GRY
 
 

Bezpieczne przy stole

Jaką temperaturę powinna mieć zupka? Czy mikrofalówka to wróg niemowlęcego jedzonka? Przeczytaj, a będziesz karmić malucha bezstresowo.

mama, niemowlę, jedzenie
Wróć na chwilkę wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa. Z czym kojarzy ci się jedzenie? Większość osób z naszej redakcji pamięta stres i siedzenie nad talerzem „do skutku”. A ty? Zrób wszystko, by dla twojego maluszka posiłki były czymś miłym. Także od tego zależy jego bezpieczeństwo w czasie jedzenia! Poza tym ważne jest jeszcze kilka innych kwestii. Sprawdź...

Jak ciepłe powinny być zupki malucha?
Delikatne usta dziecka łatwo poparzyć, gdy jest ona zbyt gorąca. Lepiej więc okazać przesadną ostrożność i podać jedzenie zbyt chłodne niż zbyt ciepłe. Zanim dziecko zacznie jeść zupkę lub gotowaną w domu kaszkę, sama spróbuj potrawy – powinna być nieco chłodniejsza niż te, które robisz dla siebie.
O tym pamiętaj. Nigdy nie stawiaj przed małym dzieckiem gorących płynów ani innych potraw, licząc na to, że je podasz, gdy wystygną. Niestety, oparzenia gorącym mlekiem lub herbatką zdarzają się często i są bardzo bolesne.

Czy w kuchence mikrofalowej można podgrzewać mleko?
Lepiej użyj podgrzewacza lub garnka z ciepłą wodą, bo specjaliści mają na ten temat różne zdania. Część z nich twierdzi, że pod działaniem mikrofal w mleku zachodzą niekorzystne przemiany aminokwasów, a powstałe w wyniku tego związki mogą powodować uszkodzenia nerek i wątroby (wykazano to podczas badań na zwierzętach). Inni sądzą, że jeśli mleko jest ogrzewane bardzo krótko (mniej niż minutę), nie dochodzi w nim do żadnych zmian. No i jest jeszcze jeden problem. Mleko podgrzane w plastikowej butelce przystosowanej do mikrofalówki może być wrzące, a butelka ciepła!
O tym pamiętaj. Zawsze wymieszaj mleko i sprawdź jego temperaturę, upuszczając kroplę na nadgarstek. Uważaj, gdy podgrzewasz je w kuchence znajomej. Mikrofalówki mają różną moc i w tym samym czasie podgrzewane płyny mogą osiągać różną temperaturę.

Czy podawać zupkę z poprzedniego dnia?
Możesz to zrobić, ale pod pewnymi warunkami. Po zagotowaniu powinnaś ją szybko schłodzić. Przelej do innego garnuszka i wstaw do zimnej wody. Nie zostawiaj potraw dla niemowlęcia na dłużej w temperaturze pokojowej. Po wyjęciu zupy z lodówki (powinna być przykryta) zagotuj ją. Nawet w lodówce bakterie wytwarzają przetrwalniki, które mogą wywołać chorobę.
O tym pamiętaj. Najlepiej, by maluszek dostawał dania gotowe lub świeżo ugotowane. Jeśli zdarzy ci się karmić bezpośrednio ze słoika, po paru godzinach pozostałą część potrawy wyrzuć (nie nadaje się do podania dziecku nawet po przegotowaniu).

Czy dawać jedzenie prosto z lodówki?
Nie. Posiłki małego dziecka powinny być ciepłe lub mieć temperaturę pokojową. To nie tylko kwestia smaku, chociaż prawdą jest, że małe dzieci nie przepadają za chłodnym jedzeniem. Przede wszystkim ciepłe dania są łatwiejsze do strawienia. Organizm nie marnuje bowiem energii, by ogrzać to, co trafiło do żołądka.
O tym pamiętaj. Chłodne płyny (małymi porcjami) podawaj jedynie wtedy, gdy dziecko wymiotuje. Ciepłe nasilają odruch wymiotny.

Kiedy przygotować kaszę na sypko?
Możesz w ten sposób ugotować maluchowi kaszę krakowską, gryczaną lub drobną jęczmienną, gdy będzie już miał 11–12 miesięcy. Zawsze podawaj ją jednak z czymś „mokrym”, np. sosem warzywnym lub kefirem. Kasza nie może też być zbyt twarda, a więc gotuj ją dłużej niż dla siebie. Miękką i „wilgotną” trudniej jest się dziecku zakrztusić.
O tym pamiętaj. Możesz też przyrządzić niemowlakowi kaszę na gęsto. Przed podaniem jej w takiej postaci koniecznie dobrze ją wymieszaj i sprawdź jej temperaturę. Bądź ostrożna, bo gęsta kasza bardzo długo zachowuje ciepło! I jeszcze jedno... Nie podawaj malcowi sypkich i chrupiących płatków kukurydzianych (łatwo się nimi zakrztusić) ani płatków czy kulek śniadaniowych rozmoczonych w mleku (przyklejają się do podniebienia).
Redakcja poleca: Czy ty też popełniasz te błędy w karmieniu niemowląt? Najnowsze badanie IMiD [WIDEO]
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że wciąż nie wiemy, jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami. I choć jest nieco lepiej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 roku, to rodzice nadal popełniają błędy. Sprawdź, czy i ty ich nie popełniasz.
Doładuj
Przeładuj