GRY
 
 

Wyspać się w ciąży – to jest możliwe

Długotrwałe zaburzenia snu rodzą stres, który źle oddziałuje na płód. Dlatego przy bezsenności warto szukać pomocy lekarza.

kobieta, łóżko, sen

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie skarżyłaś się na bezsenność, teraz może cię ona dopaść. A przecież sen jest w okresie ciąży bardzo ważny – przekonuje dr n. med. Szymon Niemcewicz, lekarz psychiatra, specjalista medycyny snu. Zobacz, co pomaga w zasypianiu.

10 sposobów na bezsenność

  1. Zrezygnuj z używek – zakłócają sen. W ciąży niewskazane są: kawa i czarna mocna herbata (nie pij ich zwłaszcza na 1-2 godziny przed snem), a także papierosy oraz alkohol. Czytaj więcej: Używki w ciąży
  2. Godzinę przed snem zrelaksuj się: idź na krótki spacer, weź ciepły (nie gorący!) prysznic.
  3. Dobrze przewietrz mieszkanie. Temperatura w pokoju nie powinna wynosić więcej niż 21°C. Jeśli w sypialni jest zbyt duszno, a powietrze jest suche, może to powodować problemy z zaśnięciem, a także częste budzenie się.
  4. Wypij szklankę ciepłego mleka (zawiera aminokwasy, które mogą pomóc w zaśnięciu) lub herbaty z melisy.
  5. Przed położeniem się do łóżka zasuń zasłonki lub żaluzje. Nie przykrywaj się zbyt ciężką kołdrą.
  6. Pamiętaj, że łóżko służy do spania. Nie prowadź przed snem ekscytujących dyskusji z mężem, nie oglądaj telewizji, nie wykonuj czynności związanych z pracą zawodową.
  7. Wstań i wypij szklankę kakao, jeśli nie możesz zasnąć dłużej niż pół godziny. A po 15-20 minutach znów się połóż.
  8. Nie myśl o tym, że nie będziesz mogła zasnąć! To lęk przed bezsennością najczęściej powoduje kłopoty ze snem.
  9. Nie śpij na plecach. Powiększona macica naciska na pęcherz i naczynia krwionośne, utrudniając krążenie krwi i oddychanie.
  10. W ostatnim trymestrze ciąży staraj się spać na lewym boku. Pod prawe kolano możesz podłożyć jasiek albo poduszkę.
Redakcja poleca: 9 sposobów na bezsenność w ciąży [WIDEO]
Bezsenność w czasie ciąży jest szczególnie dokuczliwa w 3. trymestrze - duży brzuszek zaczyna przeszkadzać i dochodzą inne dolegliwości, które skutecznie utrudnają zasypianie. Oto 9 metod, które mogą ci pomóc.

Pierwszy trymestr – niełatwy początek

Jeśli jesteś w pierwszych miesiącach ciąży, prawdopodobnie nie masz problemów ze snem. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym okresie w Twoim organizmie. Być może często nawet w ciągu dnia odczuwasz nieodpartą potrzebę drzemki. Jeśli tylko jest to możliwe, połóż się na chwilę i prześpij. Organizm świetnie się wówczas regeneruje.
Niestety, niektóre przyszłe mamy już w tym okresie miewają problemy ze spaniem. Najczęstszym powodem jest stres, lęki o dziecko i o siebie.  Zobacz, w jakie masz sposoby na relaks w ciąży. Nocny wypoczynek może być też przerywany z powodu zwiększającego się ucisku na pęcherz moczowy. Kobiety w ciąży nieraz nawet po kilka razy muszą wstawać do toalety. Jedyna rada, to nie pić wieczorem dużej ilości napojów.

Polecamy: Kalendarz ciąży

Drugi trymestr – czas spokoju

Środkowe miesiące ciąży to najwspanialszy okres. Z jednej strony przyszłe mamy są pełne energii i radości, z drugiej – czują cudowny spokój i harmonię. Ruchy dziecka stają się bardzo wyraźne. Towarzyszące im niezwykłe doznania, szczęście, a jednocześnie brak dolegliwości wpływają korzystnie również na sen.

Trzeci trymestr – najtrudniejsze miesiące

Powiększający się ciężar ciała, a przede wszystkim duży brzuch, mogą powodować problemy ze spaniem. Często trudno wybrać wygodną pozycję do snu. Przewrócenie się z boku na bok sprawia problemy. Poza tym dziecko jest już duże, a jego ruchy silne i mogą budzić przyszłą mamę. Zdarza się, że maluch w ciągu dnia śpi, kołysany jej delikatnymi ruchami, a wieczorem rozpoczyna harce.
W tym okresie kobiecie w ciąży mogą również przeszkadzać pojawiające się skurcze nóg. Doraźnie pomóc może rozmasowanie bolącego mięśnia, ale o dolegliwości trzeba powiedzieć lekarzowi. Prawdopodobnie zaleci zażywanie magnezu oraz witamin z grupy B. Zobacz też, jak dbać o nogi w ciąży.
Jeśli kłopoty ze snem są spowodowane lękiem przed zbliżającym się porodem lub obawami o dziecko, przyszłej mamie na pewno pomoże rozmowa z lekarzem prowadzącym ciążę. Nic tak nie poprawia samopoczucia, jak zapewnienie specjalisty o tym, że bobas ma się dobrze.

Zobacz, jakie pytania dotyczące snu zadają przyszłe mamy

Doładuj
Przeładuj