GRY
 
 

Bicie

Wśród rocznych dzieci bicie jest zjawiskiem powszechnym. Jednak zawsze trzeba maluchom pokazywać, że jest niedopuszczalne.


Wśród rocznych dzieci bicie jest zjawiskiem powszechnym. I choć wiadomo, dlaczego się zdarza, zawsze trzeba maluchom pokazywać, że jest niedopuszczalne.

Agresja u dzieci w tym wieku bierze się przede wszystkim z frustracji – ograniczone umiejętności uniemożliwiają wiele rzeczy, które dziecko chciałoby robić, a także z egocentryzmu, braku empatii i umiejętności społecznych. Poza tym bicie, to w tym okresie również jeden ze sposobów komunikowania się.

Co robić?
Trzeba reagować od razu: stanowcze stwierdzenie, że bić nie wolno, bo to sprawia komuś ból, będzie w takiej sytuacji najodpowiedniejsze. Staraj się być opanowana – reagowanie na agresję agresją uczy dziecko, że problemy rozwiązuje się właśnie w ten sposób: krzycząc i bijąc. Pamiętaj jednak, że mimo starań przypadki bicia innych dzieci przez Twojego malca najprawdopodobniej będą się powtarzać; za każdym razem należy maluchowi tłumaczyć, że jest to coś złego. Zadbaj też, aby podczas wspólnych zabaw dzieci miały właściwą opiekę – wówczas będziesz spokojna, że nie zrobią sobie krzywdy.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj