GRY
 
 

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Sprawdź, co ci się przyda!

Przeczytaj, jakie produkty sprawią, że podróż z niemowlęciem i starszym dzieckiem będzie nie tylko bezpieczna, ale i wygodna!

jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem
fot. Fotolia
Podróżowanie z dzieckiem może być wielką przyjemnością, żeby jednak tak się stało, podróż musi być nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna. Warto zainwestować w sprawdzone foteliki, wózki i inne gadżety potrzebne mobilnemu rodzicowi i jego dziecku. Potem pozostaje już "tylko" ubrać dziecko i zapakować pół dobytku, który będzie ci niezbędnie potrzebny podczas spaceru czy podróży samochodem, i jesteś gotowa! Oto 7 przedmiotów, które sprawią, że podróż z dzieckiem będzie bezpieczna i przyjemna.

1. Fotelik samochodowy 0-13 kg

Fotelik samochodowy dla niemowlaka to obowiązkowy przedmiot w wyprawce dla noworodka. Bez niego nie wypuszczą was ze szpitala! Pierwszy fotelik, o przedziale wagowym 0-13 kg, montuje się tyłem do kierunku jazdy – takie foteliki są najbezpieczniejsze. Ma kształt kołyski, więc nawet noworodkowi jest w nim wygodnie. Wybierając fotelik dla noworodka sprawdź, czy ma wszystkie niezbędne atesty, dobre wyniki w testach ADAC (np. Maxi-Cosi, CabrioFix, 0-13 kg, cena promocyjna: 549 zł)  Sprawdź też, jaki system mocowania ma interesujący cię fotelik. Wielu rodziców poleca takie z isofixem, bo najpewniej i najłatwiej się je mocuje. Uwaga! Zanim kupisz fotelik z isofixem, upewnij się, czy można go zamontować w twoim samochodzie! Zaletą wielu fotelików 0-13 kg jest to, że można je wpiąć do stelażu wózka.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

2. Nosidełko lub chusta

Przydatne podczas przemieszczania się z dzieckiem w podróży lub podczas spacerów po mieście są również chusty i nosidełka. Dla najmłodszych niemowląt polecamy elastyczne chusty wiązane, potem (mniej więcej od 3 m.ż.) wygodnie będzie też nosić niemowlę w chuście tkanej. Dla siedzących niemowląt przyda się chusta kółkowa na krótkie trasy albo np. zejście po schodach w urzędzie, w którym musisz coś pilnie załatwić. Wielu rodziców chwali sobie również nosidełka. Ważne jest, żeby było ergonomiczne, sprawdzonej firmy – wtedy nie musisz martwić się o kręgosłup i główkę dziecka. Fajnym rozwiązaniem są nosidełka wielofunkcyjne (np. nosidełko niemowlęce Womar Zaffiro, cena promocyjna: 111,99 zł), w których można nosić niemowlęta w pozycji pionowej przodem do siebie (to najlepszy i najbezpieczniejszy dla dziecka sposób!) lub bokiem w pozycji leżącej (co ułatwia dyskretne karmienie poza domem).

3. Poduszka podróżna

Dorośli wiedzą, że podróżne poduszki przydają się podczas długiej jazdy samochodem, pociągiem czy w trakcie lotu samolotem. Nie inaczej jest z dziećmi – rodzice często martwią się, że główka niemowlęcia chwieje się na boki i że jest mu niewygodnie. Obawiają się również o jego bezpieczeństwo, kiedy niemowlak zasypia z głową mocno przechyloną czy pochyloną do przodu. Rozwiązaniem jest zaprojektowana z myślą o niemowlętach poduszka podróżna (np. zagłówek Benbat, Travel Friends, cena promocyjna: 55,99 zł), która wspiera głowę i szyję dziecka. Taki zagłówek jest nie tylko miękki i wygodny, ale też po prostu... ładny!

4. Miejski wózek

Dla rodziców mieszkających w mieście lekki i zwrotny wózek spacerowy to duże ułatwienie przemieszczania się z dzieckiem. Najważniejsze jest, żeby łatwo się składał, miał skrętne koła i żeby był lekki, bo podnoszenie wózka na krawężnikach i schodach, czy manewrowanie między zaparkowanymi na chodnikach samochodami, wymaga od rodzica nie lada wysiłku. Ważna jest oczywiście także regulacja oparcia i dobra amortyzacja (np. wózek spacerowy Magic, Espiro, cena: 689 zł).

5. Wózek terenowy

U miłośników spacerowania po leśnych i wiejskich dróżkach albo podróżowania nad morze, najlepiej sprawdzi się wózek terenowy z dużymi pompowanymi kołami (biorąc pod uwagę stan chodników w naszych miastach, tam też się sprawdzi idealnie). Rodzice bardzo chwalą sobie wózki, w których siedzisko można montować tyłem lub przodem do kierunku jazdy, w zależności od potrzeby chwili, a już naprawdę idealnie jest, kiedy oparcie rozkłada się do pozycji leżącej na czas drzemki dziecka (np. wózek spacerowy X-Lander, X-Move 2016, cena: 1799 zł). Tu także ważna jest amortyzacja, budka przeciwdeszczowa oraz kosz na zakupy, torby i inne potrzebne rzeczy.

6. Fotelik samochodowy dla starszego niemowlaka (9-36 kg)

Kiedy nastąpi moment przesiadki z pierwszego fotelika samochodowego, montowanego tyłem do kierunku jazdy, wybierzcie fotelik, który ma 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i odpowiednio wyprofilowane ściany fotelika i zagłówka (np. fotelik samochodowy Recaro Young Sport Hero, 9-36 kg, cena: 999 zł). Taki fotelik, przeznaczony dla dzieci od ok. 9 miesiąca życia może posłużyć dziecku nawet do 12 urodzin (maksymalna dopuszczalna waga dziecka to 36 kg!). Jak w przypadku każdego fotelika samochodowego, ważne jest, żeby drugi fotelik dziecka także był łatwy w montażu i czyszczeniu.

7. Fotelik samochodowy dla starszego dziecka (15-36 kg)

Wielu rodziców decyduje się na wymianę fotelika samochodowego w okolicach 3 urodzin dziecka, wybierając foteliki o przedziale wagowym 15-36 kg. Taki fotelik posłuży dziecku do 12 urodzin (do wagi 36 kg). Powinien być bezpieczny, wygodny, łatwy w utrzymaniu w czystości i w montażu przy pomocy pasów bezpieczeństwa (np. fotelik Recaro Monza Nova 2,15-36 kg, cena: 749 zł, który ma dodatkowo zamontowane w zagłówek głośniki, do których można podłączyć odtwarzacz i puścić dziecku ulubiony audiobook). Szerokiej drogi!

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!