bezdech, bezdech senny
fot. Adobe Stock

Bezdech u dzieci: co to jest bezdech senny, ile trwa, co robić [OBJAWY I PIERWSZA POMOC]

Bezdech, czyli przerwa w oddychaniu, może mieć różne przyczyny. U dzieci zwykle wiąże się z infekcją, przerostem migdałków lub niedojrzałością układu nerwowego. Kiedy bezdech jest groźny i co robić, jeśli dziecko nagle przestaje oddychać?
Magdalena Drab
bezdech, bezdech senny
fot. Adobe Stock
Bezdech to zatrzymanie oddechu. Jeśli przepływ powietrza przez drogi oddechowe ustaje podczas snu, można mówić o bezdechu sennym. Takie przerwy w oddychaniu mogą się pojawiać u dzieci i dorosłych i jeżeli są krótkie – trwają mniej niż 15 sekund, nie są groźne. Jakie przyczyny ma bezdech senny u dziecka i jak rozpoznać jego objawy?

Bezdech u dziecka – przyczyny

Upośledzenie oddychania u dzieci podczas snu słusznie budzi niepokój rodziców. Długotrwałe (trwające ponad 15 sekund) i nieregularne bezdechy mogą powodować u dziecka chrapanie, nerwowość i senność w ciągu dnia, a nawet zmiany zachowania i zaburzenia rozwoju. Wszystko w wyniku niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego. U niemowląt bezdech bywa przyczyną śmierci łóżeczkowej. 

U dzieci w wieku 3-7 lat najczęściej występuje bezdech obturacyjny związany z utrudnionym przepływem powietrza przez górne drogi oddechowe. Przyczyną bezdechu obturacyjnego zwykle jest:
Inne przyczyny bezdechu sennego u dzieci to:
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Bezdech u dziecka – pierwsza pomoc

Trwający długo (ponad 15 sekund) bezdech u dziecka jest niebezpieczny dla zdrowia i życia, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu sinica i zwiotczenie. Co wtedy robić?
  • wyjmij dziecko z łóżka i obróć buzią do dołu
  • zdecydowanie, ale nie mocno, potrząśnij dzieckiem
  • poklep dziecka po plecach
  • sprawdź drożność dróg oddechowych

Jeśli nie ma poprawy, wezwij pogotowie i zastosuj sztuczne oddychanie metodą usta-nos-usta - zobacz Resuscytacja niemowlaka - FILM.

Bezdech senny - leczenie

Bezdech u dziecka można zaobserwować dzięki specjalnym urządzeniom takim jak monitory oddechu przeznaczone do użytku w warunkach domowych (zalecane przede wszystkim rodzicom wcześniaków). Ale u najmłodszych dzieci, noworodków i niemowląt, trzeba niekiedy przeprowadzić badania w szpitalu. Podejrzenie bezdechu u dziecka zawsze trzeba skonsultować z lekarzem – neonatologiem, pediatrą i laryngologiem. Najczęściej leczenie bezdechów polega na podcięciu migdałków podniebiennych lub/i usunięciu migdałka gardłowego. U wcześniaków stosuje się m.in. tlenoterapię.

Bezdech afektywny u dziecka – co to jest?

Bezdech afektywny to rodzaj bezdechu, do którego dochodzi w ciągu dnia, gdy dziecko nie śpi. Zatrzymanie oddychania następuje pod wpływem:
  • zdenerwowania
  • strachu
  • silnego płaczu

Skutkiem bezdechu afektywnego może być zasinienie twarzy, a nawet omdlenie czy drgawki, dlatego jeśli takie sytuacje się powtarzają, warto poprosić o pomoc lekarza, który skieruje na odpowiednie badania, aby wykluczyć m.in. zaburzenia neurologiczne u dziecka.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy