poród
fot. Fotolia

Ministerstwo wyjaśnia sprawę znieczulenia przy porodzie. Będzie czy nie?

Ministerstwo najpierw obiecywało, że każda kobieta będzie mogła mieć bezpłatne znieczulenie do porodu, potem że nie, bo ból można znieść np. dzięki... rozmowie z psychologiem. To w końcu będzie bezpłatne znieczulenie czy nie? Jakie są ostateczne decyzje ministra?
Katarzyna Pinkosz
poród
fot. Fotolia
Wprowadzenie bezpłatnego znieczulenia przy porodzie obiecał poprzedni minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Od lipca 2015 roku znieczulenie powinno być bezpłatne już we wszystkich szpitalach. Jednak wiceminister Cezary Cieślukowski oświadczył, że znieczulenie "nie może być czynnością wykonywaną na zamówienie" każdej kobiety i mówił o alternatywnych metodach zniesienia bólu porodowego, jak... rozmowa z psychologiem.
Czytaj też: Na ból porodowy pomoże psycholog. Szokująca rewolucja Ministerstwa Zdrowia

Po krytyce, z jaką spotkały się te wypowiedzi, minister zaczął je dementować. To w końcu będzie bezpłatne znieczulenie dla każdej kobiety czy nie? Zapytaliśmy  o to w Ministerstwie Zdrowia.

Będzie poród w bólu czy ze znieczuleniem?

Czy każda kobieta, która będzie chciała mieć znieczulenie przy porodzie, dostanie znieczulenie? - zapytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia. Okazuje się, że aktualnie trwają prace, które mają na celu wydanie rozporządzenia w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Bezpłatne znieczulenie do porodu będzie, ale... nie zawsze! Ministerstwo odpowiada tak:
W związku z popularyzowanym w mediach terminem "znieczulenie na życzenie" podczas porodu informujemy, że decyzja o sposobie prowadzenia porodu, w tym także zastosowania znieczulenia będącego elementem świadczenia, należy do lekarza.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy:
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest zabiegiem inwazyjnym,  musi być wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie może to być zabieg, którego można sobie zażyczyć bez wcześniejszego sprawdzenia i określenia wskazań i sprawdzenia, czy nie występują przeciwwskazania.
Czytaj też: Prawdy i mity o bólu porodowym
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Znieczulenie pozostanie na papierze?

Powód medyczny, wskazywany przez ministerstwo, nie jest jedynym, dlaczego rodząca kobieta może nie dostać znieczulenia. Inny powód to brak anestezjologów i etatów dla nich w szpitalach.
W wielu szpitalach anestezjologów jest za mało. Jeśli lekarz w danym momencie będzie znieczulał chorego do operacji, nie zostawi go i nie pójdzie do kobiety, która zaraz będzie rodzić. Jeśli szpital nie zatrudni wystarczającej liczby anestezjologów, to co prawda będzie gwarancja bezpłatności znieczulenia przy porodzie, ale pozostanie ono prawem kobiety wyłącznie na papierze.
Decydując się na wybór szpitala, w którym chce się rodzić, warto wcześniej zapytać, czy rodząca kobieta rzeczywiście będzie miała możliwość otrzymania bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.
Czytaj też: Poród może boleć mniej
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy