białe kłamstwa
fot. Adobe Stock

Białe kłamstwo - co to jest? Definicja i przykłady

Białe kłamstwo to niewinne kłamstewko mówione dzieciom, aby je uspokoić, czy utrzymać w dobrym nastroju. Pamiętaj jednak, że nie jest dobra metoda wychowawcza.
Ewa Janczak-Cwil
białe kłamstwa
fot. Adobe Stock
Białe kłamstwa to mówienie nieprawdy, aby kogoś oszczędzić, nie urazić, dla czyjegoś dobra. Niby nic wielkiego, prawda? Tymczasem białe kłamstwa po prostu szkodzą dzieciom. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez singapurskich naukowców.

Spis treści:
  1. Białe kłamstwo - definicja
  2. Białe kłamstwo - przykłady
  3. Białe kłamstwo – pochodzenie 
  4. Byłeś okłamywany, kłamiesz i nie ufasz ludziom
  5. Białe kłamstwo - jak go uniknąć?

Białe kłamstwo - definicja

Co to jest białe kłamstwo? Christian L. Hart, profesor psychologii z Texas Woman's University, białe kłamstwo definiuje jako społecznie akceptowaną i łagodną formę mówienia nieprawdy. Białe kłamstwo, czyli świadome kłamanie, dotyczy małych lub nieistotnych spraw. Są to np. historyjki, które rodzice opowiadają dzieciom. Wydają się one nieszkodliwe, skutki jednak mogą być znaczące. 

Białe kłamstwo - przykłady

„Chodź do domu, bo cię tu zostawię”. „Pan konduktor w pociągu zapyta: a zjadłeś kaszkę? Jeśli jej nie zjesz, to konduktor nie pozwoli ci pojechać do babci”. „Nie mam ze sobą portfela, następnym razem ci kupię te cukierki”. Te inne kłamstewka zdarza się mówić wielu rodzicom. Problem w tym, że dzieci prędzej czy później odkrywają, że rodzice nie mówili prawdy. I co wtedy?

Białe kłamstwo – pochodzenie 

Pochodzenie nazwy „białe kłamstwo” prawdopodobnie wywodzi się ze starożytnej zachodniej idei biegunowych przeciwieństw. Biel oznacza dobro i czystość, natomiast czerń – jej przeciwieństwo. Białe kłamstwo to takie, które nie ma złych zamiarów, zaś czarne kłamstwo jest złe i wrogie.

Byłeś okłamywany, kłamiesz i nie ufasz ludziom

Naukowcy odkryli, że ludzie okłamywani w dzieciństwie w dorosłym życiu mają problemy z nawiązywaniem relacji z innymi, w związkach mają skłonność do przesady i zwodzenia.

Gdy rodzice kłamią dla świętego spokoju, bo nie chce im się tłumaczyć dziecku, dlaczego powinno coś zrobić, a z drugiej strony wymagają od syna czy córki mówienia prawdy, dziecko otrzymuje sprzeczne sygnały. I myśli: jak to w końcu jest: wolno czy nie wolno kłamać. I koniec końców uczy się kłamać.

Białe kłamstwo - jak go uniknąć?

Współautorka badań, prof. Setoh Peipei tłumaczy, by przede wszystkim starać się zrozumieć dziecko i powody, dla których przed czymś się broni. I te emocje dziecka trzeba akceptować. Ponadto warto uprzedzać dziecko o planowanych działaniach, o tym, co się będzie działo, w jakiej kolejności i dlaczego powinno być tak, a nie inaczej. Warto też oferować pomoc dziecku w wykonaniu czynności, o którą się je prosi.

Tak, wiemy – czasami nie ma czasu na tłumaczenie i łatwiej skłamać. Pomyśl jednak: czy nie warto zainwestować we własne dziecko 3, czy 5 minut na rozmowę, zamiast kłamać? Zwłaszcza że każdy z nas marzy o tym, by jego dziecko wyrosło na uczciwego dorosłego, który będzie umieć budować udane związki. Więc jak będzie? Spróbujesz zamienić białe kłamstewka na rozmowę ze swoją pociechą Trzymamy za ciebie kciuki!

Źródło: focus.pl, wysokieobcasy.pl, worldwidewords​

Przeczytaj także:
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy