GRY
 
 

Klapsy są w Polsce prawnie zabronione!

W niektórych krajach europejskich zakaz bicia dzieci zapisano w ustawie wiele lat temu. W Polsce od 2010 roku obowiązuje prawny zakaz bicia dzieci. Wciąż nie wszyscy o tym wiedzą.

prawo, sąd, prawnik, wniosek do sądu, alimenty
fot. © apops - Fotolia.com
W Szwecji od 1979 roku obowiązuje ustawowy zakaz bicia dzieci, obejmujący także tzw. wychowawcze klapsy. Zwolennicy tego prawa przekonują: „W wolnym demokratycznym społeczeństwie, jakim jest nasze, używamy słów, a nie uderzeń jako argumentów. (...) Jeżeli nie możemy przekonać naszych dzieci słowami, nie powinniśmy ich nigdy przekonywać biciem”. Rodzice, którzy wykroczyli przeciw temu prawu sąd zobowiązuje do zapoznania się ze skutkami kar cielesnych.

Zobacz też: Jeśli nie klaps, to co?

Europa przeciw biciu dzieci

W ślad za Szwecją poszły też inne kraje europejskie: Dania, Norwegia, Finlandia, Austria, Cypr i Włochy. Stosowania wszelkich kar cielesnych zabrania także Konwencja o Prawach Dziecka, postanowieniom której podporządkowuje się również Polska. Nasze polskie prawo jeszcze do niedawna dopuszczało stosowanie kar cielesnych wobec dzieci przez ich rodziców lub opiekunów, jeżeli kara ta nie powodowała naruszenia czynności organu ciała lub rozstroju zdrowia - tak stanowił przepis. Jednak od 2010 roku również w Polsce obowiązuje prawny zakaz bicia dzieci.
Redakcja poleca: Czy można bić dzieci? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy można bić dzieci. Jakie jest ich zdanie? Zobacz!

Kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka, którym od 2008 roku jest Marek Michalak, w 2014 roku rozpoczął kolejną (po kampanii „Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz prawo”) kampanię społeczną „Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy” mającą uświadomić Polakom, że dzieci nie wolno bić. Bo wciąż 60 proc. naszego społeczeństwa uważa bicie za dobrą metodę wychowawczą.

Zobacz też: Bicie uczy dzieci... - film
Doładuj
Przeładuj