basen, dziecko, dziecko na basenie, pływanie
fot. Fotolia.pl

Uwaga na brudne baseny. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na pływalni

Oto lista rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pójdziesz z dzieckiem na basen.
basen, dziecko, dziecko na basenie, pływanie
fot. Fotolia.pl

Jak wybrać basen dla dziecka?

Najważniejsze to oczywiście bezpieczeństwo. Sprawdź czy basen przystosowany jest do użytkowania przez najmłodszych. Zazwyczaj podstawowe wiadomości dotyczące pływalni można znależć na jej stronie internetowej. Możesz tam również przeczytać informacje o głębokości wody, jej temperatury, jak również zaplecza technicznego basenu i dostepnych atrakcji. Pamiętaj, aby wybrać basen niedaleko miejsca  zamieszkania, szczególnie jeśli wybierasz się tam z maluchem po raz pierwszy.

Polecamy: Pierwszy raz z niemowlakiem na basenie

Zwróć uwagę na dostosowanie temperatury wody do wieku dziecka:
  • 37 stopni Celsjusza w małych brodzikach dla najmłodszych użytkowników basenu - do 5. miesiąca życia
  • 32 stopnie Celsjusza w basenach dla dzieci powyżej 5. miesiąca życia.

Sprawdź czy na basenie jest:
  • przewijak
  • przebieralnia dla matki/ojca z dzieckiem
  • kosz na zużyte pieluchy

Tak przygotowana przestrzeń umili ci czas spędzany z dzieckiem i ograniczy stres związany z przygotowaniem się do wizyty w basenie, a po wyjściu z niego, pozwoli szybko i sprawnie opuścić pływalnię.

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Czym najczęściej zanieczyszczone są baseny?

Statystycznie każdy człowiek pozostawia w wodzie po sobie włosy, naskórek, pot, średnio 50 ml moczu oraz oczywiście zarazki. Po to, aby to wszystko nie witało kolejnych użytkowników basenów wykorzystuje się do dezynfekcji chlor. Ten zaś nie pozostawia prawie niczego. Działa jednak drażniąco na skórę i oczy, co zniechęca alergików i osoby z problemami skórnymi np. AZS.

Ale spokojnie. Wszystkie publiczne/szkolne baseny w Polsce podlegają surowym przepisom i kontrolom. Dzięki temu, woda w nich być może nie nadaje się do przygotowania herbaty, ale z pewnością można się nią zachłysnąć bez zakażenia. Duże skupisko ludzi zawsze wiąże się z pewnym zagrożeniem. Dlatego warto wybierać te baseny, które są regularnie badane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

O to możesz pytać na basenie.


 Częstotliwość badania wody w basenach dla dzieci do 3. roku życia według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Jaka metoda czyszczenia wody jest najlepsza dla dziecka?

W Polsce czystośc wody na pływalniach szczegółowo reguluje ustawa z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ustawa wskazuje, woda w basenie powinna spełniać dokłanie takie same normy jak woda zdatna do picia.

Polecamy:
Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!

Jest to bardzo wysoka norma, dlatego istnieje kilka metod utrzymania basenów w czystości:

Ozonowanie. Specjalne urządzenie, w którym znajduje się ozon (gaz) filtruje wodę basenową. Mimo wyjątkowo dobrej jakości wody uzyskanej w ten sposób, nie jest to metoda popularna ze względu na wysokie koszta eksploatacyjne. UWAGA! W wodzie ozonowanej również znajduje się chlor. Jest on jednak wykorzystywany w znacznie mniejszej ilości niż w klasycznych formach czyszczenia wody tą metoda. Ozonowanie jest metodą bezpieczną dla małych dzieci i korzystniejszą niż chlorowanie.

Chlorowanie. Jest to najpopularniejsza forma oczyszczania akwenów. Występuje najczęsciej pod tajemniczo brzmiącymi nazwami: podchloryn sodu, chlor gazowy lub dwutlenek chloru. Popularność tej metody wynika z niskich kosztów i długich efektów działania.

Naświetlanie UV. Jest to kolejna z metod stosowanych najczęściel wraz ze zmniejszoną iloścą chloru. Polega na naświetlaniu wody promieniami UV w celu usunięcia mikroorganizmów znajdujących się w wodzie. Plusem tej metody jest usuwanie szerokiej gamy pierwotniaków, które nie są usuwane przez chlor.

Bromowanie. Wygodne dla ludzi, mniej wygodne dla instalacji basenowej. Doskonale rozpuszcza się w wodzie, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, nie powoduje podrażnień, może być wykorzystany również w wodach o wysokiej temperaturze. Powoduje korozję, dlatego najczęściej stosuje się go w jacuzzi.

Dezynfekcja za pomocą jonów srebra i miedzi. Kationy srebra i miedzi niszczą białka w aminokwasach powodując niszczenie komórek niebezpiecznych organizmów znajdujących się w wodzie. Stosowane głównie w USA ze względu na niskie koszty eksploatacji, w Polsce zakazane ze względu na działanie rakotwórcze.

Najnowszą metodą jest “ożywianie wody". Metoda ta polega na wprowadzeniu wody w drobne drgania o wysokiej częstotliwości, które zapobiegają rozwojowi flory bakteryjnej wodzie. Jest to jednak metoda niezwykle kosztowna i na świecie jest zaledwie kilka basenów wykorzystujących tę metodę. W Polsce znajdują się dwa z nich.

Jednym słowem chloru nie da się wyeliminować całkowicie w większości basenów. Pamiętaj jednak, że brak korzystania z tej substancji powodowałby konieczność całkowitej wymiany wody juz po jednej godzinie!Przed wejściem do basenu umyj siebie i dziecko!

Konieczne jest obmycie ciała przed wejściem do basenu. Dzięki temu do zamknniętego obiegu wody wprowadzamy mniej bakterii i drobnoustrojów. Po zamknięciu basenu dokonywane są pomiary pozwalające dostosować ilość chloru do aktualnego zapotrzebowania wynikającego z zanieczyszczenia wody. Zdejmij klapki, umyj dokładnie stopy, aby opłukać je z bakterii.

Zobacz też: Sposoby na świetną zabawę z dzieckiem w basenie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy