GRY
 
 

Uwaga na brudne baseny. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na pływalni

Oto lista rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pójdziesz z dzieckiem na basen.

basen, dziecko, dziecko na basenie, pływanie
fot. Fotolia.pl

Jak wybrać basen dla dziecka?

Najważniejsze to oczywiście bezpieczeństwo. Sprawdź czy basen przystosowany jest do użytkowania przez najmłodszych. Zazwyczaj podstawowe wiadomości dotyczące pływalni można znależć na jej stronie internetowej. Możesz tam również przeczytać informacje o głębokości wody, jej temperatury, jak również zaplecza technicznego basenu i dostepnych atrakcji. Pamiętaj, aby wybrać basen niedaleko miejsca  zamieszkania, szczególnie jeśli wybierasz się tam z maluchem po raz pierwszy.

Polecamy: Pierwszy raz z niemowlakiem na basenie

Zwróć uwagę na dostosowanie temperatury wody do wieku dziecka:
  • 37 stopni Celsjusza w małych brodzikach dla najmłodszych użytkowników basenu - do 5. miesiąca życia
  • 32 stopnie Celsjusza w basenach dla dzieci powyżej 5. miesiąca życia.

Sprawdź czy na basenie jest:
  • przewijak
  • przebieralnia dla matki/ojca z dzieckiem
  • kosz na zużyte pieluchy

Tak przygotowana przestrzeń umili ci czas spędzany z dzieckiem i ograniczy stres związany z przygotowaniem się do wizyty w basenie, a po wyjściu z niego, pozwoli szybko i sprawnie opuścić pływalnię.

Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Czym najczęściej zanieczyszczone są baseny?

Statystycznie każdy człowiek pozostawia w wodzie po sobie włosy, naskórek, pot, średnio 50 ml moczu oraz oczywiście zarazki. Po to, aby to wszystko nie witało kolejnych użytkowników basenów wykorzystuje się do dezynfekcji chlor. Ten zaś nie pozostawia prawie niczego. Działa jednak drażniąco na skórę i oczy, co zniechęca alergików i osoby z problemami skórnymi np. AZS.

Ale spokojnie. Wszystkie publiczne/szkolne baseny w Polsce podlegają surowym przepisom i kontrolom. Dzięki temu, woda w nich być może nie nadaje się do przygotowania herbaty, ale z pewnością można się nią zachłysnąć bez zakażenia. Duże skupisko ludzi zawsze wiąże się z pewnym zagrożeniem. Dlatego warto wybierać te baseny, które są regularnie badane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

O to możesz pytać na basenie.


 Częstotliwość badania wody w basenach dla dzieci do 3. roku życia według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Jaka metoda czyszczenia wody jest najlepsza dla dziecka?

W Polsce czystośc wody na pływalniach szczegółowo reguluje ustawa z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ustawa wskazuje, woda w basenie powinna spełniać dokłanie takie same normy jak woda zdatna do picia.

Polecamy:
Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!
Doładuj
Przeładuj