dziecko, mama, basen, woda, pływanie, niemowlę
fot. Andrey Bandurenko - Fotolia.com

Z niemowlakiem na basen

Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zabrać je na basen. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim zapiszesz dziecko na naukę pływania dla niemowląt.
dziecko, mama, basen, woda, pływanie, niemowlę
fot. Andrey Bandurenko - Fotolia.com

Basen to miejsce w którym coraz częściej można spotkać niemowlęta. Doświadczona trenerka, Zofia Krawczyk,  opowiada o nauce pływania dla najmłodszych. 

Sprawdź jakie korzyści daje zapisanie dziecka na basen
 

Kiedy niemowlę może zacząć naukę pływania?

Oswajanie dziecka z wodą można zacząć od pierwszych chwil życia - podczas porodu w wodzie. W 2. miesiąca życia możesz zapisać je na basen, na specjalne zajęcia dla niemowląt.

Niemowlę może iść na basen po konsultacji z pediatrą, bo nie może być osłabione ani chore (w basenie łatwo się wychłodza). 

Oswajanie dziecka z wodą warto rozpocząć pod okiem wyszkolonego trenera.

Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt

Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.


Pierwsza lekcja na basenie

Zajęcia na basenie muszą uwzględniać możliwości, temperament i potrzeby dziecka. Trzeba je uważnie obserwować i postępować z wyczuciem.
  • Niemowlę bardzo związane z mamą, potrzebuje bliskiego kontaktu z nią także w wodzie. Zachowuje się inaczej niż odważny, wszędobylski eksperymentator. 
  • Niemowlę, które często je, będzie domagało się piersi również w czasie lekcji na basenie.
  • Niemowlę może wystraszyć się tego, co jest przyjemne dla dorosłej osoby, np. głośnej muzyki czy podwodnego oświetlenia.
  • Każde niemowlę miewa trudne dni (np. w okresie ząbkowania), kiedy może nie mieć ochoty na pływanie. 

Nauka pływania powinna być zabawą

Do nowej formy aktywności dziecko przyzwyczaja się stopniowo, poprzez zabawę w wodzie.
Na basenie niczego nie wolno robić na siłę. Niemowlęciu trzeba  jedynie towarzyszyć, bo tempo nauczania uzależnione jest od jego fizycznego rozwoju.
Na lądzie, zanim dziecko zacznie chodzić, próbuje raczkować. Podobnie jest w wodzie i nie da się tego przyspieszyć.

Na czym polega nauka pływania dla niemowląt?

Jeśli spodziewasz się, że niemowlę nauczy się pływać delfinem, możesz być rozczarowana. Nauka pływania dla niemowląt to:

Oswajanie z wodą. Chodzi o to, by dziecko było w niej rozluźnione. 

Utrzymywanie się na wodzie. Dziecku pomagają w tym rękawki. 

Pływanie w miejscu. Niemowlęta uczą się pływac na plecach, w pionie, a dopiero potem na piersiach - to jest najtrudniejsze, bo  wymaga utrzymywania głowy nad wodą. Świadomego poruszania w wodzie dziecko uczy się dopiero w wieku poniemowlęcym 

Nurkowanie. Jest najbardziej efektowne i robi największe wrażenie na rodzicach. Początkowo niemowlę nie boi się zanurzyć, bo odruchowo wstrzymuje oddech na 1-3 sekundy i porusza nóżkami. Ta wrodzona umiejętność znika jednak około 6. miesiąca życia i potem trzeba zdobyć ją na nowo.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na basenie


1. Wybierz basen, w którym prowadzone są zajęcia dla niemowląt. Powinien mieć czystą, ozonowaną wodę o odpowiedniej temperaturze (ok. 32°C).

2. Sprawdź, czego możecie się spodziewać na basenie. Zanim pójdziesz z dzieckiem na wybraną pływalnię, sama sprawdź, jakie panują tam warunki (szatnia, instruktorzy, głębokość basenu).

3. Spytaj o  kwalifikacje osoby, która prowadzi naukę pływania dla niemowląt. W Polsce doświadczeni trenerzy współpracują ze Światową Szkołą Pływania dla Niemowląt (WABC).

4. Szukaj fachowej  pomocy. Jeśli kąpiesz się z dzieckiem indywidualnie, dowiedz się, czy możesz liczyć na wskazówki instruktorów, którzy są w tym czasie na basenie.

5. Pamiętaj, by wyjąć dziecko z wody po pół godzinie. Im młodsze, tym szybciej i łatwiej wychładza się jego ciałko.

Sprawdź także: Ekwipunek małego pływaka - co zabrać na zajęcia pływania dla niemowląt?


Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy