dziecko na rowerze
fot. Fotolia

Na co zwrócić uwagę, kupując rower dla dziecka?

Odpowiednie zabezpieczenia regulacji siodełka czy osłony na łańcuch – czy wiesz na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dziecku rower? Zobacz infografikę.
Aleksandra Sobieraj
dziecko na rowerze
fot. Fotolia
Inspekcja Handlowa skontrolowała rowery dla najmłodszych. Celem była ocena bezpieczeństwa m.in. rowerów dziecięcych oraz usunięcie z rynku produktów niebezpiecznych. Działania Inspekcji Handlowej objęły 65 przedsiębiorców - u 29 z nich wykryto nieprawidłowości. Kontrola została przeprowadzona w ośmiu województwach i dotyczyła głównie sklepów detalicznych i wielkopowierzchniowych. 

Co wykryli inspektorzy?

Inspektorzy sprawdzili 280 partii produktów dla dzieci. Wątpliwości wzbudziło 28 proc. Wady konstrukcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dotyczyły 9 proc. rowerów. Problemem w rowerach dziecięcych były:
  • ostre krawędzie elementów mocujących
  • zastosowanie mechanizmów, które umożliwiają regulację bez użycia narzędzi (np. siodełka dziecięce powinny być mocowane za pomocą śruby)
  • nieprawidłowe funkcjonowanie części ruchomych roweru (np. brak swobodnego skrętu kierownicą w obie strony o co najmniej 60 stopni). 
Zobacz też: Z dziećmi na rowery - porady policjanta
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszy rowerek dla dziecka (video)
Jaki rowerek będzie najlepszy dla twojego dziecka? Rower biegowy czy trójkołowy – sprawdź, jaki wybrać.

Czy rowerki były dobrze oznakowane?

23 proc. skontrolowanych produktów było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców to niepełne informacje w instrukcji użytkowania oraz brak oznaczeń lub ostrzeżeń na produkcie. Pozytywne jest jednak to, że w porównaniu do poprzednich lat przedsiębiorcy lepiej radzą sobie ze znakowaniem rowerów i odpowiednią informacją.

Pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, możesz skontaktować się z Inspekcją Handlową lub  Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.

Na podstawie: materiały UOKiK

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy