girl with Down syndrome
fot. fotolia.com

Bez izolacji – dzieci niepełnosprawne będą się uczyć w normalnych szkołach

Dysfunkcje nie są powodem do tego, aby dziecko nie mogło chodzić do szkoły położonej najbliżej miejsca zamieszkania.
girl with Down syndrome
fot. fotolia.com
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zrewolucjonizować podejście do nauczania, jeśli chodzi o dzieci niepełnosprawne i wprowadzić edukację włączającą. Jeśli więc u Twojego dziecka został stwierdzony stopień niepełnosprawności, nie będziesz musiała szukać szkoły specjalnej, bo ta najbliższa Twojego domu będzie musiała zapewnić odpowiednie warunki nauki, bez konieczności izolowania dziecka od rówieśników. Nie wiadomo tylko na ile sami nauczyciele będą w stanie prowadzić zajęcia bez szkody zarówno dla dzieci niepełnosprawnych, jak i dzieci nie wymagających nauczania specjalnego?
 
Zobacz także: Traktujcie nas zwyczajnie! – proszą mamy niepełnosprawnych dzieci
 

Terapia w gronie rówieśników

Pierwsza zmiana dotyczy braku izolacji dzieci niepełnosprawnych od sprawnych, w związku z czym jedynie zły stan zdrowia będzie kwalifikował dziecko do nauki indywidualnej. Jeśli dziecko wróci do dobrego samopoczucia – znów będzie uczęszczać do szkoły razem ze swoimi kolegami. Ministerstwo planuje także wykorzystanie nauczycieli, którzy uczą w szkołach specjalnych, do tego, aby wspierali edukację w szkole ogólnodostępnej i mogli uczyć niektórych przedmiotów dzieci niepełnosprawne. W razie potrzeby dyrekcja szkoły musi ułożyć indywidualny plan nauki, np. z danego przedmiotu, ale będzie on realizowany w szkole i tylko do momentu, kiedy istnieje taka potrzeba. Nauczyciele również będą musieli się dokształcać w temacie niepełnosprawności swoich wychowanków, aby zapewnić im odpowiedni poziom nauki. Nauka na nowych zasadach w tym roku szkolnym obejmuje dzieci z orzeczeniem wydanym po 1 września br. Dzieci, których orzeczenie było wydane przed 1 września do szkół masowych mogą się udać od 1 września 2018 r.
 
Redakcja poleca: Gdy rodzi się chore dziecko...
Czasem ciąża przebiega bez niepokojących objawów, a mimo to na świat przychodzi chore dziecko. Jak dowiadują się o tym rodzice? Czy mogą liczyć na wsparcie?

Stereotypy do lamusa

Rodzice mają często obawy przed zapisaniem dziecka do szkoły lub klasy integracyjnej, co wynika z niewiedzy na temat sposobów nauczania oraz z nieznajomości samego dziecka i stopnia jego niepełnosprawności. Tymczasem ma to niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka, kiedy od początku zdobywa wiedzę na temat inności, zróżnicowania zachowań w swoim małym społeczeństwie i tolerancji. Wszelkie stereotypy i obawy nie mają w tym przypadku racji bytu.
 
Źródło: gs24.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy