Alergia krzyżowa: objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa to częsty problem u osób uczulonych. Polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek bylicy lub brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas jedzenia niektórych owoców, warzyw lub innych produktów. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażenie na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergii krzyżowych. Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek bzu, uczulenie na bez, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Bez

Zapach tego pięknie kwitnącego krzewu nie każdemu - niestety - kojarzy się tylko i wyłącznie z takimi przyjemnościami jak wiosna i maj. Dla alergików bywa on źródłem stresu z powodu przykrych dolegliwości wywołanych uczuleniem na pyłek produkowany przez kwiaty bzu. Należą do nich zazwyczaj katar, uczucie zatkanego nosa, swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek. Ze względu na podobieństwo budowy alergenów u osób z alergią na pyłek bzu możliwe jest uczulenie na pyłek jesionu i drzewa oliwnego - należą do tej samej rodziny botanicznej (Oleaceae). 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Popularne tematy