Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Te rośliny też są niebezpieczne! [WIDEO]

Gdy zostajemy rodzicami, warto odświeżyć sobie wiedzę z przyrody i przypomnieć sobie, które rośliny mogą być niebezpieczne dla dziecka lub wręcz trujące. Aby spacer po lesie, parku czy łące wiązał się z przyjemnością, a nie z ryzykiem.
O barszczu Sosnowskiego na pewno słyszał każdy. Co roku jesteśmy ostrzegani, że właśnie kwitnie, że nie powinniśmy się do niego zbliżać, bo może dotkliwie poparzyć nawet na odległość. Ale to tylko jedna z trujących roślin, na które musimy uważać. Spacerując z dzieckiem po parku czy łące, warto znać również inne botaniczne okazy, które uczulają, albo mogą nawet doprowadzić do śmiertelnego zatrucia.

Trujące rośliny, przed którymi trzeba chronić dziecko

Maluchy uwielbiają robić bukieciki dla mamy i chętnie zrywają napotkane na krzaczkach kolorowe kuleczki. W naszym filmie pokazujemy pozornie niewinne kwiatki lub owoce, które nie powinny trafić do dziecięcych rączek. Poznaj naszą listę trujących roślin i sprawdź, przed czym i dlaczego powinnaś chronić dziecko.
 
 1. Kaczeniec błotny – rośnie na podmokłych łąkach, nad brzegiem rzek i jezior, ale też przy oczkach wodnych w ogrodach. Dzieci nie tylko nie powinny zrywać kaczeńców, ale nawet ich dotykać. Roślina może wywołać na skórze silną reakcję uczuleniową. Jej zjedzenie powoduje bóle brzucha, mdłości, mogą pojawić się również wymioty z krwią.
   
 2. Pokrzyk wilcza jagoda, to silnie trująca roślina, która ma ciemnogranatowe, prawie czarne owoce. Dziecko może mylić je z jagodami. Zjedzenie 3-4 jagódek przez malucha może doprowadzić do śmierci. Zatrucie wilczą jagodą objawia się zaburzeniami świadomości, halucynacjami. Dziecko ma suchą, gorącą skórę, powiększone źrenice. Może stracić przytomność i mieć problemy z oddychaniem.
   
 3. Cis, krzew iglasty, który często sadzi się w parkach, ale rośnie też w wielu ogrodach. Ma charakterystyczne czerwone owoce. Dziecko nie powinno ich zrywać, ponieważ w środku znajdują się trujące nasiona. Ale uwaga: niebezpieczne związki znajdują się również w igłach. Objawami zatrucia są problemy z oddychaniem i pracą serca. Trucizna uszkadza nerki i ośrodkowy układ nerwowy. Zatrucia cisem mogą doprowadzić nawet do śmierci.
   
 4. Tojad mocny to kwitnąca na niebiesko roślina, którą można spotkać w górach. Jest trująca w całości, a najbardziej korzenie i nasiona. Objawy zatrucia to: pobudzenie, które może przejść w paraliż mięśni oddechowych i zatrzymania pracy serca. Tojad jest jedną z najsilniejszych trucizn. Substancje toksyczne mogą wnikać również przez skórę.
   
 5. Konwalia (można ją spotkać w lesie lub ogrodach), po przekwitnięciu na łodyżkach pojawiają się  owoce w kształcie błyszczących czerwonych kuleczek. Trujące są nie tylko owoce. Niebezpieczna jest nawet woda po konwaliach, w której stał bukiet.
   
 6. Łubin – roślina spotykany na łąkach i w ogrodach. Niebezpieczne dla zdrowia może być zjedzenie kwiatów lub nasion, które znajdują się w strąkach. Jest wiele odmian łubinu. Za najbardziej niebezpieczny (silnie trujący) uchodzi łubin gorzki (łubin niebieski lub wąskolistny), który ma niebieskie lub fioletowe kwiaty.

Aby dziecko było bezpieczne, nie zabraniaj kontaktu z przyrodą, nie zakazuj zbierania kwiatów. Ucz od początku, na które rośliny można jedynie popatrzeć, a z których bez obaw zrobić dla mamy bukiecik. To będą pierwsze lekcje przyrody.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy