Świeca do Chrztu Świętego
fot. AdobeStock

Jaką świecę wybrać dla dziecka, które przyjmuje sakrament Chrztu Świętego?

Świecy nie może jej zabraknąć podczas chrztu. Podobnie jak biała szatka, jest ważnym symbolem, kupowanym przez rodziców chrzestnych.
Dominika Bielas
Świeca do Chrztu Świętego
fot. AdobeStock
Jeżeli rodzice chcą, aby ich dziecko wychowywało się i dorastało w wierze katolickiej, zazwyczaj kilka miesięcy po urodzeniu maluszek przyjmuje swój pierwszy w życiu sakrament Chrzest Święty. Ogień stanowi dla chrześcijanina symbol życia i odrodzenia, dlatego podczas chrztu nie może zabraknąć świecy chrzcielnej. Zgodnie z tradycją świecę zakupić powinien ojciec chrzestny.

Biała świeca do chrztu

Niegdyś gromnice były żółte zdobione wizerunkiem Marii z dzieciątkiem lub Jezusa, dziś zazwyczaj możemy dostać białe świece. Mogą być one przeróżnie zdobione, należy jednak pamiętać, że świeca taka powinna być przede wszystkim skromna. Można się za to pokusić o personalizację (imię dziecka i data chrztu).

Świece są różnie zdobione, można wybrać zupełnie białą lub z delikatnym kolorystycznym akcentem.

Warto zwrócić uwagę na to, by świeca była wyposażona w okapnik, który ochroni dłoń i ubranie przed spadającymi kroplami wosku. Najlepiej, aby knot był gruby, ponieważ cienki może spowodować nierówne palenie się świecy. 

Świecę można dobrać do szatki, tak by miała jakiś wspólny, pasujący element, czasem można je kupić w zestawie. Wiec warto wcześniej upewnić się, kto z chrzestnych co kupuje.

Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Symbolika

Podczas chrztu Świętego ojciec chrzestny odpali tę świecę od Paschału. Zapalona świeca ma wskazywać chrzczonemu drogę prowadzącą do Jezusa Chrystusa. Po zapaleniu świecy od Paschału ksiądz udzielający chrztu wypowiada słowa: „Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie”.
Świecę od chrztu rodzice powinni schować i przekazać dziecku w odpowiednim momencie. Przyda mu się ona, gdy będzie odnawiał przyrzeczenia chrzcielne. Czyli w każdą Wielkanoc podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, ale również przy okazji Pierwszej Komunii, przyjęcia sakramentu bierzmowania, przed ślubem lub przed święceniami, czy też ślubami zakonnymi. [content:0_27325,0_27321,0_26594,0_22763:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy