mama, dziecko
fot. Panthermedia

Bezcenna miłość mamy

Dla noworodka mama jest centrum wszechświata. Jej zapach, dźwięk głosu, dotyk pozwalają mu odnaleźć się w nowym otoczeniu.
mama, dziecko
fot. Panthermedia
Dziecko potrzebuje miłości i czułości jak powietrza. Gdy czuje się samotne, gorzej się rozwija, choruje. To miłość rodziców wyzwala w nim chęć poznawania świata. Zdobywa kolejne umiejętności po to, by odnaleźć w oczach mamy i taty zachwyt oraz akceptację. Obdarzając malca uczuciem, dajesz mu najlepszy posag – poczucie własnej wartości.

Więź często wymaga czasu
Więź między mamą i dzieckiem jest najmocniejszą relacją, jaka łączy dwoje ludzi. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta już w momencie przytulenia noworodka czuje eksplozję miłości. U wielu macierzyńskie uczucia dopiero się wtedy budzą. Prawie jedna trzecia mam zakochuje się swoim dziecku mniej więcej tydzień po porodzie. Zdarza się i tak, że poczucie bezgranicznej miłości do maleństwa pojawia się dopiero po kilku tygodniach. Więź, bliskość, zaufanie i przywiązanie tworzą się stopniowo, w miarę wzajemnego poznawania się. I, niestety, zwykle nie wygląda to tak beztrosko jak na reklamach. Nie obwiniaj się, że nie potrafisz cieszyć się macierzyństwem i że „sama nie wiesz, co czujesz”. Strach, złość, bezsilność i inne negatywne uczucia to naturalny koszt oswajania się z nową rolą. Od momentu, kiedy poczujesz się w niej nieco pewniej, nie będzie po nich śladu. A gdy malec będzie kończył rok, to nie będziesz już potrafiła wyobrazić sobie bez niego życia. Co ciekawe, noworodkowi zapach, dźwięk głosu i dotyk mamy pozwalają odnaleźć się w obcym i nieprzyjaznym otoczeniu. Niemowlę aż do szóstego miesiąca czuje się jej częścią. W tym okresie, zwanym też fazą symbiozy, niezwykle ważny jest fizyczny kontakt. Dzięki niemu tworzy się bardzo silna, pierwotna więź, której jakość będzie dla malucha punktem odniesienia w nawiązywaniu relacji z całym światem.
Starsze niemowlę zaczyna już się orientować, że mama to ktoś odrębny. Wraz z tym odkryciem pojawia się strach przed jej utratą (stąd ten wielki żal, gdy znikasz z pola widzenia). Roczny maluch przeżywa nieustanny konflikt między potrzebą bliskości a potrzebą dystansu. Jest przywiązany do mamy, ale jednocześnie chce być coraz bardziej samodzielny. Odchodzi, by zaraz przybiec i wtulić się w ramiona. Gdy nabiera ufności, że mama jest, czuje się spokojniejszy. Jako dwulatek nie musi już tak gorączkowo tego sprawdzać. Wysiłki przy tworzeniu więzi procentują. Dziecko wie, że zawsze może na mamę liczyć i czuje się pewnie nawet wtedy, gdy na chwilę znika ona z jego pola widzenia.

Sposoby wzmacniania relacji
1. Przytulaj. Z badań wynika, że dzieci rzadko dotykane gorzej się rozwijają. Głaszcz, masuj i całuj jak najczęściej. Najwięcej fizycznej bliskości potrzebują noworodki i młodsze niemowlęta. Ciepło twojej skóry, zapach, bicie serca to dla malucha najlepszy uspokajacz – dzięki nim czuje się jak w brzuchu.
2. Obserwuj. Im więcej przyglądasz się dziecku, tym szybciej i lepiej je poznajesz. To mały człowiek, który – tak jak ty – ma swoje preferencje, potrzeby, humory. Klucza do jego emocji nie znajdziesz w żadnym poradniku. Słuchaj przede wszystkim swojego serca i instynktu.
3. Mów. Nie tylko dlatego, że w ten sposób uczysz dziecko rytmu, intonacji i akcentu ojczystego języka. Twój głos to znak, że jesteś obok. To buduje poczucie bezpieczeństwa i umacnia więź. Ważne jest też to, co mówisz i jak mówisz. Rozmowy z mamą to dla dziecka baza komunikacji z całym światem.  
4. Panuj nad emocjami. Maluch chłonie je jak gąbka. Nieświadomie przekazujesz mu swój sposób widzenia świata. Od ciebie uczy się, jak pokonywać trudności i radzić sobie z porażkami. Gdy krzyczysz lub płaczesz, jest przerażony. Kiedy jesteś odprężona – czuje się szczęśliwy.  

Spokojny dom to podstawa
Więź z mamą to najważniejsza, ale nie jedyna relacja, jaka kształtuje osobowość dziecka. Tata jest równie ważny! Dodaje dziecku pewności siebie, zaszczepia zapał do odkrywania świata. Podziw w jego oczach zachęca malucha do samodzielności. Dziecko, które rosło w przekonaniu, że w domu jest słuchane, kochane i rozumiane, ruszy w świat z ufnością i odwagą. Kontakty z bliskimi i to, w jaki sposób odnoszą się do siebie rodzice, są bazą dla kontaktów społecznych, które mały człowiek będzie nawiązywał przez całe życie. Atmosfera panująca w rodzinie jest istotna zwłaszcza w drugim roku życia dziecka. To okres rozwijania empatii i wczuwania się w uczucia innych ludzi. Kłótnie i napięcie mają wtedy ogromny wpływ na jego kondycję psychiczną. Maluch staje się wylękniony, niepewny, a agresję, jakiej jest świadkiem, przenosi na innych ludzi i zwierzęta. Zrób więc wszystko, by klimat w rodzinie był jak najlepszy. A jeśli juniorem opiekuje się w domu więcej osób (dziadkowie, rodzeństwo), ustal najważniejsze zasady jego pielęgnacji. Gdy świat jest przewidywalny, a wszyscy dorośli zajmują się nim podobnie, łatwiej smykowi nabrać poczucia psychicznej i fizycznej odrębności.

To jest ciekawe
Pieszczoty są dla dziecka niczym terapia. Fizyczny kontakt, czyli baraszkowanie po dywanie, gilgotki, głaskanie, całusy, a nawet po prostu branie dziecka na kolana, przyśpiesza jego rozwój. Czuły dotyk ukochanej osoby sprawia, że w mózgu malucha wydzielają się endorfiny i oksytocyna odpowiedzialna za uczucie przyjemności. Poza tym pieszczoty wzmacniają odporność, zmniejszają poziom stresu i pobudzają wydzielanie hormonu wzrostu.  

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy