GRY
 
 

Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Te rośliny też są niebezpieczne! [WIDEO]

Gdy zostajemy rodzicami, warto odświeżyć sobie wiedzę z przyrody i przypomnieć rośliny, które mogą być groźne dla człowieka. Aby spacer po lesie, parku czy łące wiązał się z przyjemnością, a nie z ryzykiem.

O barszczu Sosnowskiego na pewno słyszał każdy. Co roku jesteśmy ostrzegani, że właśnie kwitnie, że nie powinniśmy się do niego zbliżać, bo może dotkliwie poparzyć nawet na odległość. Ale to tylko jedna z niebezpiecznych roślin, na które musimy uważać. Spacerując z dzieckiem po parku czy łące, warto znać również inne botaniczne okazy, które uczulają, albo nawet mogą doprowadzić do groźnego zatrucia. Maluchy uwielbiają robić bukieciki dla mamy i chętnie zrywają napotkane na krzaczkach kolorowe kuleczki. W naszym filmie pokazujemy pozornie niewinne kwiatki lub owoce, które nie powinny trafić do dziecięcych rączek. 
 
 1. Kaczeniec błotny – rośnie na podmokłych łąkach, nad brzegiem rzek i jezior, ale też przy oczkach wodnych w ogrodach. Lepiej go nie zrywać, bo dotykanie rośliny może wywołać na skórze reakcję uczuleniową.
   
 2. Pokrzyk wilcza jagoda, to trująca roślina, która ma ciemnogranatowe, prawie czarne owoce. Dziecko może mylić je z jagodami.
   
 3. Cis, krzew iglasty, który często sadzi się w parkach, ale rośnie też w wielu ogrodach. Ma charakterystyczne czerwone owoce. Dziecko nie powinno ich zrywać, ponieważ w środku znajdują się trujące nasiona. Niebezpieczne związki znajdują się również w igłach. Zatrucia cisem mogą doprowadzić nawet do śmierci.
   
 4. Tojad mocny to kwitnąca na niebiesko roślina, którą można spotkać w górach. Jest trująca w całości, a najbardziej korzenie i nasiona.
   
 5. Konwalia (można ją spotkać w lesie lub ogrodach), po przekwitnięciu na łodyżkach pojawiają się  owoce w kształcie błyszczących czerwonych kuleczek. Są trujące, podobnie jak woda, w której trzymamy majowy konwaliowy bukiet.
   
 6. Łubin – roślina spotykany na łąkach i w ogrodach – ma trujące kwiaty i nasiona.

Aby dziecko było bezpieczne, nie zabraniaj mu kontaktu z przyrodą, nie zakazuj zbierania kwiatów. Staraj się od początku uczyć, na które rośliny można jedynie popatrzeć, a z których bez obaw zrobić dla mamy bukiecik. To będą jego pierwsze lekcje przyrody.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj