ciąża, brzuch, ciężarna
fot. Meg Bitton

Bezwstydne ciężarne pokazują swoje brzuchy

Czy kobiety w ciąży powinny publicznie pokazywać swoje brzuchy?
Marta Kabulska
ciąża, brzuch, ciężarna
fot. Meg Bitton
- Bezwstydna? - rzuciła starsza kobieta pod nosem niby sama do siebie.
- A niby, czego ma się wstydzić? - pomyślałam, ale zanim zdążyłam coś powiedzieć, kobieta zniknęła, a ja zostałam z gonitwą myśli.

Czerwcowa sobota była wyjątkowo upalna. Co robią Warszawiacy, gdy żar leje się z nieba? Tłumnie podążają niczym pustynni wędrowcy w poszukiwaniu wody. Jezioro Zegrzyńskie w takie dni jak ten jest szczególnie oblegane. Ręcznik przy ręczniku, tak blisko, że ciężko gdzieś stopę postawić przechodząc obok, tłumy pływających dorosłych i dzieci tuż za znakiem "zakaz pływania" i przepełnione place zabaw, gdzie w oczekiwaniu na wolną huśtawkę (tak jak i toaletę) zdążysz zjeść obiad i odbyć po nim drzemkę.
Przechadzam się wśród roznegliżowanych ciał, które w większości wyglądają podobnie, gdy mój wzrok przyciąga jedno inne, wyróżniające się, znacznie pełniejsze, okrąglejsze. Niczym wzgórze znad ręcznika wznosi się ciążowy brzuch plażowiczki. Jest ... duży, wielki. Dla jednych jest zachwycający dla innych odrażający, czemu dają wyraz w komentarzach: "Bezwstydna!".

Zobacz też: Moja ciąża, mój brzuch – nie dotykaj, bo pójdziesz do więzienia

Ciążowy brzuch nie zawsze jest idealnie okrągły, czasem przecinają go liczne rozstępy, innym razem dzieli go pół ciemna linia, a niekiedy jego zwieńczeniem jest wypukły pępek. Ten okrągły domek dla dzieci przeważnie jest powodem do dumy przyszłych mam. Zmiany zachodzące w ciałach ciężarnych są widocznymi dowodami na posiadanie wewnętrznego lokatora.

Czy więc kobieta w ciąży ma prawo do eksponowania swojego brzucha?

Czy powinna nosić dwuczęściowe kostiumy? Czy bluzki podkreślające brzuch są ok, ale te, które go odkrywają już nie? Tak chyba właśnie przebiega granica akceptacji sporej części społeczeństwa. Komentarze w stylu "Powinna się wstydzić" sprawiają, że wiele kobiet kupując w ciąży kostium kąpielowy, kieruje się do działu wyłącznie z jednoczęściowymi. Są też kobiety, które działają na przekór nieprzychylnej części społeczeństwa i dzielą się ze światem zdjęciami takimi, jak to:

 

Rocked it.

Posted by Meg Bitton Photography on 12 czerwca 2015
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Czy kobiety w ciąży powinny publicznie pokazywać swoje brzuchy? - pisz w komentarzu

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy