Barszcz Sosnowskiego
fot. StockAdobe

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego zwany też zemstą Stalina to roślina o silnie toksycznym działaniu. Po jej dotknięciu na skórze mogą pojawić się duże rany z pęcherzami, które w szczególnych przypadkach należy leczyć w szpitalu. Co zrobić, jeśli doszło do kontaktu skóry z barszczem Sosnowskiego? Dowiedz się!
Milena Oszczepalińska
Barszcz Sosnowskiego
fot. StockAdobe
Niewinnie brzmiąca roślina - barszcz Sosnowskiego  - tak naprawdę jest niezwykle groźna dla naszego zdrowia. W dodatku szybko się rozprzestrzenia, a do jej usunięcia strażacy muszą zakładać specjalne ubrania ochronne. Występuje w różnych regionach niemal w całej Polsce najczęściej w pobliżu lasów i łąk, ale można ją spotkać również w dużych miastach (np. w Warszawie). Kontakt skóry z barszczem Sosnowskiego może spowodować silne oparzenie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się ono objawia i w jaki sposób przeprowadzić pierwszą pomoc na wypadek, gdybyś ty lub twoje dziecko doznało oparzenia, przeczytaj. Podpowiadamy!

Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to niezwykle trująca roślina. Jego kontakt ze skórą może być bardzo niebezpieczny i spowodować powstanie ogromnych ran na ciele i oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Na ciele pojawiają się wówczas:
  • pęcherze;
  • bąble;
  • zaczerwienienie;
  • wysypka.
Objawy te mogą obejmować duże partie ciała. Zazwyczaj pojawiają się natychmiast po dotknięciu rośliny ciałem, ale mogą też powstać dopiero po 24 godzinach. Małe dzieci i osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na silniejsze poparzenie na skutek kontaktu z barszczem Sosnowskiego.

Zdjęcia: Facebook/Dorota Wrońska
 
Redakcja poleca: Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Te rośliny też są niebezpieczne! [WIDEO]
Gdy zostajemy rodzicami, warto odświeżyć sobie wiedzę z przyrody i przypomnieć sobie, które rośliny mogą być niebezpieczne dla dziecka lub wręcz trujące. Aby spacer po lesie, parku czy łące wiązał się z przyjemnością, a nie z ryzykiem.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego

Jeśli ty lub twoje dziecko niechcący dotknęliście tej trującej rośliny, musicie jak najszybciej pozbyć się toksyn, które pozostawiła ona na waszej skórze. W tym celu należy niezwłocznie dokładnie umyć ciało wodą z mydłem. W zależności od tego, jak silne jest to poparzenie, należy:
  • przy zaczerwienieniu - podać leki przeciwbólowe, potraktować oparzoną skórę chłodną wodą;
  • przy bąblach, pęcherzach – niezwłocznie jechać z oparzoną osobą do szpitala na ostry dyżur.
Leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego ma na celu zapobieżenie zakażenia powstałych ran. Stosuje się:
  • opatrunki z antybiotykiem;
  • maści ze sterydami.
Jeśli oparzenie jest wyjątkowo silne, wówczas leczenie musi odbywać się w warunkach szpitalnych.

Jak długo utrzymują się na ciele rany po oparzeniu?

Rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego mogą być naprawdę rozległe i głębokie, a wtedy ich gojenie się przebiega długo. W tym czasie nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, bo może to spowodować powtórne oparzenie. Roślina ta może pozostawić po sobie ślad na skórze w postaci znamion i blizn, które utrzymują się przez lata. Wówczas jedynym skutecznym sposobem na ich usunięcie jest zabieg chirurgiczny.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy