jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem
Fotolia
Zakupy

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Sprawdź, co ci się przyda!

Przeczytaj, jakie produkty sprawią, że podróż z niemowlęciem i starszym dzieckiem będzie nie tylko bezpieczna, ale i wygodna!

Podróżowanie z dzieckiem może być wielką przyjemnością, żeby jednak tak się stało, podróż musi być nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna. Warto zainwestować w sprawdzone foteliki, wózki i inne gadżety potrzebne mobilnemu rodzicowi i jego dziecku. Potem pozostaje już "tylko" ubrać dziecko i zapakować pół dobytku, który będzie ci niezbędnie potrzebny podczas spaceru czy podróży samochodem, i jesteś gotowa! Oto 7 przedmiotów, które sprawią, że podróż z dzieckiem będzie bezpieczna i przyjemna.

1. Fotelik samochodowy 0-13 kg

Fotelik samochodowy dla niemowlaka to obowiązkowy przedmiot w wyprawce dla noworodka. Bez niego nie wypuszczą was ze szpitala! Pierwszy fotelik, o przedziale wagowym 0-13 kg, montuje się tyłem do kierunku jazdy – takie foteliki są najbezpieczniejsze. Ma kształt kołyski, więc nawet noworodkowi jest w nim wygodnie. Wybierając fotelik dla noworodka sprawdź, czy ma wszystkie niezbędne atesty, dobre wyniki w testach ADAC (np. Maxi-Cosi, CabrioFix, 0-13 kg, cena promocyjna: 549 zł)  Sprawdź też, jaki system mocowania ma interesujący cię fotelik. Wielu rodziców poleca takie z isofixem, bo najpewniej i najłatwiej się je mocuje. Uwaga! Zanim kupisz fotelik z isofixem, upewnij się, czy można go zamontować w twoim samochodzie! Zaletą wielu fotelików 0-13 kg jest to, że można je wpiąć do stelażu wózka.

2. Nosidełko lub chusta

Przydatne podczas przemieszczania się z dzieckiem w podróży lub podczas spacerów po mieście są również chusty i nosidełka. Dla najmłodszych niemowląt polecamy elastyczne chusty wiązane, potem (mniej więcej od 3 m.ż.) wygodnie będzie też nosić niemowlę w chuście tkanej. Dla siedzących niemowląt przyda się chusta kółkowa na krótkie trasy albo np. zejście po schodach w urzędzie, w którym musisz coś pilnie załatwić. Wielu rodziców chwali sobie również nosidełka. Ważne jest, żeby było ergonomiczne, sprawdzonej firmy – wtedy nie musisz martwić się o kręgosłup i główkę dziecka. Fajnym rozwiązaniem są nosidełka wielofunkcyjne (np. nosidełko niemowlęce Womar Zaffiro, cena promocyjna: 111,99 zł), w których można nosić niemowlęta w pozycji pionowej przodem do siebie (to najlepszy i najbezpieczniejszy dla dziecka sposób!) lub bokiem w pozycji leżącej (co ułatwia dyskretne karmienie poza domem).

3. Poduszka podróżna

Dorośli wiedzą, że podróżne poduszki przydają się podczas długiej jazdy samochodem, pociągiem czy w trakcie lotu samolotem. Nie inaczej jest z dziećmi – rodzice często martwią się, że główka niemowlęcia chwieje się na boki i że jest mu niewygodnie. Obawiają się również o jego bezpieczeństwo, kiedy niemowlak zasypia z głową mocno przechyloną czy pochyloną do przodu. Rozwiązaniem jest zaprojektowana z myślą o niemowlętach poduszka podróżna (np. zagłówek Benbat, Travel Friends, cena promocyjna: 55,99 zł), która wspiera głowę i szyję dziecka. Taki zagłówek jest nie tylko miękki i wygodny, ale też po prostu... ładny!

4. Miejski wózek

Dla rodziców mieszkających w mieście lekki i zwrotny wózek spacerowy to duże ułatwienie przemieszczania się z dzieckiem. Najważniejsze jest, żeby łatwo się składał, miał skrętne koła i żeby był lekki, bo podnoszenie wózka na krawężnikach i schodach, czy manewrowanie między zaparkowanymi na chodnikach samochodami, wymaga od rodzica nie lada wysiłku. Ważna jest oczywiście także regulacja oparcia i dobra amortyzacja (np. wózek spacerowy Magic, Espiro, cena: 689 zł).

5. Wózek terenowy

U miłośników spacerowania po leśnych i wiejskich dróżkach albo podróżowania nad morze, najlepiej sprawdzi się wózek terenowy z dużymi pompowanymi kołami (biorąc pod uwagę stan chodników w naszych miastach, tam też się sprawdzi idealnie). Rodzice bardzo chwalą sobie wózki, w których siedzisko można montować tyłem lub przodem do kierunku jazdy, w zależności od potrzeby chwili, a już naprawdę idealnie jest, kiedy oparcie rozkłada się do pozycji leżącej na czas drzemki dziecka (np. wózek spacerowy X-Lander, X-Move 2016, cena: 1799 zł). Tu także ważna jest amortyzacja, budka przeciwdeszczowa oraz kosz na zakupy, torby i inne potrzebne rzeczy.

6. Fotelik samochodowy dla starszego niemowlaka (9-36 kg)

Kiedy nastąpi moment przesiadki z pierwszego fotelika samochodowego, montowanego tyłem do kierunku jazdy, wybierzcie fotelik, który ma 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i odpowiednio wyprofilowane ściany fotelika i zagłówka (np. fotelik samochodowy Recaro Young Sport Hero, 9-36 kg, cena: 999 zł). Taki fotelik, przeznaczony dla dzieci od ok. 9 miesiąca życia może posłużyć dziecku nawet do 12 urodzin (maksymalna dopuszczalna waga dziecka to 36 kg!). Jak w przypadku każdego fotelika samochodowego, ważne jest, żeby drugi fotelik dziecka także był łatwy w montażu i czyszczeniu.

7. Fotelik samochodowy dla starszego dziecka (15-36 kg)

Wielu rodziców decyduje się na wymianę fotelika samochodowego w okolicach 3 urodzin dziecka, wybierając foteliki o przedziale wagowym 15-36 kg. Taki fotelik posłuży dziecku do 12 urodzin (do wagi 36 kg). Powinien być bezpieczny, wygodny, łatwy w utrzymaniu w czystości i w montażu przy pomocy pasów bezpieczeństwa (np. fotelik Recaro Monza Nova 2,15-36 kg, cena: 749 zł, który ma dodatkowo zamontowane w zagłówek głośniki, do których można podłączyć odtwarzacz i puścić dziecku ulubiony audiobook). Szerokiej drogi!

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA