bezpieczny dom
fot. Marko

Bezpieczny dom małego dziecka

Zdawać by się mogło, że to zwykła zabawa. Ale dla dziecka to coś więcej – to jedna z wielu cennych lekcji. W ten sposób poznaje świat, uczy się i rozwija nowe umiejętności. Ty natomiast musisz zapewnić mu bezpieczeństwo. Jak? Podpowiadamy.
bezpieczny dom
fot. Marko

Twoje dziecko już od pierwszych dni intensywnie uczy się i odkrywa nowe rzeczy. To, co dla ciebie jest „podręcznikowym rozwojem”, dla niego jest ekscytującym doświadczeniem. Poznaje swoje własne ciało, uczy się, co robić, by jego potrzeby były spełnione. Poznaje nowe smaki, dźwięki, kształty i każdego dnia rozwija nowe umiejętności. Pierwsze lata życia dziecka to wyjątkowo intensywny okres także dla rodzica, któremu co i rusz serce podchodzi do gardła – tak, głównie ze strachu. Że zaraz coś mu się stanie, zaraz się zadławi, spadnie, włoży gdzieś palce, uderzy głową… Takich myśli w ciągu jednej godziny w głowie rodzica rodzą się dziesiątki. Rodzicielskiego strachu nie da się wyeliminować z codziennego życia, ale warto go redukować do minimum. Idealne sprawdzą się gadżety, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo, a rodzicom… nieco świętego spokoju. 

Mały odkrywca

Każde dziecko jest inne, choć wszystkie łączy kilka wspólnych cech – są niesamowicie ciekawe świata. Jedne mogą być bardziej odważne, inne nieco powściągliwe. Jedne wolniej przekonują się do nowych smaków czy zabawek, inne szybko znajdują zastosowanie dla kuchennej trzepaczki. Każde z nich (wolniej lub szybciej) będzie jednak chciało więcej i więcej wrażeń – doznań, smaków, przygód, siniaków. Można jednak spróbować podzielić dzieci na pewne grupy i pod tym kątem szukać bezpiecznych rozwiązań. Twoje dziecko jest szperaczem, sprinterem czy miłośnikiem podróży? A może masz w domu prawdziwy wulkan energii? Spokojnie, nie musisz mieć oczu dookoła głowy. Zapraszamy na szybki przegląd dziecięcych osobowości.

Szperacze i głodomory

Szafki, szuflady, kredensy, komody, zapomniany odtwarzacz VHS – wszędzie wcisną swoje małe rączki, żeby tylko znaleźć coś ciekawego i sprawdzić, czy nadaje się do jedzenia. Zdawać by się mogło, że wystarczy, by wszystko zniknęło z pola widzenia. Błąd, będą szukać, aż znajdą. Niestety, to tak nie działa. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zablokowanie wszelkich szafek i szafeczek. Powszechnie wiadomo, że maluchy potrafią szybko rozpracować zwykłe blokady, dlatego musisz zaopatrzyć się w coś naprawdę solidnego. Skomplikowanym, ale jednocześnie wyjątkowo elastycznym zamknięciem jest magnetyczne zamknięcie blokujące z kluczem. Warto kupić też zabezpieczenia do gablot szklanych i blokadę szafek skrzydłowych.  

Złote rączki

Tu coś się kręci, a tamto chyba nie działa… Maluch chętnie sprawdzi, czy może pomóc. Co z pewnością przykuje jego uwagę? Kuchenka gazowa. Urządzenie, które spędza sen z powiek wielu rodziców. Zamiast wymieniać ślubny sprzęt AGD, kup żaroodporną osłonę na pokrętła od kuchenki. Dla miłośników sprzętów RTV przygotuj taśmy zabezpieczające i stabilizujące dla telewizorów z płaskim ekranem. Nawet jeśli twoje dziecko jeszcze nie zainteresowało się widokiem z oknem, warto rozważyć zaślepki skracające sznurki od żaluzji.

Sprinterzy i kaskaderzy

Trudno teraz wskazać tego, który powiedział, że dzieci „uczą się chodzić”. One nie uczą się chodzić, one od razu biegają i co gorsza – nie potrafią same się zatrzymać. Mało? Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, jeśli w waszym domu są schody. Gdy dziecko zaczyna się przemieszczać (choćby raczkując) i stawać przy meblach, to ostatni dzwonek, by kupić osłonki na wszystkie kanty, ostre krawędzie i bramki. Te ostatnie dostępne są w różnych wariantach. Możesz wybrać wyższe lub niższe (nawet ponad 1 m), szersze i węższe. Dosłownie – nie ma takiej przestrzeni, której nie mogłabyś odgrodzić.

Poszukiwacze mocnych wrażeń

Ten typ maluchów zasługuje na szczególną uwagę. Nie zainteresuje się zwykłą szufladą. Jego uwagę przykuje ta, przy której zawsze stoisz i grozisz palcem, tłumacząc, że nie wolno jej dotykać. By odwrócić twoją uwagę, zajmie się kontaktem – a nuż coś uda się wcisnąć w te dziwne otwory. W parku lub galerii handlowej, spacerując pod twoim czujnym okiem, szybko wykorzysta moment, gdy odwrócisz głowę, gdy dać nogę i zniknąć z twoich oczu. Mając w domu takiego gagatka, musisz zaopatrzyć się w trzy rzeczy: zamknięcie elastyczne z szyfrem (jeśli odblokuje, natychmiast zapisuj od razu do liceum), zaślepki do gniazd sieciowych z kluczem (szach mat!) i opaskę na nadgarstek dziecka, za którą możesz je trzymać w miejscach publicznych.

Pływacy i czyściochy

Większość maluchów uwielbia zabawy w wodzie i nie mówimy tu o plaży czy basenie. Zwykła wanna też zrobi furorę. To, o czym musisz pamiętać, to termometr do wody i antypoślizgowe podkładki do wanny. Rozwiązaniem idealnym będzie mata z czujnikiem ciepła. Pamiętajmy, że codzienna higiena to nie tylko kąpiele, ale też niektóre zabiegi, jak np. obcinanie paznokci. Czynność ta na ogół bardziej stresuje dorosłych niż dzieci, dlatego warto kupić cążki z lupą lub obcinacz ze specjalnym uchwytem.  

Miłośnicy podróży

Jazda samochodem bywa stresująca zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nieustanne odwracanie się i zerkanie na dziecko jest bardzo niebezpieczne, dlatego niezbędnym gadżetem młodego rodzica jest lusterko, dzięki któremu można oglądać malca, bez odwracania głowy. Żeby podróż odbywała się w komfortowych warunkach, konieczne może okazać się też zamontowanie rolet w oknach. My, dorośli, doskonale wiemy, jak denerwujące bywa słońce, dlatego zbawienne będą przeciwsłoneczne rolety. Parkowanie auta wielu osobom stwarza problemy. Jeśli na pokładzie mamy płaczące dziecko sytuacja staje się jeszcze bardziej nerwowa. Super, jeśli nasz samochód wyposażony jest w czujniki parkowania. Jeśli nie, nic straconego. Wiecie, że istnieją czujniki, które można samodzielnie zamontować? 

…i przebiegły rodzic

Dzieci są nieobliczalne, to fakt. Ale sprytny rodzic zawsze jest dwa kroki przed dzieckiem i potrafi przewidzieć przeróżne sytuacje. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety. Wydają się one zbędne zanim je kupimy. Później jednak okazuje się, że nie da się bez nich żyć. Pierwszy przykład? Elektroniczne nianie. Dziś można spokojnie podglądać dziecko nie tylko w czasie snu, ale także podczas zabawy w drugim pokoju. Warto zwrócić też uwagę na oświetlenie szafek w pokoju dziecka. Kto odważy się zapalić górne światło, gdy dziecko dopiero co zasnęło? Idealnym rozwiązaniem będzie więc lampka meblowa, którą można łatwo zamontować w pokoju dziecka. Na koniec coś, o czym nikt nie myśli, dopóki nie zastanie swojego dziecka w łazience, gdy wrzuca różne cenne przedmioty do muszli – rewelacyjna i tania blokadaSpokojnie, ten czas minie. Przyjdą inne zmartwienia. Teraz najważniejsze, by twoje dziecko było bezpieczne. Pamiętaj, ty też kiedyś byłaś dzieckiem. 

Materiał powstał przy współpracy z: Marko

Zobacz także

Popularne tematy