Bezpieczeństwo dzieci w domu: 15 zasad, których musisz przestrzegać

By zadbać o bezpieczeństwo dzieci w domu, warto stosować różne zabezpieczenia, takie jak blokady, zaślepki i osłonki, a drobne i niebezpieczne przedmioty trzymać poza zasięgiem dziecka. Do 3/4 wypadków z udziałem dzieci dochodzi właśnie w domu.

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Dom, w którym mieszka małe dziecko, musi być bezpieczny – to podstawa. Czasami jednak myślimy, że wystarczy, że będziemy mieć dziecko na oku, żeby zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi. Nic bardziej mylnego! Osłonki na meble, zabezpieczenia gniazdek czy przymocowanie komody do ściany są niezwykle ważne, by podnieść poziom bezpieczeństwa dziecka w domu. Przedstawiamy 15 zasad, które powinien znać i stosować każdy rodzic.
Z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Badań i Innowacji na zlecenie firmy Marko, we współpracy z serwisem Zabawkowicz.pl, wynika, że aż 75% wypadków, w wyniku których dzieci wymagały interwencji lekarskiej, wydarzyło się w domu.

Bezpieczeństwo dzieci w domu: 15 ważnych zasad

Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci w domu, trzeba stosować się do następujących zaleceń:
 1. Trzymaj baterie poza zasięgiem dziecka połknięcie baterii może grozić poważnymi konsekwencjami, kalectwem, a nawet śmiercią. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy.
 2. Upewnij się, że małe lub ostre przedmioty, np. spinacze, guziki, pinezki, są schowane – dziecko może je połknąć, włożyć do nosa lub ucha, zadławić się lub skaleczyć się nimi. 
 3. Nie trzymaj sprzętu elektronicznego i kabli na wierzchu – aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci w domu, ucz je, że nie służą one do zabawy.
 4. Zawsze mocuj meble do ścian – ciągle słyszy się o wypadkach z komodami i regałami przewracającymi się na dzieci. Pamiętaj, że dzieci uwielbiają się wspinać! Zabezpiecz też kanty mebli (stołów, niskich szafek itd.).
 5. Używaj zaślepek do gniazdek elektrycznych oraz innych zabezpieczeń i blokad. 
 6. Zamontuj osłonkę na kuchenkę i blokadę do drzwiczek piekarnika. Dzieci często ściągają na siebie garnki z gotującymi się potrawami.
 7. Zamontuj bramkę zabezpieczającą wejście na schody. Dzieci uwielbiają wspinanie się po nich, ale często dochodzi przez to do poważnych wypadków. Montaż bramki jest łatwy i szybki, a może znacząco poprawić bezpieczeństwo dzieci w domu.
 8. Załóż blokady na okna i drzwi balkonowe, tak by dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć.
 9. Podczas kąpieli dziecka używaj maty antypoślizgowej – wanna i brodzik są śliskie, łatwo o poważny wypadek.
 10. Zabezpiecz sznury od rolet i żaluzji - częste wypadki domowe dzieci związane są z zaplątaniem się w te sznury i uduszeniem lub powieszeniem na nich.
 11. Zabezpiecz dywany i chodniki taśmą lub matą antypoślizgową.
 12. Środki chemiczne i detergenty trzymaj poza zasięgiem dziecka, wystarczy chwila nieuwagi, żeby dziecko – skuszone kolorowym opakowaniem – dostało się do zawartości i połknęło ją. 
 13. Wszystkie lekarstwa, także te stosowane na co dzień, muszą się znajdować z dala od dzieci.
 14. Uwaga na wrzątek w czajniku i w kubku. Do wypadku często dochodzi, kiedy dziecko pociągnie za obrus, na którym stoi gorąca herbata czy kawa.
 15. Upewnij się, że nie masz w domu trujących roślin

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy