GRY
 
 

Bazgrajka – pierwsza bajka do bazgrania

Koniec zakazu: nie rysuj po książce! Prezentujemy pierwszą bajkę do legalnego bazgrania. Mówienie dzieciom, aby nie rysowały po książkach, przestaje mieć sens...

bazgrajka_okladka.jpg
fot. Materiały prasowe

20 czerwca 2011 r., w Akademii Kreatywnego Rozwoju dla Dzieci 
i Dorosłych – Tamika, odbyła się premiera pierwszej z serii Bazgrajek, czyli bajek do bazgrania wydawanych przez wydawnictwo Animagic – Magical EduTainment.

Gościem Specjalnym był jej autor, Michał Rusinek, literaturoznawca i sekretarz Wisławy Szymborskiej. Zapytany, jak to się stało, że został autorem pierwszej Bazgrajki, odpowiedział: 

Zaczęło się od tego, że napisaliśmy z moją siostrą w miesięczniku „Twoje Dziecko” pochlebną recenzję Bazgroszytu, którego współtwórcą jest pan Michał Capiński – jak się okazało – mój były student. To właśnie pan Michał zaproponował mi udział w projekcie, który niejako wykiełkował z Bazgroszytów. Wspólnie zastanawialiśmy się nad jego kształtem. I w końcu stanęło na Bazgrajkach! Cieszę się, że mój wierszyk otwiera tę serię – wyjaśnia Michał Rusinek.

Autor opowiedział także o swojej pasji do bajek i przeczytał swoją Bazgrajkę. Był to wyjątkowy moment, kiedy można było uzyskać autograf. Taka pamiątka będzie cenna zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Na „zerowym” egzemplarzu pierwszej Bazgrajki Michał Rusinek zamieścił specjalną dedykację dla osoby, która będzie miała szansę wylicytować ją podczas planowanej aukcji charytatywnej.

Co to jest Bazgrajka?
Takiej bajki jeszcze nie było. Jej główną zaletą jest dołączona do niej kredka, którą dzieci ilustrują to, o czym mówi tekst. Nie znaczy to, że ilustracji nie ma – są, ale niedokończone. Niektóre ich elementy trzeba dorysować lub pokolorować. Nareszcie dzieci mogą bazgrać po książkach, co i tak już robią. W Bazgrajkach jest to mile widziane tym bardziej, że drukowane są na twardym, tekturowym papierze, po którym dobrze się rysuje. Dołączona do nich kredka ma trójkątny kształt, dzięki czemu wygodnie trzyma się ją w dłoni.

 „Żółty świat Ryska” – bo taki tytuł ma pierwsza książeczka z serii – opowiada o przygodach Ryska, czyli kredkopieska – jednego z bohaterów znanych dzieciom z Bazgroszytów.

Wydawnictwo Animagic zamierza wydać kolejne książeczki z bazgrajkowej serii. Autorami przygód kredkobohaterów są m.in. Joanna Olech, Anna Onimichowska, Rafał Witek, Dariusz Rekosz, Wojciech Widłak i inni. Bajki będą ukazywać się cyklicznie, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na działalność Fundacji „Mówimy obrazami”.

Fundacja „Mówimy obrazami”
Spotkanie było również inauguracją działalności Fundacji „Mówimy obrazami”, która wspiera rozwój dziecięcej wyobraźni, wręczając maluchom wysokiej jakości kredki. Fundacja jest kolejnym etapem rozwoju akcji społecznej „Mówimy obrazami”, która pod hasłem: „Pokolorujmy całą Polskę!” od początku 2010 roku wręcza dzieciom kredki. Dochód ze sprzedaży Bazgrajek przeznaczony jest na działalność Fundacji, która do tej pory wręczyła 26 892 kredki ponad 2 240 dzieciom.

Książki dostępne są na stronie www.Bazgrajka.pl, na której maluchy znajdą ciekawe gry będące kontynuacją przygód bazgrajkowych bohaterów.

Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj