dziecko, plac zabaw, zabawa

Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabaw

Gdyby kózka nie skakała… to by nudne życie miała! Co zrobić, by dziecko mogło się wyszaleć, nie robiąc sobie krzywdy? Jak zachować bezpieczeństwo na placu zabaw?
Beata Turska
dziecko, plac zabaw, zabawa

Bezpieczeństwo na placu zabaw to bardzo ważna sprawa. Możliwość ruchu i rozmaitych ćwiczeń także. Jak to pogodzić?
 Niektórzy rodzice (a zwłaszcza niektóre babcie) wychodzą z założenia, że lepiej nie ryzykować, bo przecież dzieci na placu zabaw, które nie wdrapują się na drabinki, nie spadają z nich i nie nabijają sobie guzów. Proste? Wcale nie.
Dzieci, którym nie wolno się wspinać (bo spadną), biegać (bo stłuką sobie kolano), chodzić po krawężnikach (bo wybiją sobie zęby), nie mają okazji trenować równowagi, wzmacniać mięśni, szlifować koordynacji. W efekcie są niezdarne i częściej ulegają wypadkom  niż ich zwinni jak małpki koledzy.
 Nie zabraniaj więc maluchowi wszystkiego, bo nie tędy droga. Co w takim razie robić?

Polecamy także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?

 
Na placu zabaw nie spuszczaj dziecka z oka

Wiesz, jakie zdanie  najczęściej słyszą od rodziców lekarze urazówek? Oto ono: „Panie doktorze, odwróciłam się dosłownie na moment!” Dlatego bądź czujna i dbaj o bezpieczeństwo dziecka.
Jeśli dzieci na placu zabaw spokojnie bawią się w piaskownicy, nie musisz stać nad nimi niczym anioł stróż (ale też nie odpływaj myślami zbyt daleko, bo malec może w każdej chwili porzucić wiaderko i wybrać się na spacer). Jeśli jednak korzysta z urządzeń takich jak huśtawka czy drabinka, bądź na tyle blisko, by w razie potrzeby je złapać.
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.

Nie licz na instynkt samozachowawczy dziecka

Dwu-, trzylatek jest  za mały,  by zdawać sobie sprawę z tego, na co się naraża, wkładając do ust kawałek szkła lub wtykając palce w zawias furtki.

Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa

Nawet bardzo małe dziecko musi wiedzieć, że wszystko, co się robi, trzeba robić z głową i ostrożnie. Powinno wiedzieć, że nie wolno:
  •  wbiegać na jezdnię, ścieżkę rowerową (zderzenie z pędzącym rowerem może mieć opłakane skutki) lub parking (kierowca wyjeżdżającego tyłem z parkingu auta nie ma szans, by dostrzec ukrytego za pojazdem maluszka!).
  •  podchodzić do huśtawki, z której ktoś korzysta, zjeżdżać ze zjeżdżalni, jeśli ktoś na niej jest, zjeżdżać głową w dół, przepychać się na podeście
  •  biegać z patykiem ani wywijać nim, pędzić na oślep
  • brać do rąk i ust to, co się znajdzie, zjadać roślin, listków, kwiatków (zwykła konwalia jest niebezpieczna)
  • zaczepiać obcych psów.
Uff, sporo tego, prawda? Dlatego powtarzaj przestrogi. Nie licz jednak na to, że dziecko zawsze będzie o nich pamiętało.

Nie zostawiaj maluszka pod opieką starszego dziecka - to niebezpieczne

Nawet bystry, poukładany ośmiolatek nie jest w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa dwu-, trzylatkowi. Sam jest jeszcze dzieckiem! W każdej chwili rówieśnicy mogą wciągnąć go do zabawy lub zająć czymś tak absorbującym, że straci z oczu malucha.

 Ubierz dziecko wygodnie - to ważne dla jego bezpieczeństwa

Zbyt szerokie nogawki, długie, plączące się troczki, rozwiązane sznurówki, za duże buty czy opadająca na oczy czapka to gotowe kłopoty. Lepiej także nie zawieszaj dziecku na szyi gwizdków i innych gadżetów. Niebezpieczne mogą być także kolczyki. Jeśli się o coś zaczepią, lepiej nie być w skórze małej damy, która je nosi.

 Wybieraj bezpieczne place zabaw

Trzymaj się z dala od takich placów, gdzie połowa huśtawek jest poobrywana (pozostałe może spotkać to samo), zjeżdżalnia chwieje się i trzeszczy, a urządzenia są zardzewiałe lub pełne drzazg. Uważaj na niezabezpieczone podesty zjeżdżalni, powinny być na nich poręcze. Sprawdź, czy nawierzchnia jest w miarę miękka (trawa, ubita ziemia, tartan).

Przeczytaj także: Idealny plac zabaw

Chroń dziecko przed owadami....

Spsikaj dziecko sprayem na owady i ubierz je w ciuszki z długimi rękawami i nogawkami. Nim podasz mu kanapkę, sprawdź, czy nie siedzi na niej osa.

Polecamy: Ukąszenia owadów - jak szybko pomóc dziecku

...i przed słońcem

 Dzieci nie powinny prażyć się w słońcu, bo o wiele szybciej niż dorośli mogą dostać udaru i poparzyć skórę. Pilnuj, by dziecko dużo piło. Pamiętaj też, że zjeżdżalnia mocno się nagrzewa.

 To nie żarty!

Prędzej czy później każdy, nawet najspokojniejszy, malec stłucze sobie kolano albo obetrze łokcie. Najczęściej kończy się na plasterku, dmuchaniu na ranę i starym dobrym „do wesela się zagoi”. Niestety, nie zawsze to wystarczy, dlatego maluchów trzeba naprawdę bardzo pilnować.
Z danych zgromadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że każdego roku milion dzieci (w tym małych) ulega różnego rodzaju wypadkom.
Najpowszechniejsze są upadki z dużej wysokości, zatrucia, przygniecenia, porażenia prądem, wypadki komunikacyjne, skaleczenia i pogryzienia przez zwierzęta. Większości z tych nieszczęść można było uniknąć. 
Beata Turska

Polecamy: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc


mtj_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy