Test na depresję poporodową
fot. Fotolia

Będzie nowe badanie przesiewowe. Tym razem dla mam

Badania przesiewowe po narodzinach to doskonały sposób, aby w porę wychwycić u noworodków zagrożenie poważnymi chorobami. Zanosi się na to, że również młode mamy dostaną szansę, aby w porę zyskały pomoc dla siebie.
Małgorzata Wódz
Test na depresję poporodową
fot. Fotolia
O tym, że po narodzinach wszystkie dzieci przechodzą badania przesiewowe, dobrze wiemy. Dzięki nim udaje się wykryć wiele problemów zdrowotnych na wczesnym etapie oraz zapobiegać rozwojowi groźnych chorób. Wiemy też, jak wielkim problemem po narodzinach dziecka jest spadek samopoczucia mam, który czasem przybiera jedynie postać przemijającego baby bluesa, a czasem – bardzo poważnej depresji, będącej zagrożeniem dla zdrowia i mamy, i jej dziecka.

Kto potrzebuje pomocy?

Osoba dotknięta depresją poporodową nie zawsze zdaje sobie sprawę, że wymaga pomocy. Czasem nie ma siły o nią prosić, wstydzi się, że nie radzi sobie w nowej sytuacji lub obwinia o to, że jest złą matką. Nie zawsze – niestety – może również liczyć na oparcie otoczenia. Sytuacja może się zmienić, dzięki wczesnemu wykrywaniu zagrożenia depresją.
Redakcja poleca: Baby blues - film
Co to jest baby blues? Jak sobie z tym radzić? O baby blues opowiada nasz ekspert. Zobacz film.

Przesiewanie depresji

Okazuje się, że pojawienie się problemów z samopoczuciem po narodzinach dziecka można przewidzieć, a dzięki temu w porę udzielać kobietom odpowiednie wsparcie. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to powszechne. Od 2019 roku wszystkie ciężarne i młode matki mają zostać objęte nowym badaniem przesiewowym w kierunku depresji. O jego przeprowadzenie zabiega Fundacja Rodzić po Ludzku.

Kobiety w ciąży i młode mamy tuż po porodzie trzykrotnie wypełnią test depresji Becka, który pomaga przewidzieć objawy depresji. W ramach badania udzielą odpowiedzi na 21 pytań o to, co czują (czy towarzyszy im smutek, przyjemność, poczucie winy, myśli samobójcze). Przy niepokojącym wyniku dostaną skierowanie do psychiatry. Co ważne – to, czy kobieta pójdzie do specjalisty, będzie zależało od jej dobrej woli. 

Zdaniem prof. Piotra Gałeckiego, krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii, którego wypowiedź cytuje portal Rynek Zdrowia, wprowadzenie badań przesiewowych dla ciężarnych i młodych mam byłoby przełomem w podejściu do depresji poporodowej w Polsce.

Trzymamy kciuki, by test Becka rzeczywiście pojawił się w standardach okołoporodowych. 

źródło: Wysokie Obcasy, Rynek Zdrowia

Zobacz też: Jak objawia się depresja poporodowa?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy