Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek bzu, uczulenie na bez, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Bez

Zapach tego pięknie kwitnącego krzewu nie każdemu - niestety - kojarzy się tylko i wyłącznie z takimi przyjemnościami jak wiosna i maj. Dla alergików bywa on źródłem stresu z powodu przykrych dolegliwości wywołanych uczuleniem na pyłek produkowany przez kwiaty bzu. Należą do nich zazwyczaj katar, uczucie zatkanego nosa, swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek. Ze względu na podobieństwo budowy alergenów u osób z alergią na pyłek bzu możliwe jest uczulenie na pyłek jesionu i drzewa oliwnego - należą do tej samej rodziny botanicznej (Oleaceae). 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy