GRY
 
 

Dr Olchowik: dokąd jechać na wakacje z alergikiem

Gdzie jechać na wakacje z dzieckiem uczulonym na pyłki, pleśnie, roztocza? Jak zabezpieczyć się przed tym, by wyjazd nie skończył się zaostrzeniem choroby albo nawet pobytem w szpitalu - wyjaśnia specjalista alergolog.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog
mama, niemowlę, lato
Czyste powietrze, woda wiatr i spokój, jaki daje przebywanie na łonie natury, pomagają leczyć alergię. Właśnie dlatego większość malców w czasie wakacji czuje się lepiej. Postaraj się więc tak zorganizować czas, by dziecko mogło spędzić jak najwięcej czasu poza miastem. Warto jednak wiedzieć, co mały alergik może robić na wakacjach, a czego nie powinien. Na pytania rodziców odpowiada dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog i pulmonolog

Synek jest uczulony na roztocza. Wyjechaliśmy nad morze. Na plaży wszystko jest w porządku, ale w nocy malec ma zatkany nosek. Dlaczego? Czy coś teraz pyli?

Być może w pokoju, w którym mieszkacie, jest coś, co dziecko uczula. Nawet na wakacjach trzeba dbać o to, by tam, gdzie on śpi, nie było dywanów, zasłon, pościeli z pierza. Warto zabrać na wakacje środek przeciw roztoczom (np. Allergoff, Acarosan) i spryskać nim łóżko.
Można też przesłać łóżko, a najlepiej całe mieszkanie wodą z dodatkiem octu – to dobry sposób na pozbycie się roztoczy.
Przyczyną nocnego kataru może być też uczulenie na pyłki traw. Aby w pokoju było ich mniej, otwieraj okna tylko w nocy, nad ranem oraz po deszczu – wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. W ciągu dnia staraj się jak najwięcej przebywać z dzieckiem nad morzem: powietrze jest tam nasycone składnikami morskiej wody, które leczą drogi oddechowe małego alergika. Niech bawi się na plaży, spaceruje, kąpie. W ten sposób wzmacnia układ odpornościowy, który potem łatwiej da sobie radę z atakiem alergenów.

Asia dostaje na dworze kataru – podejrzewam, że to z powodu pylących pyłków. Pewnie lepiej nie wychodzić z nią na spacer?

Wychodzić. Gdy jednak dziecko ma silną alergię na pyłki, które teraz pylą, konieczna jest wizyta u lekarza. Doradzi, jakie środki podawać. Na spacer oprócz chusteczek do nosa warto zabierać wodę w butelce i sprej do nosa z wodą morską (jeśli dziecko nagle dostanie silnego kataru, pomożesz mu, przemywając buzię wodą i wpsikując do nosa wodę morską).
Po powrocie do domu najlepiej wykąpać dziecko (lub zrobić prysznic), aby usunąć pyłki, i przebać w inne ubranie. Jeśli katar nie mija, trzeba podać lek antyhistaminowy, likwidujący objawy alergii.

Czytaj też: Niebezpieczne objawy alergii

Lekarz zapisał córeczce Zyrtec. Ale czy ona może go brać codziennie? Nie zaszkodzi jej?

Nie. Jeśli dziecko ma katar alergiczny, w okresie silnych objawów trzeba mu pomóc. Lekarz zwykle zaleca leki antyhistaminowe. U niektórych dzieci mogą one jednak powodować senność. Gdyby tak się stało, konieczna jest wizyta u lekarza. Może zmienić lek na inny, który nie powoduje takich objawów.

Czy przy alergicznym katarze mogę podawać Nasivin?

To dobry lek obkurczający śluzówkę nosa. Zmniejsza katar. Jednak długie stosowanie tego typu leków uszkadza śluzówkę nosa, w wyniku czego może się pojawić tzw. katar polekowy. Jeśli dziecko ma silny katar uczuleniowy, lekarz zaleci mu specjalne preparaty antyalergiczne (na receptę).

Czytaj też: To katar alergiczny czy wirusowy? Jak odróżnić, jak leczyć 

Warto zakraplać preparaty zawierające wodę morską?

Tak, nawilżają one nos, wypłukują alergeny, ułatwiają pozbycie się wydzieliny. Pomagają przy katarze siennym, ale one same go nie wyleczą.

Lekarz obiecywał, że nad morzem skóra synka będzie wyglądać ładniej. A on znów ma krostki. Dlaczego? Nic nie zmieniałam w jego diecie!

Przyczyną może być za ciepłe ubieranie dziecka. Przepocenie często bowiem nasila zmiany skórne. Najlepiej zakładać dziecko ubrania z czystej bawełny, bez domieszek tworzyw sztucznych. I nie ubierać go zbyt ciepło. Zwłaszcza że malec pewnie wciąż jest w ruchu.

Dwuletni synek często dostaje wysypki po wypiciu mleka. Jednak latem stan jego skóry się poprawia. Czy mogę mu dać jogurt, mleczne lody?

Nie. Latem skóra małego alergika zwykle wygląda dużo ładniej. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi przebywanie na świeżym powietrzu. Lepiej jednak nie wprowadzać do jadłospisu dziecka dań, które go uczulały. Mogłoby to pogorszyć stan skóry po powrocie z wakacji.

Zobacz też: Lista produktów zakazanych u dzieci z alergią na mleko
Redakcja poleca: Czy AZS idzie zawsze w parze z alergią?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat AZS, to zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Doładuj
Przeładuj