jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem
fot. Fotolia

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Sprawdź, co ci się przyda!

Przeczytaj, jakie produkty sprawią, że podróż z niemowlęciem i starszym dzieckiem będzie nie tylko bezpieczna, ale i wygodna!
Karolina Stępniewska
jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem
fot. Fotolia
Podróżowanie z dzieckiem może być wielką przyjemnością, żeby jednak tak się stało, podróż musi być nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna. Warto zainwestować w sprawdzone foteliki, wózki i inne gadżety potrzebne mobilnemu rodzicowi i jego dziecku. Potem pozostaje już "tylko" ubrać dziecko i zapakować pół dobytku, który będzie ci niezbędnie potrzebny podczas spaceru czy podróży samochodem, i jesteś gotowa! Oto 7 przedmiotów, które sprawią, że podróż z dzieckiem będzie bezpieczna i przyjemna.

1. Fotelik samochodowy 0-13 kg

Fotelik samochodowy dla niemowlaka to obowiązkowy przedmiot w wyprawce dla noworodka. Bez niego nie wypuszczą was ze szpitala! Pierwszy fotelik, o przedziale wagowym 0-13 kg, montuje się tyłem do kierunku jazdy – takie foteliki są najbezpieczniejsze. Ma kształt kołyski, więc nawet noworodkowi jest w nim wygodnie. Wybierając fotelik dla noworodka sprawdź, czy ma wszystkie niezbędne atesty, dobre wyniki w testach ADAC (np. Maxi-Cosi, CabrioFix, 0-13 kg, cena promocyjna: 549 zł)  Sprawdź też, jaki system mocowania ma interesujący cię fotelik. Wielu rodziców poleca takie z isofixem, bo najpewniej i najłatwiej się je mocuje. Uwaga! Zanim kupisz fotelik z isofixem, upewnij się, czy można go zamontować w twoim samochodzie! Zaletą wielu fotelików 0-13 kg jest to, że można je wpiąć do stelażu wózka.
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.

2. Nosidełko lub chusta

Przydatne podczas przemieszczania się z dzieckiem w podróży lub podczas spacerów po mieście są również chusty i nosidełka. Dla najmłodszych niemowląt polecamy elastyczne chusty wiązane, potem (mniej więcej od 3 m.ż.) wygodnie będzie też nosić niemowlę w chuście tkanej. Dla siedzących niemowląt przyda się chusta kółkowa na krótkie trasy albo np. zejście po schodach w urzędzie, w którym musisz coś pilnie załatwić. Wielu rodziców chwali sobie również nosidełka. Ważne jest, żeby było ergonomiczne, sprawdzonej firmy – wtedy nie musisz martwić się o kręgosłup i główkę dziecka. Fajnym rozwiązaniem są nosidełka wielofunkcyjne (np. nosidełko niemowlęce Womar Zaffiro, cena promocyjna: 111,99 zł), w których można nosić niemowlęta w pozycji pionowej przodem do siebie (to najlepszy i najbezpieczniejszy dla dziecka sposób!) lub bokiem w pozycji leżącej (co ułatwia dyskretne karmienie poza domem).

3. Poduszka podróżna

Dorośli wiedzą, że podróżne poduszki przydają się podczas długiej jazdy samochodem, pociągiem czy w trakcie lotu samolotem. Nie inaczej jest z dziećmi – rodzice często martwią się, że główka niemowlęcia chwieje się na boki i że jest mu niewygodnie. Obawiają się również o jego bezpieczeństwo, kiedy niemowlak zasypia z głową mocno przechyloną czy pochyloną do przodu. Rozwiązaniem jest zaprojektowana z myślą o niemowlętach poduszka podróżna (np. zagłówek Benbat, Travel Friends, cena promocyjna: 55,99 zł), która wspiera głowę i szyję dziecka. Taki zagłówek jest nie tylko miękki i wygodny, ale też po prostu... ładny!

4. Miejski wózek

Dla rodziców mieszkających w mieście lekki i zwrotny wózek spacerowy to duże ułatwienie przemieszczania się z dzieckiem. Najważniejsze jest, żeby łatwo się składał, miał skrętne koła i żeby był lekki, bo podnoszenie wózka na krawężnikach i schodach, czy manewrowanie między zaparkowanymi na chodnikach samochodami, wymaga od rodzica nie lada wysiłku. Ważna jest oczywiście także regulacja oparcia i dobra amortyzacja (np. wózek spacerowy Magic, Espiro, cena: 689 zł).

5. Wózek terenowy

U miłośników spacerowania po leśnych i wiejskich dróżkach albo podróżowania nad morze, najlepiej sprawdzi się wózek terenowy z dużymi pompowanymi kołami (biorąc pod uwagę stan chodników w naszych miastach, tam też się sprawdzi idealnie). Rodzice bardzo chwalą sobie wózki, w których siedzisko można montować tyłem lub przodem do kierunku jazdy, w zależności od potrzeby chwili, a już naprawdę idealnie jest, kiedy oparcie rozkłada się do pozycji leżącej na czas drzemki dziecka (np. wózek spacerowy X-Lander, X-Move 2016, cena: 1799 zł). Tu także ważna jest amortyzacja, budka przeciwdeszczowa oraz kosz na zakupy, torby i inne potrzebne rzeczy.

6. Fotelik samochodowy dla starszego niemowlaka (9-36 kg)

Kiedy nastąpi moment przesiadki z pierwszego fotelika samochodowego, montowanego tyłem do kierunku jazdy, wybierzcie fotelik, który ma 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i odpowiednio wyprofilowane ściany fotelika i zagłówka (np. fotelik samochodowy Recaro Young Sport Hero, 9-36 kg, cena: 999 zł). Taki fotelik, przeznaczony dla dzieci od ok. 9 miesiąca życia może posłużyć dziecku nawet do 12 urodzin (maksymalna dopuszczalna waga dziecka to 36 kg!). Jak w przypadku każdego fotelika samochodowego, ważne jest, żeby drugi fotelik dziecka także był łatwy w montażu i czyszczeniu.

7. Fotelik samochodowy dla starszego dziecka (15-36 kg)

Wielu rodziców decyduje się na wymianę fotelika samochodowego w okolicach 3 urodzin dziecka, wybierając foteliki o przedziale wagowym 15-36 kg. Taki fotelik posłuży dziecku do 12 urodzin (do wagi 36 kg). Powinien być bezpieczny, wygodny, łatwy w utrzymaniu w czystości i w montażu przy pomocy pasów bezpieczeństwa (np. fotelik Recaro Monza Nova 2,15-36 kg, cena: 749 zł, który ma dodatkowo zamontowane w zagłówek głośniki, do których można podłączyć odtwarzacz i puścić dziecku ulubiony audiobook). Szerokiej drogi!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy