noworodek, sen
fot. Panthermedia

Bezpieczny sen niemowlęcia - 10 ważnych wskazówek

Czy śpiące dziecko można zostawić samo w domu? Czy w łóżeczku niemowlęcia może być poduszka? A pluszak? W jakiej pozycji kłaść niemowlę, by było bezpieczne podczas snu? O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Beata Turska
noworodek, sen
fot. Panthermedia

1. Bądź blisko

Dzięki temu będziesz mogła szybko zareagować jeśli twoja pociecha obudzi się w nocy przestraszona albo pojawią się inne problemy.  
W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecko będzie się czuło lepiej śpiąc w tym samym pokoju, co ty.
Jeśli  jest chorowite a także wówczas, gdy masz duże mieszkanie (i będąc np. w kuchni nie słyszysz, co się dzieje w pokoju dziecinnym), możesz skorzystać z elektronicznej niani, która da ci znać, jeśli coś będzie nie tak.
Rodzicom wcześniaków i niemowląt, które mają kłopoty z oddychaniem zaleca się czasem stosowanie monitorów oddechu.

Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

2. Wywietrz sypialnię

Świeżym powietrzem łatwiej oddychać. Zbyt suche i ciepłe wysusza, a przez to osłabia drogi oddechowe. Temperatura w sypialni niemowlaka nie powinna być zbyt wysoka (ok. 20 stopni), a łóżeczku nie może stać blisko kaloryfera

Przeczytaj także: Dlaczego dziecko nie chce spać?

3. Zabierz poduszkę

Poduszki, puchate kołderki  i  duże pluszaki to zagrożenie – jeśli niemowlę wtuli w nie buzię,  może mieć kłopoty z oddychaniem.
Niemowlęciu wystarczy dość twardy materacyk i lekka kołderka albo śpiworek do przykrycia.

4. Uważaj na sznurki 

W pobliżu łóżka nie powinno być żadnych sznurków, kabli i innych rzeczy tego typu. Troczki od ubranek albo osłon na łóżeczko muszą być na tyle krótkie, by malec nie mógł oplątać nimi nawet nadgarstka.

5. … i drobne przedmioty

Regularnie sprawdzaj, czy w łóżeczku nie pojawiły się przypadkiem jakieś drobne przedmioty, np. zakrętka od tubki z maścią przeciw odparzeniom,  czubek plastikowego pojemniczka po soli fizjologicznej, oderwany od piżamki guziczek itd. Połknięcie takiego drobiazgu mogłoby być niebezpieczne.

6. Ułóż dziecko na pleckach albo boku

Niemowlę powinno spać na wznak albo na boku, podparte zwiniętym w rulon kocykiem. Na brzuszku może leżeć wyłącznie  pod okiem rodziców, ponieważ - jak dowodzą badania - spanie w tej pozycji zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej.

7. Uważaj, żeby dziecko nie spadło

Choć w zasadzie 2-3 miesięczny malec nie potrafi  sam się przemieszczać, nigdy nie wiadomo kiedy wykona swój pierwszy w życiu obrót.  Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka na niezabezpieczonym tapczanie. Jeśli chcesz, by tam spało, oddziel je od krawędzi zrolowaną kołdrą.

8. Nie wpuszczaj do sypialni zwierząt

Niemowlę może mieć uczulenie na sierść, a poza tym zwierzę to tylko zwierzę. Nawet najspokojniejszego psa może zaintrygować wystająca spomiędzy szczebelków rączka a kot może mieć ochotę na spanie z dzieckiem „nos w nos.”

9. Nie pal w domu

Bierne palenie niszczy drogi oddechowe i może doprowadzić do poważnych kłopotów z oddychaniem. Dlatego nigdy nie pal w domu i nie pozwalaj na to innym.  Palenie w innym pomieszczeniu nie jest żadnym rozwiązaniem – dym roznosi się po całym mieszkaniu.

10. Jeśli chcesz, śpij z dzieckiem, ale...

Wtulony w mamę czy tatę niemowlak czuje się bezpiecznie i dzięki temu śpi spokojniej. Łatwiej go w nocy nakarmić, dzięki czemu wyspać może się także mama. Trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad.
Nie zabieraj malca do łóżka jeśli:

  • śpisz jak kłoda (bardzo głęboko, nie reagując na bodźce)
  • śpisz niespokojnie (przewracasz się z boku na bok, zrywasz w środku nocy itd)
  • palisz papierosy
  • piłaś alkohol
  • bierzesz silne leki

Tekst: Beata Turska
Konsutacja: dr.n.med. Małgorzata Czyżewska, Konsultant Wojewódzki ds Neonatologii, Klinika Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Polecamy: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać? Wyjaśnia specjalista.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy