dziewczynka przebrana za czarownicę zagląda do dyni
fot. AdobeStock

Areszt za obchodzenie Halloween w Polsce? Projekt ustawy w sejmie

Do Komisji Sejmowej wpłynął wniosek, by karać obchodzenie Halloween. Za huczne świętowanie 31 października grozić może mandat w wysokości 500 złotych, a nawet pozbawienie wolności. Przyczyną ma być „promowanie kultury śmierci".
Joanna  Biegaj
dziewczynka przebrana za czarownicę zagląda do dyni
fot. AdobeStock
Zdania odnośnie Halloween są bardzo podzielone. Dla niektórych jest to jedynie zabawa, inni zaś głośno sprzeciwiają się tej tradycji, która według nich zagraża katolickiej wierze. Jeden z obywateli (anonimowy) był szczególnie zatroskany obchodami tego święta (zamiast Wszystkich Świętych) i złożył wniosek do Sejmu, by ukrócić takie zabawy poprzez surowe ich karanie. Argumentował to słowami „Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego".

Przymus rozpatrzenia każdej petycji

Taka petycja być może wydaje się niektórym śmieszna, jednak musi być ona rozpatrzona, ponieważ nadała jej bieg marszałek Sejmu Elżbieta Witek. To z kolei obliguje zarówno posłów, jak i ekspertów z Biura Analiz Sejmowych, by się w to wgłębić. Wszystko za sprawą ustawy z 2014 roku o petycjach, która głosi, że każda osoba może złożyć swój wniosek.
Redakcja poleca: Jak zrobić lampion z dyni? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Robienie lampionu z dyni to jedna z tradycji halloweenowych. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!).

Za przebieranie się minimum 15 dni aresztu

Jeden z artykułów projektu ustawy odnośnie wspierania tradycji narodowych RP mówi o tym, że jeśli 31 października będziemy świętować tak, jak nakazują zwyczaje – w przebraniu czarownicy, kościotrupa, wampira lub innych postaci przypominających istoty z piekła rodem – będzie nam grozić kara aresztu, bądź ograniczenia wolności na minimum 15 dni.

„Cukierek albo psikus" grozi mandatem

Następny z artykułów projektu tej ustawy informuje nas, że tradycyjne pukanie do mieszkań i proszenie o cukierki, zgodnie ze starym zwyczajem, może skończyć się nie na otrzymaniu słodkości, a karze grzywny o minimalnej wysokości 500 złotych oraz, w najgorszym przypadku, ograniczeniu wolności.

Śmieszne, ale prawdziwe

Wniosek w sprawie Halloween nie jest czymś szczególnie dziwnym, bywały już przypadki wpływania do Sejmu nietypowych petycji, np. by każdy więzień miał dostęp do internetu szerokopasmowego. Jeśli petycja formalnie spełnia wszystkie wymogi – powinna trafić do  Komisji do Spraw Petycji i być rozpatrzona. Nie ma ograniczeń w tej kwestii, więc każdy obywatel może „zabrać głos" w sprawie, która leży mu na sercu.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy