białe małżeństwo
fot. Adobe Stock

Białe małżeństwo - definicja, przyczyny, zasady funkcjonowania związku

Białe małżeństwo jest relacją, w której partnerzy rezygnują z uprawiania seksu. Choć związek i miłość nieodłącznie kojarzą nam się z fizycznością – nie zawsze tak jest. Nie oznacza to jednak braku więzi – partnerów łączy miłość duchowa, romantyczna. Powodem zawierania białego małżeństwa może być np. aseksualizm, traumatyczne doświadczenia, powody religijne.
Joanna  Biegaj
białe małżeństwo
fot. Adobe Stock
Białe małżeństwo jest to związek, w którym partnerzy nie uprawiają seksu. Decyzja o tym może być dobrowolna lub wymuszona jakąś konkretną, niesprzyjającą sytuacją. Takie pary rezygnują z uprawiania seksu z różnych powodów, między innymi religijnych. Przyczyną może być również aseksualizm, homoseksualizm partnera/partnerki lub negatywne doświadczenia. Mimo braku miłości fizycznej partnerzy darzą się wzajemnie uczuciem.

Białe małżeństwo – definicja

Co to jest białe małżeństwo? Jest to związek dwóch osób, które świadomie rezygnują z miłości fizycznej między sobą. Relacja ta nie zostaje skonsumowana. Białe małżeństwo nie jest pojęciem urzędowym, może dotyczyć także partnerów w związku (nie tylko małżeńskim). Mimo braku seksu, między partnerami jest więź emocjonalna, miłość duchowa. Przyczyn takiej decyzji może być wiele, między innymi:
  • Powody religijne, np. chęć zachowania czystości do ślubu. Abstynencja seksualna może mieć miejsce również po rozwodzie, gdy osoby wchodzą w nowy związek, jednak nie chcą popełniać grzechu. 
  • Aseksualizm - osoba aseksualna nie odczuwa potrzeby uprawiania seksu.
  • Homoseksualizm partnera - jeśli druga osoba nie wiedziała o homoseksualizmie partnera przed zawarciem małżeństwa, ta sytuacja może być dla niej trudna: mimo że chciałaby ona nawiązać bliskość z partnerem, nie utrzymuje z nim relacji seksualnej.
  • Traumatyczne doświadczenia seksualne jednego z partnerów - w takiej sytuacji dana osoba chciałaby zaangażować się w relacje również fizycznie, jednak trudne doświadczenia z przeszłości nie pozwalają jej na to. 
  • Inne, osobiste powody. Przyczyn życia w abstynencji seksualnej może być więcej, zależą one od doświadczeń i potrzeb konkretnych osób. 

Białe małżeństwo – zasady

Osoby, które żyją w białym małżeństwie, tak naprawdę nie muszą wcale być w związku małżeńskim. Określa się tym terminem związek osób, które z różnych powodów rezygnują z uprawiania seksu. Taka sytuacja może dotyczyć par, które ślubu jeszcze nie zawarły i ze względów religijnych decydują się na rozpoczęcie współżycia dopiero po zawarciu związku małżeńskiego, zgodnie z naukami kościoła katolickiego. 

Jak sobie poradzić w białym małżeństwie? Relacje w takim związku między partnerami w bardzo dużym stopniu zależą od tego, z jakiego powodu nie zdecydowali się oni na skonsumowanie związku. Mimo braku bliskości fizycznej – relacja może być bardzo udana, zwłaszcza jeśli partnerzy wybrali taką jej formę z własnej woli i ważne jest dla nich po prostu to, by mieć przy sobie bliską osobę. Białego małżeństwa nie zawiera się w żaden oficjalny sposób, jest to jedynie decyzja dwojga ludzi, swego rodzaju umowa między nimi.

Białe małżeństwo po rozwodzie

Ze współżycia rezygnują także osoby po rozwodzie. W praktyce byli małżonkowie nie tworzą już związku, jednak wedle nauk kościoła – cały czas są małżeństwem. Jeśli więc takie osoby są wierzące i nie chcą żyć w grzechu – nie mogą współżyć z nowym partnerem lub partnerką. Popełnialiby wtedy grzech cudzołóstwa.

Bardzo możliwe jest, że w takiej sytuacji pojawi się frustracja. Może ona wynikać z powodu abstynencji seksualnej, która została wymuszona lub życia w grzechu w świetle nauk kościoła katolickiego, jeśli jednak taka osoba zdecyduje się na współżycie z nowym partnerem lub partnerką. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Relacje z partnerem po porodzie - film
Przyjście na świat dziecka stawia przed partnerami nowe wyzwania i obowiązki. Jak nie zaniedbać relacji z ukochanym podpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy