GRY

Zmiany dla młodych mam: Czy będzie obowiązek karmienia piersią?

Nowe standardy okołoporodowe wzbudzają wiele emocji. Zdaniem wielu osób, zamiast pomóc, po raz kolejny ograniczą prawa kobiet.
Standardy okołoporodowe
fot. AdobeStock
Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów, który opracował nowe standardy okołoporodowe, które już wkrótce wejdą w życie. Najwięcej emocji wzbudzają nakazy, które zostaną narzucone na przyszłe mamy. Czy taki przymus faktycznie przysłuży się kobietom i ich dzieciom?

Nowe obowiązkowe badania dla kobiet

Ponieważ wzrasta ilość kobiet, które mają problemy emocjonalne po porodzie, wprowadzony ma być nowy przesiewowy test dla mam. Lekarz prowadzący ciążę zapyta m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Przyszła mama będzie musiała wykonać taki test trzykrotnie. Pierwszy raz w okolicy dwunastego tygodnia ciąży, potem - w okolicy dwudziestego siódmego tygodnia ciąży. I po raz ostatni już po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry. Kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty. Jednak więcej wątpliwości wzbudza fakt, że w Polsce do specjalistów się... czeka i to nie krótko. Czy kobieta, która przymusowo wykona taki test i dostanie skierowanie do psychiatry, uzyska jakąkolwiek pomoc? Mam szczerą nadzieję, że tak. Dzięki tej zmianie pojawia się duża szansa na podniesie świadomości na temat depresji poporodowej, o której nadal zbyt mało się mówi. Mam także nadzieję, że wszystkie kobiety, które będą potrzebowały pomocy szybko ją uzyskają. Teraz niestety jest bardzo mało specjalistów, a na wizytę czeka się kilka miesięcy. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, psychiatrów aktywnych zawodowo jest w Polsce około 3,5 tys, według danych NFZ - około 4 tys. Więcej w naszym kraju jest psychologów, bo 18 tys., ale na wizytę u nich czeka się jeszcze dłużej, bo aż pół roku. Psychoterapeuci z powodu niedostatecznego finansowania dostępni są głównie w ramach prywatnej służby zdrowia.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Karmienie piersią to priorytet

Wiele emocji wzbudza także zapowiedź zmian dotyczących sposobu kamienia noworodka. Określono jasne kryteria dotyczące żywienia noworodka. Na pierwszym miejscu znalazło się mleko bezpośrednio z piersi matki, następnie mleko odciągnięte z piersi matki, potem mleko z Banku Mleka i dopiero na końcu mieszanka mleka modyfikowanego. W praktyce oznacza to, że karmienie mlekiem modyfikowanym będzie możliwe tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. Ministerstwo twierdzi, nie chodzi o przymus karmienia piersią, ale o zapobieganie podawania mieszanek bez wiedzy rodziców. Zobowiązuje także szpitale do zapewnienia kobietom sprzętu do skutecznego pozyskiwania mleka kobiecego. Mam więc nadzieję, że praktyce nie będzie chodziło tylko o ograniczenia, ale przede wszystkim o wsparcie dla młodych mam, którego aktualnie często nie uzyskują.

To zaledwie dwie z planowanych zmian, a będzie ich więcej. Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że nowe standardy okołoporodowe są odpowiedzią na głos kobiet, które domagają się poszanowania swoich praw i potrzeb w trakcie porodu i tuż po. 

Co sądzicie o tych zmianach? Czekamy na Wasze komentarze.

Źródło: gp.pl, pap

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wiosna - ach to ty!

Ze świata nauki