdź, co warto wiedzieć o Barbarze.

Spis treści

Znaczenie imienia Barbara

Barbara jest kobietą kulturalną i spokojną. Mimo łagodnego usposobienia potrafi tupnąć nogą i zawalczyć o swoje. Jest bardzo pewna siebie i z oddaniem hołduje swoim wartościom. Nie traci nadziei i nawet w najtrudniejszych sytuacjach stara się znaleźć rozwiązania. Jest skłonna do poświęceń i lubi otaczać się pozytywnymi ludźmi. To indywidualistka i altruistka. Jest gadułą - ma swoje zdanie w każdej kwestii i nie boi się dosadnie go wyrażać. Nie jest typem niepoprawnej imprezowiczki, ale nie unika życia towarzyskiego - potrafi się bawić, ma duże grono przyjaciół, ale nie przepada za hucznymi imprezami. W życiu stara się osiągnąć umiar i równowagę. Uwielbia podróże, jest ciekawa świata, pracowita i roztropna.

Barbara - pochodzenie imienia

Imię Barbara ma korzenie w greckim słowie barbaros, które oznacza „barbarzyński”, „obcy”. W ten sposób starożytni Grecy nazywali niewolnice z dalekich krajów.

Zdrobnienia imienia Barbara

Najczęściej używanym zdrobnieniem imienia Barbara jest Basia. Lubiane formy pieszczotliwe to także: Baśka, Baśko, Baśku, Barbaretka, Basiula, Basiulek i Basik. Niektórzy lubią używać zwrotów nawiązujących do innych słów: Rabarbarek, Bajka, Bańka, Barbie albo skrótowych spieszczeń: Siuńka, Baś, Sieńka, Buś.

Imieniny Barbary

Najpopularniejszą datą jest 4 grudnia. Tego dnia przypada Barbórka, czyli Dzień Górnika. Tradycyjnie obchody tego święta rozpoczyna poranna uroczysta msza w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje drogą po osiedlach, gdzie mieszkają górnicy, grając swój hymn. Po marszu odbywają się uroczyste akademie, spotkania, koncerty i występy artystyczne, w których uczestniczą górnicy i członkowie ich rodzin.

Pozostałe dni, w których można świętować imieniny Barbary, to:

● 18 kwietnia

● 20 sierpnia

● 22 września

Imię Barbara dla dziecka

Barbara jest delikatna i wrażliwa. Ma spokojne usposobienie i nie lubi hałaśliwych zabaw. Jest szlachetna, wyważona i powściągliwa. Tworzy dobre relacje z innymi dziećmi i jest zainteresowana otaczającym ją światem. Od czasu do czasu potrzebuje odpocząć w samotności. Bywa kapryśna i spragniona uwagi, ciepła i troski.

Barbara - edukacja

Barbara jest pracowita i staranna. Postępuje rozważnie i zawsze trzyma się zasady „najpierw obowiązki, a potem przyjemności”. Zna swoje możliwości i całkowicie oddaje się powierzonym obowiązkom. Do wszystkich zadań podchodzi odpowiedzialnie i profesjonalnie, co pozwala jej osiągać sukcesy w szkole i pracy.

Barbara - rodzina i miłość

Barbara jest bardzo rodzinna. W stosunku do swoich bliskich jest lojalna, oddana i wierna. Chętnie wyciąga pomocną rękę, jest kochająca i troskliwa. Jest osobą pamiętliwą, która nie wybacza, gdy ktoś ją zrani lub zawiedzie. Barbara dba o swoje dzieci i partnera. Nieustannie służy radą, ale nie jest nadopiekuńcza.

Barbara - predyspozycje zawodowe

Barbara bez problemu odnajdzie się w pracy, która wymaga wyczucia piękna - stylistki fryzur, projektantki mody lub kosmetyczki. Jej wybitna wrażliwość, intuicja oraz umiejętność czerpania natchnienia sprawiają, że może być także wróżką, poetką, misjonarką lub bioenergoterapeutką.

Znane Barbary

Znane kobiety o imieniu Barbara to przede wszystkim aktorki. W tym gronie znajdują się: Barbara Apolonia Chałupiec (Pola Negri), Barbara Babilińska, Barbara Brylska i Barbara Bursztynowicz. Znaną osobowością zagraniczną jest Barbara Bush (żona 42. prezydenta USA George’a H. W. Busha). Zamiłowanie do sztuki i wyrażania się poprzez twórczość prezentują słynne Barbary piosenkarki - Barbara Trzetrzelewska i Barbra Streisand.

Barbara w innych językach

Imię Barbara jest popularne nie tylko w Polsce. Taka sama forma występuje w języku angielskim, łacińskim, niderlandzkim i włoskim. Nieco inną pisownię można zauważyć w językach:

● bułgarskim: Varvar, Barbara

● czeskim: Barbora, Barbara

● duńskim: Barbra

● estońskim: Barbara, Varu

● fińskim: Barbro

● francuskim: Barbara, Barbe

● greckim: Varvara

● hiszpańskim: Bárbara

● litewskim: Barbora

● macedońskim: Varvara

● niemieckim: Barbara, Barbei

● portugalskim: Bárbara

● rosyjskim: Варвара (Varvara)

● rumuńskim: Varvăr

● słowackim: Barbora, Barbara

● ukraińskim: Варвара (Varvara)

● węgierskim: Borbála, Boróka

Barbara - patronki

To imię nosiła św. Barbara - patronka górników, hutników, dobrej śmierci i trudnej pracy. Kobieta zginęła śmiercią męczeńską z rąk swojego ojca (człowieka o imieniu Dioskurs), w którego tuż po wykonaniu dzieciobójczego wyroku z bezchmurnego nieba uderzył piorun. Zdarzenie uznano za symbol wybuchu gniewu Boga. Na pamiątkę tego wydarzenia przypisano Barbarze miano patronki osób, które mają do czynienia z hukiem i eksplozjami, a podczas II wojny światowej stała się także patronką polskiego podziemia.

Przysłowia i cytaty z imieniem Barbara

Imię Barbara było bardzo często wykorzystywane w przysłowiach i literaturze, dlatego można wymienić długą listę cytatów z tym imieniem. Najsłynniejsze to te związane ze świętem górników:

  • „Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi”,
  • „Święta Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie”,
  • „Gdy w świętą Barbarę gęś chodzi po lodzie, to Boże Narodzenie będzie po wodzie”, „Barbara święta o górnikach pamięta”,
  • „Gdy w świętą Barbarę ostre mrozy, to na zimę gotuj wozy, a gdy rozstajanie, każ opatrzyć sanie”,
  • „Na świętą Barbarę dobądź ze skrzyni czamarę”,
  • „Wyszedł, jak Barbara na Trynach”,
  • „Kiedy na św. Barbarę błoto, będzie zima jak złoto”.

Ciekawostki na temat imienia Barbara

Barbara to imię, od którego powstało wiele nazwisk. Wśród nich można wymienić takie jak: Basiewicz, Barbacki, Barbanell, Barbarewicz, Basiak, Barbasiewicz, Barburski.

Barbara - szczęśliwa liczba

Barbara jest numerologiczną siódemką. To elegancka perfekcjonistka i romantyczka. Ceni sobie wszelkie formy samodoskonalenia się. Ma doskonałą intuicję i talent do rozszyfrowywania ludzkich intencji.

Barbara - szczęśliwe kamienie

Szczęśliwym kamieniem Barbary jest tygrysie oko i opal. Ich cechą wspólną jest to, że są uważane za amulety przynoszące szczęście i chroniące przed klątwami. Pomagają w koncentracji i osiąganiu sukcesów.

Barbara - szczęśliwe kolory

Szczęśliwe kolory to fioletowy i błękitny. Są to barwy, które doskonale wyrażają osobowość Barbary - pierwszy symbolizuje prestiż, jest unikatowy i energetyczny. Drugi to wierność i stałość uczuć.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA