mama, dziecko, komputer

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Oto zestaw porad, które pomogą ci zapewnić dziecku bezpieczeństwo online. Sprawdź, kiedy internet staje się problemem.
Marta Kabulska
mama, dziecko, komputer
- Odejdź od komputera! - woła mama 6-letniego Filipa.
- Jeszcze tylko chwilkę! - odpowiada błagalnym głosem syn.

Nie wiadomo kiedy z chwilki robi się kolejna godzina spędzona przez dziecko przed komputerem.
Jeśli ten scenariusz wydaje ci się znajomy, przeczytaj koniecznie, co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne online. Jeżeli twoja pociecha nie należy jeszcze do grupy miłośników komputerowych, dowiedz się, jak nauczyć dziecko rozsądnego korzystania z komputera, aby nie mieć problemów w przyszłości.
Może marzy ci się (jak większości rodziców), że dziecko będzie spędzać wolny czas w parku, na podwórku, a jeśli już usiądzie przed komputerem, to tylko po to, by przejrzeć encyklopedie internetowe oraz słowniki, dzięki którym przygotuje się do lekcji. Niestety, to najczęściej utopia – w rzeczywistości, oprócz bogactwa przydatnych materiałów dzieci bardzo łatwo mogą natrafić w internecie na niepożądane treści (pornografia, przemoc itp.) oraz strony poświęcone narkomanii, samookaleczeniom, a nawet samobójstwom.

Kontrolowanie czasu spędzanego przez dzieci w sieci

Większość dzieci spędza przed komputerem zbyt dużo czasu. Pamiętaj, więc o ustaleniu ścisłych zasad dotyczących czasu, jaki dziecko spędza w sieci. Zanim ustanowisz te reguły warto odbyć szczerą rozmowę ze swoją pociechą. Wyjaśnij w niej dziecku, dlaczego tak ważne są wprowadzone limity czasowe. W przeciwnym razie może ono odebrać takie działanie jako nieuzasadnioną karę i przynieść odwrotny skutek.

Sprawdź, jak wybrać tablet dla dziecka.
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Kontroluj dostęp dziecka do treści online

Dzieci potrzebują jasnych reguł określających, co mogą, a czego nie mogą robić online wraz z wyjaśnieniem, dlaczego są one konieczne. Oczywiście reguły te należy modyfikować, w miarę jak dzieci dorastają. Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko przestrzega ustalonych zasad, włącz funkcję kontroli rodzicielskiej dostępnej w większości rozwiązań bezpieczeństwa (np. Kaspersky Internet Security multi-device). Pozwala ona rodzicom ograniczyć czas, jaki ich dzieci spędzają w sieci oraz zablokować dostęp do nieodpowiednich stron lub gier. Uniemożliwia udostępnianie danych osobistych innym użytkownikom. Strony internetowe i gry przydzielono do kategorii na podstawie ich zawartości oraz wieku dziecka. Rodzice mają również możliwość przeglądania szczegółowych raportów na temat tego, co ich dzieci robiły w internecie.

Dziecko w sieci - wskazówki bezpieczeństwa

Dbając o odpowiednie zabezpieczenie dziecka przed zagrożeniami online, przekaż mu:
  • Nigdy nie udostępniaj informacji prywatnych o sobie czy rodzinie, ani nie wysyłaj ich nieznajomym. W szczególności dotyczy to numeru telefonu, nazwy przedszkola/szkoły, adresu itd. Pojęcie "nieznajomi" oznaczają tutaj wszystkie osoby, niezależnie od wieku, których nie znasz w realnym życiu.
  • Absolutnie nie zgadzaj się na spotkania z nieznajomymi z sieci.
  • Nie uruchamiaj załączników (nie klikaj odsyłaczy) pochodzących od nieznanych nadawców.
  • Nie ufaj wiadomościom, które zawierają jakiekolwiek kuszące propozycje – darmowe produkty, zwiększenie liczby polubień na określonych stronach itd. Najlepiej jeśli usuniesz takie wiadomości.
  • Jeżeli kiedykolwiek doświadczysz online czegoś, co sprawi, że poczujesz się nieswojo, lub zaczniesz dostawać wiadomości od osób, które niepokoją cię, koniecznie powiedz o tym rodzicom, aby uzyskać ich pomoc w rozwiązaniu problemu.

Kiedy internet staje się problemem

Wyłączenie komputera nie oznacza odcięcia dziecka od internetu. W dzisiejszych czasach można przecież łączyć się z siecią za pośrednictwem tabletów, smartfonów i innych urządzeń. Sięganie przez dziecko natychmiast po odejściu od komputera po inne urządzenie powinno zastanowić rodzica. W takich sytuacjach należy zrobić coś więcej, niż tylko zapewnić ochronę takich usprzętów przed cyberzagrożeniami. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę zamiast spotykać się z przyjaciółmi w prawdziwym świecie, dziecko jest pochłaniane przez wirtualną rzeczywistość. Czy wynika to z braku okazji towarzyskich? Może potrzebuje więcej fizycznych aktywności? W każdym przypadku rodzice powinni zapewnić formy aktywności niezwiązane z komputerem dla całej rodziny, dbając, aby dzieci prowadziły zdrowy i zrównoważony tryb życia.

Czytaj też: Klasyfikacja gier PEGI - jak ją odczytywać?

Źródło: Kaspersky Lab
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy