Imię Beata – kiedy świętuje się imieniny? Ciekawostki, patroni

Beata to imię wywodzące się z łaciny, od słowa, które można przetłumaczyć jako „przynosząca szczęście”. Czy faktycznie Beata przyniesie szczęście swojej rodzinie? Jakie cechy charakteru przypisuje się osobom o tym imieniu? Jakie ciekawostki na jego temat warto znać? Sprawdź najważniejsze informacje, zanim zdecydujesz się nadać je swojemu dziecku.

Spis treści

Znaczenie imienia Beata

Beata to osoba, która całe swoje serce potrafi oddać rodzinie. Jest dobrą matką i partnerką. W pracy dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, jednak nie zamierza starać się o awans czy nagrody. Będzie raczej stać na uboczu, by nie brać na siebie odpowiedzialności za pracę całego zespołu. Jednocześnie nie odmawia pomocy innym. Jest osobą otwartą, która chętnie pomaga i działa na rzecz innych. Ma temperament i potrafi załatwić wszystko, na czym jej zależy. Na co dzień jednak ceni sobie spokój oraz wypoczynek na świeżym powietrzu. To sprawia, że często lubi wyjeżdżać i ogólnie przebywać poza domem, ale w gronie bliskich osób.

Beata - pochodzenie

Beata jest imieniem wywodzącym się z łaciny. To żeński odpowiednik imienia Beat. Imię można tłumaczyć jako „przynosząca szczęście” bądź „szczęśliwa”.

Zdrobnienia imienia Beata

Imię Beata można zdrabniać na wiele sposobów. Do najpopularniejszych zwrotów należą m.in.: Beatka, Becia oraz Beacia. Używa się też takich zdrobnień jak Betka, Beta czy Beachna.

Imieniny Beaty

Imieniny Beaty wypadają kilka razy w roku. 8 marca i 6 września to także wspomnienia patronek tego imienia - św. Beaty z Afryki oraz św. Beata z Sens. Inne dni, w które osoba o tym imieniu może obchodzić swoje imieniny, to: 29 sierpnia, 25 listopada i 22 grudnia.

Imię Beata dla dziecka

Beata jest dzieckiem otwartym na świat, które jednocześnie uwielbia przebywać w gronie najbliższych. Wzbudza ogólną sympatię i ma dobre relacje ze swoimi rówieśnikami. Lubi przebywać poza domem i poznawać otaczający ją świat. Ceni też możliwość spokojnego wypoczynku i wyciszenia się, zarówno w domu, jak i na łonie natury. Dość szybko uwidaczniają się u niej główne cechy przypisywane imieniu Beata - otwartość, pracowitość, a także troska o innych.

Beata - edukacja

W szkole Beata dobrze się uczy. Jednak trzeba pamiętać, że już na etapie szkolnej edukacji może pojawić się u niej niechęć do rywalizacji, a także brania na siebie zbyt dużej odpowiedzialności. To czasami powoduje, że później nie zechce walczyć o lepsze oceny lub brać udziału np. w różnych konkursach. Chętnie za to będzie udzielała się w różnego rodzaju projektach społecznych i charytatywnych. Mogą one być związane zarówno ze społecznością szkolną, jak i lokalną. Nie ma dla niej znaczenia, czy będzie pomagać ludziom, czy zwierzętom.

Beata - rodzina i miłość

Kobiety o imieniu Beata dość szybko zaczynają myśleć o założeniu rodziny. Dlatego też bardzo wcześnie rozpoczynają poszukiwania tego idealnego, jedynego partnera. Są dobrymi i oddanymi matkami, a także czułymi partnerkami. Dobrze radzą sobie z prowadzeniem domu. Są troskliwe i czułe dla swoich bliskich. Mężczyzna, który chce zdobyć serce Beaty, powinien być silny i dawać jej oparcie w każdej sytuacji.

Beata - predyspozycje zawodowe

Beata w swojej pracy zawodowej nie lubi zajmować wysokich stanowisk. To pozwala jej uniknąć nadmiernej odpowiedzialności za innych i mienie firmy. Jednak warto pamiętać, że to osoba inteligentna i dobrze wywiązująca się ze swoich obowiązków. Najlepiej czuje się w zawodach, które związane są z pomocą innym. Często udziela się także społecznie w ramach działalności pro bono. Dobrze odnajduje się we wszelkich zawodach związanych z pracą z ludźmi. Ciekawe propozycje profesji dla niej to m.in. przewodnik turystyczny, organizator imprez czy tłumacz.

Znane Beaty

Wiele znanych kobiet mieszkających w Polsce nosi imię Beata. Wśród nich są m.in. piosenkarki (Beata Kozidrak), dziennikarki (Beata Tadla, Beata Chmielowska-Olech), tancerki (Beata Atremska), osoby związane z polityką (Beata Bublewicz, Beata Kempa), aktorki (Beata Tyszkiewicz, Beata Poźniak), a także sportsmenki (Beata Kamińska, Beata Maksymow, Beata Mikołajczyk).

Beata w innych językach

Beata w wielu językach brzmi tak samo jak po polsku, ma też zbliżoną pisownię. Ciekawa jest fińska wersja imienia Beata, czyli Peata. W niektórych językach, np. w słowackim, można również spotkać się z formą Beta.

Patroni imienia Beata

Osoby noszące to imię mają dwie główne patronki. Pierwszą z nich jest św. Beata z Afryki, o której niewiele wiadomo oprócz tego, że poniosła męczeńską śmierć w czasie prześladowań chrześcijan w starożytnym Rzymie. Drugą patronką jest Beata z Sens, również męczennica za wiarę. Żyła ona w III wieku n.e.

Przysłowia i cytaty z imieniem Beata

To imię pojawia się w kilku powiedzeniach. Do najbardziej znanych zalicza się m.in.: „Najłatwiej spotkać pannę Beatę, gdy się gdzieś wygrzewa latem”, a także „Że kobietę zdobi szata, o tym każda wie Beata, a że straszna z niej przechera, bardzo ładnie się rozbiera”.

Ciekawostki o imieniu Beata

Jedna z planetoid głównego pasa asteroid o numerze 1043 została nazwana tym imieniem.

Beata inspiruje autorów tekstów piosenek. Śpiewał o niej m.in. Zenon Laskowik w piosence „Beata z Albatrosa”. Imię to pojawia się także w utworze Atrakcyjnego Kazimierza, zatytułowanym „Koleje”.

Beata - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa dla Beaty jest jedna z mistrzowskich liczb, czyli 11. Osoby, którym została ona przypisana, wyróżniają się dobrą intuicją i wrażliwością, cechuje je też wysoka empatia. Z tego powodu można niekiedy spotkać się ze stwierdzeniem, że mają one zdolności nadprzyrodzone. Numerologiczne jedenastki łatwiej sobie radzą z różnymi problemami. Potrafią dobrze ocenić sytuację, w jakiej się znalazły, a następnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. To osoby, które często pomagają innym i wykorzystują w tym celu swoje wrodzone umiejętności oraz nabytą wiedzę. Cenią sobie także możliwość uzyskania równowagi, która pozwala im się wyciszyć i uzyskać wewnętrzny spokój.

Beata - szczęśliwy kamień

Oliwin, czyli szczęśliwy kamień Beaty, najczęściej występuje w pięknych odcieniach zieleni. Chociaż zdarzają się także brązowe, czarne, a nawet bezbarwne kryształy tego typu. Podobnie jak wiele innych kamieni, oliwiny wykorzystywane są do wyrobu biżuterii. Dawniej natomiast tworzono z nich amulety, których zadaniem było m.in. chronienie noszącej je osoby przed złymi emocjami. Oliwin ma koić nerwy i uspokajać, a także pomagać w uzyskaniu harmonii. Przypisywano mu właściwości związane z leczeniem ran zarówno tych fizycznych, jak i duchowych.

Beata - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Beaty jest zielony. Z jednej strony to barwa symbolizująca zazdrość czy trucizny, z drugiej jednak to kolor natury i nadziei. Jego symbolika obecnie jest bardzo pozytywna. W przestrzeni otaczającej człowieka zieleń pozwala na wyciszenie się i relaks. Często przebywanie w otoczeniu przedmiotów o tym odcieniu lub pokojach pomalowanych na zielono zaleca się osobom, które czeka wyjątkowo stresujące wydarzenie.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA