GRY
 
 

Na basenie jest fajnie!

Maluchy uwielbiają wodę, dlatego pobyt na basenie jest dla nich świetną okazją do zabawy z mamą albo tatą. Na tym jednak nie koniec, bo pływanie przynosi im znacznie więcej korzyści.

dziecko, niemowlak, basen, pływanie, woda
fot. fotolia

Dlaczego warto zapisać niemowlę na basen? Kiedy najlepiej to zrobić? Jak sprawdzić, czy warunki na basenie są odpowiednie dla tak małego dziecka? 

Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt. Zobacz jak niemowlęta radzą sobie na basenie!

Pływanie to same korzyści

Naukowcy i lekarze są zgodni: dziecko, które od najmłodszych lat jest oswajane z wodą:
  • Rozwija się bardziej harmonijnie. Szybciej zaczyna stawiać pierwsze kroki i jest sprawniejsze fizycznie
  • Jest  zdrowsze... Choruje rzadziej, bo jego układ odpornościowy funkcjonuje doskonale i lepiej sobie radzi z zarazkami
  • ... mądrzejsze. Woda dobrze oddziałuje na rozwój zmysłów i świadomość własnego ciała niemowlęcia. To wszystko ma zaś ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny małego człowieka
  • ... i spokojniejsze. Większość dzieci uwielbia kąpiele, bo to okazja do wspaniałej zabawy z rodzicami. Woda działa uspokajająco, łagodzi napięcia i kolki oraz pomaga zasnąć

Sprawdź także: Po co na basen z dzieckiem? Pływanie przynosi jeszcze więcej korzyści!

Redakcja poleca: Nauka pływania dla niemowlaka
Wasz niemowlak może uczyć się pływać już po 2. miesiącu życia! Sprawdź, jak zacząć uczyć dziecko pływać.


Kiedy zacząć naukę pływania?

Im wcześniej, tym lepiej. Nauka pływania dla niemowląt jest u nas wciąż mało popularna. Do szkółek przyjmowane są z reguły czteromiesięczne maluszki. Tymczasem w USA rodzice oswajają dzieci z wodą niemal od dnia narodzin – poród zresztą często odbywa się właśnie w wodzie!
Dziwne? Wcale nie. Noworodek ma wrodzoną zdolność wstrzymywania oddechu w wodzie (na 1–3 sekundy). Umie też pływać – jeśli nie będziesz podtrzymywać tej naturalnej umiejętności, zaniknie po mniej więcej sześciu miesiącach życia niemowlęcia.

Warto to wykorzystać i jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do kontaktu z wodą. Jeśli jednak przygodę z wodą chcecie zacząć bardzo wcześnie, musicie dobrze się przygotować. 
Doładuj
Przeładuj