bezpieczny dom
Marko
Pielęgnacja

Bezpieczny dom małego dziecka

Zdawać by się mogło, że to zwykła zabawa. Ale dla dziecka to coś więcej – to jedna z wielu cennych lekcji. W ten sposób poznaje świat, uczy się i rozwija nowe umiejętności. Ty natomiast musisz zapewnić mu bezpieczeństwo. Jak? Podpowiadamy.


Twoje dziecko już od pierwszych dni intensywnie uczy się i odkrywa nowe rzeczy. To, co dla ciebie jest „podręcznikowym rozwojem”, dla niego jest ekscytującym doświadczeniem. Poznaje swoje własne ciało, uczy się, co robić, by jego potrzeby były spełnione. Poznaje nowe smaki, dźwięki, kształty i każdego dnia rozwija nowe umiejętności. Pierwsze lata życia dziecka to wyjątkowo intensywny okres także dla rodzica, któremu co i rusz serce podchodzi do gardła – tak, głównie ze strachu. Że zaraz coś mu się stanie, zaraz się zadławi, spadnie, włoży gdzieś palce, uderzy głową… Takich myśli w ciągu jednej godziny w głowie rodzica rodzą się dziesiątki. Rodzicielskiego strachu nie da się wyeliminować z codziennego życia, ale warto go redukować do minimum. Idealne sprawdzą się gadżety, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo, a rodzicom… nieco świętego spokoju. 

Mały odkrywca

Każde dziecko jest inne, choć wszystkie łączy kilka wspólnych cech – są niesamowicie ciekawe świata. Jedne mogą być bardziej odważne, inne nieco powściągliwe. Jedne wolniej przekonują się do nowych smaków czy zabawek, inne szybko znajdują zastosowanie dla kuchennej trzepaczki. Każde z nich (wolniej lub szybciej) będzie jednak chciało więcej i więcej wrażeń – doznań, smaków, przygód, siniaków. Można jednak spróbować podzielić dzieci na pewne grupy i pod tym kątem szukać bezpiecznych rozwiązań. Twoje dziecko jest szperaczem, sprinterem czy miłośnikiem podróży? A może masz w domu prawdziwy wulkan energii? Spokojnie, nie musisz mieć oczu dookoła głowy. Zapraszamy na szybki przegląd dziecięcych osobowości.

Szperacze i głodomory

Szafki, szuflady, kredensy, komody, zapomniany odtwarzacz VHS – wszędzie wcisną swoje małe rączki, żeby tylko znaleźć coś ciekawego i sprawdzić, czy nadaje się do jedzenia. Zdawać by się mogło, że wystarczy, by wszystko zniknęło z pola widzenia. Błąd, będą szukać, aż znajdą. Niestety, to tak nie działa. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zablokowanie wszelkich szafek i szafeczek. Powszechnie wiadomo, że maluchy potrafią szybko rozpracować zwykłe blokady, dlatego musisz zaopatrzyć się w coś naprawdę solidnego. Skomplikowanym, ale jednocześnie wyjątkowo elastycznym zamknięciem jest magnetyczne zamknięcie blokujące z kluczem. Warto kupić też zabezpieczenia do gablot szklanych i blokadę szafek skrzydłowych.  

marko
Marko

Złote rączki

Tu coś się kręci, a tamto chyba nie działa… Maluch chętnie sprawdzi, czy może pomóc. Co z pewnością przykuje jego uwagę? Kuchenka gazowa. Urządzenie, które spędza sen z powiek wielu rodziców. Zamiast wymieniać ślubny sprzęt AGD, kup żaroodporną osłonę na pokrętła od kuchenki. Dla miłośników sprzętów RTV przygotuj taśmy zabezpieczające i stabilizujące dla telewizorów z płaskim ekranem. Nawet jeśli twoje dziecko jeszcze nie zainteresowało się widokiem z oknem, warto rozważyć zaślepki skracające sznurki od żaluzji.

marko
Marko

Sprinterzy i kaskaderzy

Trudno teraz wskazać tego, który powiedział, że dzieci „uczą się chodzić”. One nie uczą się chodzić, one od razu biegają i co gorsza – nie potrafią same się zatrzymać. Mało? Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, jeśli w waszym domu są schody. Gdy dziecko zaczyna się przemieszczać (choćby raczkując) i stawać przy meblach, to ostatni dzwonek, by kupić osłonki na wszystkie kanty, ostre krawędzie i bramki. Te ostatnie dostępne są w różnych wariantach. Możesz wybrać wyższe lub niższe (nawet ponad 1 m), szersze i węższe. Dosłownie – nie ma takiej przestrzeni, której nie mogłabyś odgrodzić.

marko
Marko

Poszukiwacze mocnych wrażeń

Ten typ maluchów zasługuje na szczególną uwagę. Nie zainteresuje się zwykłą szufladą. Jego uwagę przykuje ta, przy której zawsze stoisz i grozisz palcem, tłumacząc, że nie wolno jej dotykać. By odwrócić twoją uwagę, zajmie się kontaktem – a nuż coś uda się wcisnąć w te dziwne otwory. W parku lub galerii handlowej, spacerując pod twoim czujnym okiem, szybko wykorzysta moment, gdy odwrócisz głowę, gdy dać nogę i zniknąć z twoich oczu. Mając w domu takiego gagatka, musisz zaopatrzyć się w trzy rzeczy: zamknięcie elastyczne z szyfrem (jeśli odblokuje, natychmiast zapisuj od razu do liceum), zaślepki do gniazd sieciowych z kluczem (szach mat!) i opaskę na nadgarstek dziecka, za którą możesz je trzymać w miejscach publicznych.

marko
Marko

Pływacy i czyściochy

Większość maluchów uwielbia zabawy w wodzie i nie mówimy tu o plaży czy basenie. Zwykła wanna też zrobi furorę. To, o czym musisz pamiętać, to termometr do wody i antypoślizgowe podkładki do wanny. Rozwiązaniem idealnym będzie mata z czujnikiem ciepła. Pamiętajmy, że codzienna higiena to nie tylko kąpiele, ale też niektóre zabiegi, jak np. obcinanie paznokci. Czynność ta na ogół bardziej stresuje dorosłych niż dzieci, dlatego warto kupić cążki z lupą lub obcinacz ze specjalnym uchwytem.  

marko
Marko

Miłośnicy podróży

Jazda samochodem bywa stresująca zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nieustanne odwracanie się i zerkanie na dziecko jest bardzo niebezpieczne, dlatego niezbędnym gadżetem młodego rodzica jest lusterko, dzięki któremu można oglądać malca, bez odwracania głowy. Żeby podróż odbywała się w komfortowych warunkach, konieczne może okazać się też zamontowanie rolet w oknach. My, dorośli, doskonale wiemy, jak denerwujące bywa słońce, dlatego zbawienne będą przeciwsłoneczne rolety. Parkowanie auta wielu osobom stwarza problemy. Jeśli na pokładzie mamy płaczące dziecko sytuacja staje się jeszcze bardziej nerwowa. Super, jeśli nasz samochód wyposażony jest w czujniki parkowania. Jeśli nie, nic straconego. Wiecie, że istnieją czujniki, które można samodzielnie zamontować? 

…i przebiegły rodzic

Dzieci są nieobliczalne, to fakt. Ale sprytny rodzic zawsze jest dwa kroki przed dzieckiem i potrafi przewidzieć przeróżne sytuacje. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety. Wydają się one zbędne zanim je kupimy. Później jednak okazuje się, że nie da się bez nich żyć. Pierwszy przykład? Elektroniczne nianie. Dziś można spokojnie podglądać dziecko nie tylko w czasie snu, ale także podczas zabawy w drugim pokoju. Warto zwrócić też uwagę na oświetlenie szafek w pokoju dziecka. Kto odważy się zapalić górne światło, gdy dziecko dopiero co zasnęło? Idealnym rozwiązaniem będzie więc lampka meblowa, którą można łatwo zamontować w pokoju dziecka. Na koniec coś, o czym nikt nie myśli, dopóki nie zastanie swojego dziecka w łazience, gdy wrzuca różne cenne przedmioty do muszli – rewelacyjna i tania blokada

marko
Marko


Spokojnie, ten czas minie. Przyjdą inne zmartwienia. Teraz najważniejsze, by twoje dziecko było bezpieczne. Pamiętaj, ty też kiedyś byłaś dzieckiem. 

Materiał powstał przy współpracy z: Marko

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA