Baśnie Andersena: jakie baśnie Andersena powinnaś przeczytać swojemu dziecku?
fot. Adobe Stock

Baśnie Andersena: jakie baśnie Andersena powinnaś przeczytać swojemu dziecku?

Oto najbardziej znane baśnie Hansa Christiana Andersena, z którymi warto zapoznać dziecko już od najmłodszych lat. Baśnie Andersena wprowadzą malucha w magiczny świat – każda z nich kryje uniwersalne przesłanie, które z pewnością trafi również do nas, dorosłych.
Sylwia Arlak
Baśnie Andersena: jakie baśnie Andersena powinnaś przeczytać swojemu dziecku?
fot. Adobe Stock
Wychowywałyśmy się na baśniach Andersena, a teraz wiele z nas chętnie czyta je swoim dzieciom. Możemy się założyć, że kiedyś nasze dzieci będą czytały je również swoim pociechom! Te historie są ponadczasowe, magiczne, wyjątkowe – przedstawiamy tytuły, które warto czytać dzieciom do snu.

Baśnie dla dzieci Andersena

Baśnie Hansa Christiana Andersena, podobnie jak baśnie braci Grimm, to klasyka lektur dla dzieci. Choć trudno nam w to dzisiaj uwierzyć, duński pisarz wcale nie chciał tworzyć dla dzieci. Mówił, że pisze swoje historie z myślą o dorosłych czytelnikach. To tylko dowodzi, jak bardzo są uniwersalne! Równie magiczna, co same opowieści pisarza, jest historia o początkach jego pisania. Okazuje się bowiem, że do sięgnięcia po pióro zainspirowała go babcia. W dzieciństwie opowiadała mu wiele historii, które utkwiły mu w głowie na lata. Pewnego dnia postanowił, że sam chce tworzyć podobne opowieści.

Pierwszy zbiór baśni Andersena wydany w 1835 roku szybko stał się bestsellerem. Kolejne tomy (wydawane aż do 1872 roku) ugruntowały pozycję pisarza. Do dziś baśnie przetłumaczono na 80 języków na całym świecie! 

Znane baśnie Andersena

Andersen stworzył wiele niezapomnianych opowieści. Wśród najbardziej znanych tytułów baśni Andersena wymienić można m.in. „Małą Syrenkę”, „Dzielnego ołowianego żołnierza”, „Nowe szaty cesarza” czy „Królową śniegu”. Wiele z nich stało się inspiracją dla twórców filmów fabularnych i animowanych. Niektóre historie mogą być znane dzieciom z adaptacji wytwórni Walta Disneya.  
 

Jakie baśnie Andersena warto przeczytać?

Jeśli wasze dziecko dopiero poznaje świat baśni Andersena, warto zacząć od najbardziej klasycznych pozycji. Oto tytuły baśni Andersena, które koniecznie musisz przeczytać swojemu dziecku:

„Calineczka”
Baśń „Calineczka” opowiada historię maleńkiej dziewczynki, która narodziła się z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Calineczka była tak piękna, że została porwana przez ropuchę, która chciała, by poślubiła ona jej syna. Choć ostatecznie Calineczce udaje się uciec, przed nią będzie jeszcze wiele wyzwań i problemów. 

„Brzydkie kaczątko”
Tytułowe „Brzydkie kaczątko” to mały łabądek, który wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę. Bliscy odrzucają go ze względu na jego odmienność. Wszystko zmienia się, gdy dorasta i staje się pięknym łabędziem. Ta historia z pewnością nauczy dziecko, że nie warto nikogo pochopnie oceniać, a każdy z nas odkrywa swój potencjał w innym tempie. I nie ma w tym nic złego!

„Księżniczka na ziarnku grochu”
Początkowo nikt nie wierzy bohaterce baśni „Księżniczka na ziarnku grochu”, że jest córką króla. Ale tylko prawdziwa księżniczka może mieć iście królewskie upodobania... Prawda wychodzi na jaw, gdy bohaterka kładzie się spać na kilkunastu materacach i wciąż czuje pod plecami ziarnko grochu. 

„Dziewczynka z zapałkami”
Tytułową „dziewczynkę z zapałkami” poznajemy w mroźny, ostatni wieczór w roku. Bohaterka jest tak biedna, że wędruje boso ulicami miasta. Ma nadzieję, że uda jej się sprzedać zapałki i zmienić swoją historią. Niestety, żaden z przechodniów nie jest zainteresowany kupnem. Dziewczynka ucieka w marzenia, które pozwalają jej zapomnieć o smutnym losie.

„Pasterka i kominiarczyk”
„Pasterka i kominiarczyk” to baśń o miłości, która połączyła porcelanową figurką pięknej pasterki i kominiarczyka. Na ich drodze do szczęścia staje figurka starego Chińczyka (dziadka pasterki). Pewnego dnia okazuje się, że Chińczyk obiecał Koźlonogiemu (figurce z brodą, różkami i koźlimi nogami) ofiarować piękną pasterkę za żonę. Zakochana para obmyśla plan ucieczki.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Księżniczka na ziarnku grochu - baśń dla dzieci - film
Klasyczna baśń Andersena o księciu, który szukał prawdziwej księżniczki, aby ją poślubić. Baśń do słuchania i oglądania.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy