GRY
 
 

Bez szczepienia nie przyjmą do żłobka?

Lekarze apelują, a Ministerstwo Zdrowia się zastanawia. Co będą musieli zrobić rodzice?

Przychodnie mają obowiązek udostępniania danych nieszczepionych dzieci
fot. Fotolia
Ryzyko powrotu chorób, o których zdążyliśmy już zapomnieć wraca za każdym razem, kiedy rodzic nie decyduje się na szczepienie. Czy aby dostać się żłobka i przedszkola będzie potrzebne zaświadczenie o szczepieniu jak we Włoszech? Niestety, prawda jest taka, że liczba dzieci niezaszczepionych stopniowo wzrasta. Rodzice boją się skutków ubocznych szczepień. Lekarze – wybuchu epidemii.

Apel do Ministerstwa

Lekarze należący do Beskidzkiej Izby Lekarskiej chcą wprowadzić obowiązek składania w żłobkach i przedszkolach zaświadczenia, potwierdzającego wykonanie wszystkich obowiązkowych szczepień. Apelują w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Jeśli nie będzie zaświadczenia - dziecko nie dostanie się do wybranej placówki. Przyczyną apelu są statystyki z Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, mówiące o wzroście odsetka dzieci niezaszczepionych o 1,2% w ciągu ostatnich trzech lat. Najgorsze, że rodzice nie podają przyczyn, dla których nie chcą zaszczepić dziecka.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Dlaczego nie szczepią?

Z badań przeprowadzonych przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Kłodzku w kwietniu br. wynika, że głównymi powodami nieszczepienia dzieci jest występowanie u dzieci odczynu poszczepiennego oraz zawartość rtęci w szczepionkach. Lekarze uspokajają, że ilość rtęci w postaci metylowej jest bezpieczna dla organizmu i w dodatku wydalana, a odczyny poszczepienne nie są groźniejsze niż substancje szkodliwe zawarte w produktach żywnościowych.

Źródło: rynekzdrowia.pl, gazetawroclawska.pl
Doładuj
Przeładuj