Encyklopedia problemów wychowawczych

Bicie

Twoje dziecko powoli staje się samodzielne i zaczyna poznawać otaczający je świat. Jednym ze sposobów na to jest bicie innych – dorosłych i dzieci – i sprawdzanie ich reakcji... Rzadko kiedy bicie wynika ze złego charakteru dziecka.

Jak przeciwdziałać?
1. Przede wszystkim nie odpłacaj dziecku tym samym. Nie zrozumie tego, będzie czuło żal i rozczarowanie, a także strach przed rodzicem, który sprawił mu ból. Nauczy się również, że bicie jest dobrą metodą na rozwiązywanie problemów i rozładowanie złości.

2. Rozmawiaj z dzieckiem na ten temat. Pamiętaj jednak, że ma to być rozmowa, a nie pouczający monolog rodzica. Daj dziecku szansę na wyjaśnienie swojej postawy.

3. Zawsze interweniuj, kiedy dziecko zaczyna bić – reaguj zdecydowanie i tłumacz, że bicie boli. Kiedy z kolei Twoje dziecko zostanie uderzone, okaż mu współczucie i zrozumienie, ale podkreśl również, że bicie jest czymś nagannym.

4. Jeżeli dziecko uderzy Cię ze złości, skarć go i zacznij uczyć, że gniewu nie wolno wyładowywać na rodzicach czy kolegach. Pokaż dziecku inne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. rozmowę i wyjaśnienie sobie spraw konfliktowych.

5. Pamiętaj, że dziecko uczy się poprzez obserwację. Może w jego otoczeniu znajduje się ktoś, kto stosuje przemoc fizyczną, i ono po prostu bierze przykład z dorosłych?

6. Bądź wzorem dla swojej pociechy – pokaż jej, jak Ty rozwiązujesz problemy – spokojnie i przy pomocy rozmowy.

7. Jeżeli dziecko jest na tyle agresywne, że przez długi czas nie możesz opanować jego zachowania, lub chęć bicia nasila się i pojawia się coraz częściej, warto zgłosić się po poradę do specjalisty.