GRY
 
 

Gdzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej?

Nie masz pieniędzy, a potrzebujesz porady prawnej ? Sprawdź, gdzie znajdziesz bezpłatną pomoc prawną.

prawo, Temida, bezpłatne porady prawne
fot. Fotolia
Ceny porad prawnych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników (m.in. nakładu pracy, stopnia złożoności sprawy czy terminu wykonania usługi). Można jednak przyjąć, że za jednorazową poradę prawną należy zapłacić 100 zł, a na przykład za sporządzenie pisma do sądu około 150 zł.
Nie wszystkich stać na taki wydatek. Takie osoby muszą poszukać instytucji, które nieodpłatnie udzielają porad. Sprawdź, gdzie znajdziesz bezpłatną pomoc prawną.

Bezpłatne porady prawne

O pomoc prawną – bez konieczności uiszczenia opłaty – możesz poprosić w poradniach prawnych (tzw. kliniki prawa) działających przy wydziałach prawa na wyższych uczelniach (od października do maja). Ich adresy możesz znaleźć na stronie Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych (www.fupp.org.pl, zakładka kliniki prawa). Z takiej pomocy mogą skorzystać osoby w trudnej sytuacji materialnej.
Konsultacje prawne udzielane są podczas bezpośredniego spotkania (porad nie udziela się telefonicznie). Na spotkanie można się jednak umówić telefonicznie (warto wtedy zapytać, czy wymagane są dokumenty potwierdzające trudną sytuację materialną, np. zaświadczenie o zarobkach, odcinek emerytury).
Bezpłatną pomoc prawną można również otrzymać w biurach porad obywatelskich. W Polsce jest ich kilkadziesiąt – pełna lista adresowa zamieszczona jest na stronie www.zbpo.org.pl. Informacje o biurach można również otrzymać ze Związku Biur Porad Obywatelskich  (tel.: 22 622 55 53–54).  
Pomoc prawną można również otrzymać w poradniach prawnych, działających przy parafiach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Radomiu, Częstochowie.  Są to poradnie prowadzone przez Fundację Academia Iuris. Informację o godzinach otwarcia można znaleźć na stronie www.academiaiuris.pl/poradnia-prawna  lub dzwoniąc pod numer 22 498 72 30. Poradnie nie udzielają porad mailowo lub telefonicznie; wymagany jest kontakt osobisty.
Raz w roku bezpłatnych porad prawnych udziela również Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Notarialna (w 2015 r. taki dzień przypadał w kwietniu).

Ważne! Nie zapomnij wziąć ze sobą dokumentów (lub ich kserokopii) sprawy, na temat której chcesz zasięgnąć porady.

Uwaga! Od 1 stycznia 2016 r. osoby niezamożne, starsze, które ukończyły 65. rok życia, kombatanci, weterani, posiadacze Kartę Dużej Rodziny, ofiary klęsk żywiołowych oraz osoby młode do 26. roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Gwarantuje im to ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Warto przeczytać: Władza rodzicielska po rozwodzie – kto rozstrzyga w tej sprawie?
Redakcja poleca: Dlaczego dzieci w Polsce w XXI wieku nie otrzymują pomocy medycznej na czas i umierają rodzicom na rękach?! [WIDEO]
- Nie może być tak, że chore, walczące o życie dziecko - bo o takich przypadkach słyszy się w mediach - odbijało się od zamkniętych drzwi placówki medycznej, czy nieżyczliwego lekarza, czy pani w rejestracji. Opieka medyczna zbyt często zawodzi powodując, że dziecko opuszcza ten świat - mówi prof. Alicja Chybicka

Pomoc prawna z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego

Prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym i opiekuńczym pomogą ci w sprawach, takich jak: rozwód, alimenty, władza rodzicielska. Bezpłatnej pomocy prawnej mogą ci udzielić prawnicy z Fundacji Centrum Praw Kobiet (Warszawa, ul. Wilczej 60/19; placówki Centrum są również w Gdańsku, Wrocławiu czy Łodzi)). Na spotkanie z prawnikiem można się umówić telefonicznie (22 622 25 17) lub mailowo (porady.prawne@cpk.org.pl).
Pomoc prawną można również znaleźć w powiatowych centrach pomocy rodzinie. Adresy takich placówek powinny być dostępne w starostwie lub w ośrodkach pomocy społecznej. Można je również znaleźć w internecie, korzystając z bazy zamieszczonej na stronie www.bazy.ngo.pl.
Jeśli doświadczasz przemocy, skontaktuj się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Zadzwoń pod numer: 22 668 70 00.

Porady z zakresu prawa pracy

Jeśli masz problemy w pracy, możesz zasięgnąć porady prawnej w Państwowej Inspekcji Pracy. Jej oddziały mieszczą się kilkudziesięciu miastach w Polsce. Ich adresy i telefony znajdziesz na stronie www.bip.pip.gov.pl/pl/bip/porady_wszystkie.
Pomocy możesz również szukać w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Antymobbingowym (adres: ul. Warzywnicza 10/C/7, 80-838 Gdańsk, tel.: 58 301 98 72, 795 159 795; e-mail: osa_stowarzyszenie@wp.pl).  Z przedstawicielami stowarzyszeniami można spotkać się bezpośrednio w czwartki w godz. 17–19 lub porozmawiać telefonicznie codziennie w godz. 9-22.

Prawa pacjenta – gdzie szukać pomocy?

Jako pacjenci mamy swoje prawa i powinniśmy pilnować, by je respektowano. Jeśli jednak zostaną naruszone mamy prawo domagać się sprawiedliwości.
Poradę prawną w sprawie łamania praw pacjenta lub błędu lekarskiego możesz otrzymać w biurze Rzecznika Praw Pacjenta, dzwoniąc na ogólnopolską bezpłatną infolinię 800 190 590 (czynna w godz. 9-21) lub wysyłając maila na adres: sekretariat@bpp.gov.pl. Można również skorzystać z gotowego formularza na stronie www.bpp.gov.pl.
Taką skargę możesz również złożyć do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Niestety – w tym przypadku – musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami: koszt wniosku, który należy złożyć to 200 zł.

Ważne! Skargę dotyczącą łamania praw pacjenta możesz również złożyć u ordynatora szpitala lub u kierownika przychodni, w której do takiego incydentu doszło.

Polecamy: Czy znasz już Kartę Praw Dziecka-Pacjenta?

Artykuł przygotowany na podstawie tekstu Alicji Hass "Gdzie znaleźć darmowego prawnika" opublikowanego w magazynie "Przyjaciółka".
Doładuj
Przeładuj