mama, niemowlę, basen, pływać
Rozwój

Dziecko na basenie

Wspólne zabawy w wodzie to morze korzyści dla dziecka. A przeciwwskazania? Tyle, co kot napłakał. Ale skupmy się na korzyściach.

Szkółki pływackie dla niemowląt, zgrupowania małych pływaków i zawody w skokach do wody. To wszystko już jest. Jednak wciąż tylko 3 proc. Polaków wybiera się z dziećmi na pływalnie, podczas gdy w Anglii czy Holandii ten odsetek wynosi ok. 40 proc. Lekarze wielu specjalności przekonują, że oswajanie maleństwa z wodą ma bardzo wiele plusów i warto zabierać na basen już kilkumiesięczne dzieci. To dla nich wielka frajda!

Zdrów jak rybka
Najważniejszym elementem przygotowań do pójścia na basen jest... wizyta u pediatry. Tylko on po dokładnym zbadaniu dziecka może zdecydować, czy nie ma przeciwwskazań do nauki pływania. Zwykle są to przeszkody stałe (np. poważne choroby układu oddechowego i krążenia, a także niektóre wady dróg moczowych i alergie skórne), które nieodwołalnie wykluczają malca z grona małych pływaków.
Na basen nie powinny też przychodzić dzieciaczki podziębione, tuż po infekcji ucha, oskrzeli lub płuc, z nasilonym refluksem żołądkowo-jelitowym albo szczepione w ciągu ostatnich dwóch dni (bywa, że rączka lub nóżka pobolewają). Poproś lekarza, by wydał ci zaświadczenie, bo w renomowanych szkółkach pływania instruktorzy mogą cię bez niego nie przyjąć na zajęcia. Czasem u niektórych dzieci pojawia się uczulenie na środki do dezynfekcji wody (rzadziej w basenach, które są oczyszczane ozonem).
Naukę pływania warto zaczynać jak najwcześniej (nawet od okokoło trzeciego miesiąca życia), bo takie bobaski mają jeszcze pomocne w nauce pływania odruchy niemowlęce, np. odpychania się stópkami lub odruch wstrzymywania oddechu pod wodą (nawet na 1–3 sekundy). Niestety, ta umiejętność zanika ok. szóstego miesiąca i potem trzeba zdobywać ją na nowo.

Dobra miejscówka
Najpierw wybierz się na basen sama. Zobacz, czy jest wydzielona część dla rodziców z dziećmi (temperatura wody powinna wynosić 32–34ºC) i jak wygląda zejście do wody (lepsze są schodki). Zapytaj, ile osób uczestniczy w zajęciach, zwykle na jednego instruktora przypada 8–10 dzieci. Sprawdź, czy w ośrodku są szatnie „rodzinne” z przewijakami oraz prysznice bez automatycznych wyłączników (znacznie poręczniejsze, gdy trzymasz malca). Ustal, czy zajęcia prowadzą absolwenci AWF, ratownicy WOPR lub instruktorzy pływania. W Polsce doświadczeni trenerzy współpracują ze Światową Organizacją Pływania dla Niemowląt (WABC).

Pełne zanurzenie
Nie wszystkie dzieci lubią wodę. Można zawczasu oswoić je z nią, np. w wannie. Weź malca ze sobą do kąpieli, ułóż go buźką do siebie. Dłonie włóż pod jego paszki, a kciukami obejmuj ramionka. Uśmiechaj się przy tym do pływaka – te ćwiczenia mają być dla niego zabawą! Odsuwaj go i przyciągaj do siebie. Od tego zacznij też pobyt w basenie. Przemawiaj uspokajająco i powolutku zanurzaj go w wodzie. A gdy już się z nią oswoi, ułóż go tak, jak w domowej wannie. Pamiętaj, by nie zanurzać od razu całego dziecka, bo zmarznie, kiedy znów wysuniesz je nad taflę. Mokre ciało szybciej traci ciepło. Dlatego instruktorzy odradzają zakładanie kostiumu, będzie mu w nim zimniej niż bez. Jeśli chcesz, by malec spędził w basenie nieco więcej czasu niż zalecane 20–30 minut, możesz zakładać mu piankę do pływania.

Trochę techniki
Inaczej zachowują się na basenie kilkumiesięczne dzieci, a inaczej kilkulatki. W przypadku niemowląt chodzi raczej o unoszenie się, balansowanie na wodzie. Dla nich największą atrakcją są nowe doznania: zanurzenie się w wodzie, większa swoboda ruchów, gwar, spływanie kropelek wody po skórze. Najwięcej czasu spędzisz z maleństwem na chlapaniu nóżkami, przytulaniu, obmywaniu ciałka, kreśleniu ósemek i łapaniu zabawek. Będziecie mogli razem pokonać kolorowy tunel z piankowej maty. Kolejnym ważnym etapem będzie przyzwyczajanie dziecka do leżenia w wodzie na pleckach (niektóre maluchy bardzo się tego boją). Najważniejsze, by dziecko cały czas cię widziało i czuło, że mocno je trzymasz. Kilkulatka możesz uczyć np. wstrzymywania oddechu, najlepiej wydmuchując bąbelki pod wodą.

I po wszystkim
Po wyjściu z wody otul maluszka ręcznikiem i potem umyj dziecięcym mydełkiem, a nie tym, które jest w dozownikach (bo może podrażnić skórę). Natłuść ciało oliwką lub kremem. Dokładnie osusz mu uszy mocno skręconym kawałkiem waty i wysusz włoski. Posiedźcie jeszcze kwadrans w szatni. Możesz np. nakarmić dziecko, które zapewne będzie już głodne (uwaga: na basen trzeba zabierać niemowlę minimum godzinę po karmieniu). Ten czas jest też bardzo potrzebny maluszkowi, by wyciszyć się i odpocząć.

Co to daje?
Do naszej dyskusji o zaletach zabaw w wodzie zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin:
→ dr Katarzyna Nowicka, neonatolog
Zabierając maluszka na basen, troszczymy się o jego zdrowie, bo organizm małego pływaka przyzwyczaja się do nagłych zmian temperatury i przez to staje się odporniejszy na infekcje. Ruchy w wodzie stymulują też rozwój psychoruchowy oraz usprawniają koordynację.
→ Paweł Górski, fizjoterapeuta
Woda daje jednocześnie odciążenie i opór. To nowe doznanie dla maluszka, który w tych dość nietypowych dla niego warunkach świetnie ćwiczy swoją równowagę. Pływanie wspomaga też harmonijny i proporcjonalny przyrost całego ciała.
Paweł Zawitkowski, terapeuta NDT-BOBATH
Zabawy w wodzie poprawiają koordynację, plastyczność, płynność i estetykę ruchów dziecka. Maluszki dzięki temu coraz swobodniej obracają się na boki, unoszą nogi i wyciągają rączki do zabawek. Są po prostu sprawniejsze.
→ Jadwiga Haj-Gębała, instruktorka pływania
Zajęcia w wodzie są ciekawą, zachęcającą i atrakcyjną formą aktywności dla najmłodszych i kilkuletnich dzieci. Poprzez zabawę nawiązują one lepszy kontakt z rodzicami i z innymi dziećmi, jeśli są to zajęcia w grupie.

Zabierz ze sobą na basen:
- czepek, klapki, okularki,
- 3 ręczniki (dwa dla malca i jeden dla ciebie),
- 2 wodoodporne pieluszki,
- 1 zwykłą pieluszkę (na po basenie),
- mydełko dziecięce,
- oliwkę lub krem,
- przekąskę i coś do picia,
- suszarkę (lepiej nie czekać w kolejce).


Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog.

 

mtj_dopisek.gif

 
18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do -30% na wybrany asort... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrany asortyment dostępny w butiku stacjonarnym i na riskmadeinwarsaw.com  Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
Promocja do -20%
Promocja do -20%
Rabat na wszystkie produkty Ph... więcej»
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
+
Promocja do -20%
Online

Rabat na wszystkie produkty Pharmaceris dostępne na www.pharmaceris.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u Partnera.



Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA