Biała żyrafa, książka dla dzieci, Pieśń delfina, Ostatni lampart
fot. materiały prasowe

Biała żyrafa - recenzja książki dla dzieci

Osierocona Angielka Martine, magiczna biała żyrafa, egzotyczna Afryka z Zulusami, bezwzględni kłusownicy, hebanowa babcia, no i nieprawdopodobne przygody z jedenastolatką w roli głównej.
Biała żyrafa, książka dla dzieci, Pieśń delfina, Ostatni lampart
fot. materiały prasowe
Lauren St John, która urodziła się i mieszkała wiele lat w Afryce, mądrze dawkuje emocje i piętrzy niebezpieczeństwa. Podobnie jest w pozostałych książkach o Martine: Pieśni delfina, Ostatnim lamparcie, Opowieści słonia.

Pożar domu zmienił zaledwie w ciągu kilkudziesięciu minut całe dotychczasowe życie Martine. Jeszcze tego wieczora jadła kolację ze swoimi rodzicami, a teraz samiutka jedzie do Afryki, do rezerwatu Sawubona blisko Kapsztadu, gdzie mieszka jej babcia, której do tej pory nie znała, i o której tak naprawdę nic nie wiedziała. Dziewczynka boi się nieznanego, boi się babci, która okazuje się nieprzystępną i chłodną kobietą, boi się nowego.

Ale mimo strachu ten obcy tajemniczy i egzotyczny świat, bardzo ją intryguje. Musi w niego wejść, poznać, ogarnąć. Pomaga jej w tym mieszkająca w rezerwacie miejscowa czarnoskóra szamanka. Zaczyna się jednak fatalnie. Z babcią się nie dogaduje, w szkole, do której poszła, ma same tyły. Tylko…? No właśnie.  

Pewnej nocy dziewczynka dostrzega przez okno wpatrzone w siebie oczy jak węgle, z nieprawdopodobnie długimi rzęsami. To biała żyrafa. Rzadka piękność z Czarnego Lądu. Wśród Zulusów opowiada się, że dziecko, które wsiądzie na jej grzbiet, stanie się królową wszystkich zwierząt. Ale to nie tylko magiczna żyrafa, to także rzadki okaz, na którego polują bezwzględni kłusownicy. Dla młodziutkiej Angielki rozpocznie się mordercza walka o uratowanie żyrafy o imieniu Jemmy.

Z zapartym tchem będziecie czytać tę książkę i pozostałe z cyklu. Bo to książka niezwykła. O niewidocznej babcinej miłości, o braterstwie z przyrodą, o przeznaczeniu, o tym wszystkim, czego doświadcza mały człowiek, a czego czasami nie widzą dorośli. Koniecznie przeczytajcie. Do kolejnych nie będę musiała zachęcać.

Biała żyrafa, Pieśń delfina, Ostatni lampart, Opowieść słonia
Autorka: Lauren St John
Tłumaczka: Ewa Świerżewska
Wydawnictwo WAB

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy