Noworodki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku
fot. Facebook/Spotted: Białystok

Noworodki śpią w plastikowych wanienkach! Skandal w szpitalu w Białymstoku

Zdjęcia z białostockiego szpitala wywołały burzę w internecie – warunki panujące na oddziale noworodkowym są skandaliczne! Zobacz zdjęcia ze szpitala.
Hanna Szczesiak
Noworodki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku
fot. Facebook/Spotted: Białystok
Zdjęcia opublikowane na Facebooku Spotted:Białystok są szokujące. Z powodu braku miejsca i zbyt dużej liczby noworodków, dzieci leżą w plastikowych wanienkach. Czasem do jednego łóżeczka lub jednej wanienki kładzie się dwoje dzieci.

Pieniądze ważniejsze od komfortu dzieci?

W styczniu zakończyła się rozbudowa oddziałów ginekologii, położnictwa i neonatologii Szpitala Wojewódzkiego im. Śniadeckiego w Białymstoku. Modernizacja szpitala trwała 3 lata i kosztowała 30 mln złotych. Zamiast nowoczesnego oddziału i sal komfortowych dla mam i dzieci, noworodki leżą w plastikowych wanienkach. Na udostępnionym zdjęciu możemy zobaczyć, że zarówno w jednym z łóżeczek, jak i w wanience, leży dwoje dzieci. Dlaczego noworodki skazane są na takie warunki? Według części internautów szpital przyjmuje więcej ciężarnych, niż rzeczywiście może pomieścić, by... więcej zarobić.
 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Oświadczenie szpitala

Po opublikowaniu zdjęć głos zabrała przedstawicielka szpitala Grażyna Pawelec. "W środę,14 czerwca br. do naszego szpitala zgłosiło się wyjątkowo dużo rodzących. Lekarz dyżurny mając świadomość chwilowego braku miejsc (przygotowywane były wypisy), zdecydował jednak o przyjęciu pacjentki do Szpitala, kierując się stanem zdrowia matki i dziecka, które miało przyjść na świat. Niestety, cześć planowanych do wypisu pacjentek nie mogło jeszcze opuścić szpitala, a wieczorem rozpoczęły się kolejne porody. Jedno z nowonarodzonych dzieci zostało przeniesione do sali obserwacyjnej o wzmożonym nadzorze personelu, by tam poczekać na zakończenie procesu dezynfekcji łóżeczka noworodkowego. Personel oddziału, nie mając żadnego innego łóżeczka w tym czasie, zdecydował o położeniu dziecka w niemowlęcej wanience. Była to sytuacja incydentalna, która jednak nie powinna się zdarzyć i za którą dyrektor szpitala osobiście przeprosił mamę małego pacjenta" – wyjaśnia Pawelec.

Z komentarzy pod zdjęciami wynika, że mimo zapewnień szpitala, to nie była "sytuacja incydentalna". Jedna z internautek zamieściła zdjęcie córki, która dwa dni wcześniej, 12 czerwca, pierwsze godziny po narodzinach również spędziła w wanience.

To szokujące, że w polskich szpitalach młode mamy i noworodki są traktowane w tak nieludzki sposób! Was też oburzają te zdjęcia?

Zobacz także: 14 rzeczy niezbędnych w połogu

Źródło: Facebook/Spotted:Białystok, b1.pl
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy