Beata Turska

Beata Turska

postanowienia noworoczne 2022
Mama

Postanowienia noworoczne 2024:  przykłady postanowień noworocznych nie tylko dla dzieci

Luiza Słuszniak Joanna Biegaj
rumień zakaźny – wysypka i objawy
zdrowie dziecka
wysypka

Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych: objawy, leczenie, jak wygląda

Rumień zakaźny to choroba zakaźna, przed którą bardzo trudno się uchronić. Jednym z jej objawów jest charakterystyczna wysypka. Sprawdź, jak leczyć rumień zakaźny u dziecka i czym grozi zachorowanie na rumień u dorosłego.
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
wakacje z dzieckiem
wakacje nad morzem
bezpieczne wakacje

Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami

Gdzie jechać nad morze z dzieckiem, aby uniknąć tłumów, hałasu i wysokich cen? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców planujących wakacje i ceniących spokój. Podpowiadamy, jakie nadbałtyckie miejscowości są najlepsze dla rodzin z dziećmi i jakie atrakcje nad morzem wybrać. Gdzie najmłodsi nie będą się nudzić, nawet gdy nie dopisze pogoda, a rodzice odpoczną od codziennego zgiełku?
Ewa Janczak-Cwil
kupka u noworodka
zdrowie dziecka
biegunka
noworodek

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

Kupka u noworodka może być ważnym miernikiem stanu zdrowia dziecka. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda i jak często powinna się pojawiać. Kolor, konsystencja, a czasem także zapach mogą być pierwszym sygnałem, że z dzieckiem trzeba iść do lekarza.
Ewa Janczak-Cwil
co można zrobić z kasztanów
dziecko
zabawki

Co można zrobić z kasztanów - ślimaki, bałwanek, wielbłąd i inne

Z kasztanów, żołędzi, liście i szyszek można zrobić niemal wszystko. Dary jesieni to najlepsze zabawki świata i wdzięczny materiał na prace plastyczne. Podpowiadamy, co można zrobić z kasztanów i nie tylko.
Beata Turska
usypianie niemowlaka
sen dziecka
usypianie dziecka

Jak usypiać niemowlę? – sprawdzone i dobre sposoby

Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Podpowiadamy, jak usypiać niemowlę według specjalistów i doświadczonych rodziców.
Magdalena Drab
Bawiące się dzieci
zabawy ruchowe
zabawy dla dzieci

Ulubione zabawy dzieci w przedszkolu [OPIS ZABAW]

Ulubione zabawy dzieci w przedszkolu? Z pewnością te, które angażują do ruchu, a także te, w których trzeba myśleć…strategicznie! Przedstawiamy ulubione zabawy dzieci, w które z powodzeniem można pobawić się w przedszkolu czy na urodzinach. Im więcej dzieci, tym lepiej: przedszkolaki uwielbiają tego typu zabawy!
Adrianna Trusiuk
choroba lokomocyjna u dzieci
podróż z dzieckiem
choroba lokomocyjna
wymioty u dziecka

Choroba lokomocyjna u dzieci - od kiedy, objawy u małych dzieci, leczenie

Choroba lokomocyjna u dzieci to częsty problem. Z czasem część maluchów z niej wyrasta, jednak u niektórych choroba lokomocyjna utrzymuje się także w wieku dorosłym. Warto wiedzieć, czy choroba lokomocyjna może występować u niemowląt, jakie są jej objawy i co robić, gdy dziecko wymiotuje w samochodzie.
Ewa Janczak-Cwil
upał a niemowlę
pielęgnacja niemowlaka
upał

Upał a niemowlę: jak pomóc dziecku w domu, samochodzie i na spacerze?

Upał może być niebezpieczny dla niemowlaka, bo grozi odwodnieniem lub przegrzaniem organizmu. Dlatego w bardzo gorące dni trzeba niemowlę odpowiednio ubierać, ograniczać nasłonecznienie i nagrzewanie się pomieszczeń. Sprawdź, co jest ważne zarówno w domu, jak i na spacerze z niemowlakiem w upał. Czy szczepienie w upał jest bezpieczne?
Joanna Biegaj
szerszeń w domu
wstrząs anafilaktyczny
pierwsza pomoc

Szerszeń w domu – co robić?

Szerszenie mogą być niebezpieczne, dlatego lepiej jak najszybciej się ich pozbyć ich z domu. Jak się za to zabrać? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Gdzie go szukać? Radzą specjaliści.
Beata Turska
wody płodowe
wody płodowe

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Wody płodowe (płyn owodniowy) przypominają zwykłą wodę – są przezroczyste i bezwonne. Mają jednak zupełnie inny skład i inne pH, co umożliwia odróżnienie ich od wydzielin z pochwy czy moczu. Wody płodowe pełnią niebagatelną rolę – chronią płód i zapewniają zdrowy rozwój. Wyciekanie płynu owodniowego może świadczyć o komplikacjach ciąży lub rozpoczynającym się porodzie.
Beata Turska
jelitówka u dziecka
grypa żołądkowa

Jelitówka u dziecka: ile trwa i kiedy do szpitala?

Biegunka i wymioty to najczęstsze objawy jelitówki u dziecka. Choroba wymaga szybkiego działania, gdyż może doprowadzić do odwodnienia malucha. Czasem trzeba nawet jechać do szpitala. Wyjaśniamy, ile trwa jelitówka u dziecka, i jak jej zapobiegać.
Magdalena Drab
Jak zrobić zająca wielkanocnego
ozdoby wielkanocne
świeta wielkanocne

Jak zrobić zająca wielkanocnego: z papieru, masy solnej, włóczki i innych materiałów

Jak zrobić zająca wielkanocnego, który przyozdobi świąteczny stół i sprawi dziecku frajdę podczas przygotowań do świąt wielkanocnych? Przestawiamy 7 sposobów na samodzielne wykonanie ozdobnego zajączka z włóczki, papieru, masy solnej lub plasteliny. Przydać może się nawet rolka po papierze toaletowym, pompon lub zwykła serwetka.
Joanna Biegaj
zespół Downa przyczyny
zespół Downa

Zespół Downa – przyczyny, dziedziczenie i czynniki ryzyka

Przyczyną powstania zespołu Downa jest nadprogramowy chromosom lub dodatkowy jego fragment w 21 parze chromosomów. Jest to wada genetyczna powodująca szereg nieprawidłowości i objawów, które wpływają na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w życiu dorosłym.
Ewa Janczak-Cwil
brzuch po porodzie
ćwiczenia po ciąży
ćwiczenia po porodzie
brzuch po ciąży

Brzuch po porodzie – jak wygląda, kiedy zniknie, czym smarować?

Brzuch po porodzie nie wygląda od razu tak, jak przed ciążą. W niektórych przypadkach już nigdy nie wraca do poprzedniego stanu. Wiele zależy od tego, jak kobieta o niego zadba – zarówno w czasie połogu, jak i po nim.
Beata Turska
zapalenie pęcherza u dziecka
zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie. Jak je rozpoznać?

Zapalenie pęcherza u dzieci objawia się bólem przy oddawaniu moczu oraz wysoką temperaturą. Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub anatomicznymi wadami dróg moczowych. Nieleczone zapalenie układu moczowego u dzieci może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.
Dominika Bielas
pierwszy uśmiech dziecka
uśmiech dziecka

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, a kiedy śmiać?

Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, wcale nie jest taka oczywista. Choć można zaobserwować grymas przypominający uśmiech nawet na twarzy noworodka, w pierwszych tygodniach życia dziecko nie uśmiecha się świadomie. Pierwsze prawdziwe uśmiechy pojawią się dopiero po upływie około miesiąca od narodzin.
Beata Turska
zabawy na śniegu / zimowe zabawy
zima z dzieckiem

Zabawy na śniegu – 19 zimowych zabaw na ferie i nie tylko

Dzieci kochają zabawy na śniegu i wszelkie zimowe aktywności na powietrzu. Tu znajdziesz podpowiedzi, jak zająć dziecku czas nie tylko podczas ferii. Sprawdź nasze pomysły na zimowe zabawy.
Joanna Biegaj
bańki mydlane na mrozie
bańki mydlane
zimowe zabawy

Bańki mydlane na mrozie: jak zrobić mrożone bańki krok po kroku

Nie ma chyba dziecka, które nie kochałoby puszczania baniek mydlanych. A co powiecie na bańki… puszczane na mrozie? Sprawdź nasz przepis na mrożone bańki mydlane.
Dominika Bielas
spacer z noworodkiem zimą
niemowlę
noworodek
zimowy spacer

Spacer z noworodkiem zimą: o czym należy pamiętać?

Spacer z noworodkiem w zimie to dla rodziców większe wyzwanie niż spacer latem. Są sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować i zostać w domu. Podpowiadamy, kiedy można wyjść z niemowlakiem na zimowy spacer, jak długo powinien on trwać i jak ubrać dziecko, by nie zmarzło.
Dominika Bielas
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
masa solna
ozdoby bożonarodzeniowe
zabawy plastyczne

Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]

Masa solna to świetny materiał dla dzieci – można z niego tworzyć dekoracje bądź drobne upominki. Wyjaśniamy, jak zrobić idealną masę solną krok po kroku. Opisujemy, jak ją wypiekać, suszyć i malować!
Magdalena Drab
do kogo będzie podobne twoje dziecko
dziedziczenie
geny
geny otyłości

Do kogo będzie podobne twoje dziecko?

Do kogo będzie podobne twoje dziecko? Co się dziedziczy – skłonność do tycia czy raczej do smażonych kartofli? Czy można dostać w genach seksapil albo skłonność do hazardu? Wyjaśniamy!
Beata Turska
niemowlę, bluza, wyprawka, ubranko dla niemowlaka
alergia
katar

Zatkany nos bez kataru u dziecka: jakie są przyczyny i jak pomóc dziecku?

Zatkany nos u dziecka nie może pełnić swojej funkcji, czyli oczyszczać, ogrzewać i nawilżać przepływającego przezeń powietrza. Co sprawia, że nos nie jest drożny? Jak pomóc dziecku, gdy ma zatkany nosek bez kataru?
Luiza Słuszniak
Szkarlatyna - co to oznacza
choroby zakaźne

Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy

Szkarlatyna u dzieci to poważna choroba, która może prowadzić do groźnych powikłań. Wywołuje ją paciorkowiec grupy A. Najczęściej chorują na szkarlatynę przedszkolaki i uczniowie.
Beata Turska
Jak nauczyć dziecko dmuchać nos
katar

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos: sposoby krok po kroku

Umiejętność dokładnego wydmuchiwania nosa jest bardzo ważna, bo zapobiega rozwojowi infekcji. Jak nauczyć tej trudnej sztuki małe dziecko? Najlepiej w zabawie! Podpowiadamy skuteczne sposoby nauki wydmuchiwania nosa i proponujemy gadżety, które w tym pomogą.
Dominika Bielas
Zespół cieśni nadgarstka w ciąży
obrzęki w ciąży
obrzęki

Drętwienie rąk w ciąży – czy to zespół cieśni nadgarstka?

Uczucie drętwienia i mrowienia rąk przydarza się wielu przyszłym mamom po 36. tygodniu ciąży, ale także wcześniej. Sprawdź, co oznacza i jak sobie z nim radzić?
Dominika Bielas
przekłucie uszu u dziecka
biżuteria

Przekłuwanie uszu dzieciom: w jakim wieku przebić dziewczynce uszy? Czy to boli?

Przekłuwanie uszu dzieciom od lat wzbudza kontrowersje wśród rodziców i pediatrów. Wiadomo przecież, że kolczyki u dzieci mogą sprzyjać rozwojowi alergii wywołanej niklem z biżuterii. Są także źródłem zakażeń i bólu, mogą być przyczyną wypadków i zadławień. Mimo to wielu rodziców chce wiedzieć, w jakim wieku najlepiej przebić dziecku uszy i czy można przekłuć uszy niemowlakowi. Wyjaśniamy wątpliwości.
Beata Turska
jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka
buty dla dzieci

Pierwsze buty dla dziecka – jakie powinny być, żeby nie deformowały stóp?

Pierwsze buty dla dziecka są ważniejsze niż modna kurteczka lub kolejna reklamowana zabawka. Dziecko nie może chodzić ani w butach tandetnych, ani w za małych, za dużych czy używanych. Pierwsze buty dla dziecka powinny spełniać kilka warunków.
Beata Turska
ból głowy w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży
ból głowy

Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze: przyczyny, sposoby, dozwolone leki

Bólu głowy w ciąży nie można lekceważyć – choć zwykle łatwo wyeliminować jego przyczyny, może być on objawem stanu przedrzucawkowego lub niedotlenienia płodu. Ważne, byś umiała rozpoznać niepokojące objawy, a w razie konieczności niezwłocznie udała się do lekarza. Pamiętaj również, że nie wszystkie leki przeciwbólowe możesz stosować w ciąży.
Sylwia Arlak
raczkowanie
rozwój dziecka
raczkowanie

Raczkowanie – kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak mu w tym pomóc? + etapy raczkowania

Raczkowanie, a dokładniej czworakowanie, to znaczący etap w życiu i rozwoju niemowlęcia. Maluch zyskuje możliwość sprawnego przemieszczania się, trenuje mózg i przygotowuje się do chodzenia. Dlaczego więc niektóre dzieci nie raczkują i czy to ma znaczenie?
Beata Turska